Soud s Týrem a jeho manželkou proběhl již v červnu bez pozornosti veřejnosti i médií, informace o tom přinesl týdeník Nástup.


Čtyřiašedesátiletý Týr s nelichotivou pověstí mafiána dostal za kuplířství a účast na zločinném společení šest let natvrdo, jeho manželka dva a půl roku a pokutu čtvrt milionu. U ní soud trest zmírnil, původně měla jít za mříže na čtyři roky, ale odvolací soud ji potrestal jen za kuplířství.


Krajská soudkyně potvrdila také další trest – propadnutí části majetku, v kterém měli manželé páchat tresnou činnost. Šlo hlavně o budovy, v nichž se provozovala prostituce.


Rozsudek je pravomocný, odsouzení ještě mohou podat takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli to udělají, je zatím nejisté – můžou to udělat, až dostanou rozsudek písemně, a to se ještě nestalo.


Stanislav Týr i jeho manželka jsou na svobodě, podnikatel už má ale za sebou více než dva roky vazby. Z ní byl propuštěn někdy v roce 2007, tedy až poté, co ho odsoudil okresní soud a čekalo se na jednání u soudu odvolacího.


Mafián nebo důchodce?


Stanislavu Týrovi soud podle rozhodnutí prokázal, že podporovali zločinné spolčení kolem bulharského kuplíře Cvetomira Belčeva a Tsenka Mitkova a podílel se na organizování prostituce v nemovitostech, které pronajímal na trase z Chomutova na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána.


Naopak se nepodařilo prokázat, že by Týr uplácel a měl „v hrsti“ vlivné lidi, jak se on sám často chlubil. Bulharští svědci ve svých výpovědích tvrdili, že Týr podplácel policisty z kriminálky, státní zástupce i soudce.

„To si pan Týr dělal ze všech lidí v Chomutově srandu,“ vysvětlil pověst svého kamaráda jeden ze svědků Milan Vanin před lounským soudem v roce 2006. „Je to důchodce, který si rád dá kafíčko a víno, tohleto ho nezajímá.“


Soudkyně Hana Bachová se tehdy ptala i na kontakty Týra s chomutovskou policií, státním zastupitelstvím, soudci, s chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou nebo senátorem Alexandrem Novákem, bývalým starostou Chomutova. „Znali jsme se běžně, což znamená, že když jsme se potkali, tak jsme se pozdravili,“ odpovídal shodně u každého jména Stanislav Týr. Na dotaz soudkyně ale přiznal, že starostka či státní zástupkyně byly hosty na oslavě jeho narozenin. Kontroverzní podnikatel se znal i s bývalým chomutovským soudcem, zprostředkoval prodej pozemku další státní zástupkyni…


Týra zatklo speciální komando na podzim v roce 2004 v centru Chomutova. Tvrdí, že je nevinný. Je přesvědčený, že obžaloba je dílem Belčevovy pomsty. „Chce zničit mě, i mou rodinu, protože jsem svědčil při jeho soudu a odmítl pak podporovat jeho rodinu,“ prohlásil před třemi lety u soudu.