Pouhé tři měsíce stačily třem recidivistům z Chomutovska, aby napáchali škody za stovky tisíc korun. Výtečníci kradli, loupili a dokonce i zapálili auto. Před Krajský soud v Ústí nad Labem přišli Patrik Wohlhöfner, Václav Penc a Štefan Drapák v poutech přímo z vazební věznice.

Podle obžaloby se trio násilníků dopustilo hned několika trestných činů. V červenci 2017 se například měli vloupat do jednoho z domů na Chomutovsku. „Poškozeného, který se v tu dobu vracel do svého bytu, napadli pěstmi a kopy, ale i za užití teleskopického obušku. Při napadání po něm požadovali peníze, které jim nevydal,“ popsal státní zástupce Jan Veselý. Napadenému při útoku vypadl z kapsy klíč od auta. Toho lupiči hned využili a autem z místa činu ujeli.

Jen několik dnů nato podle Veselého úřadovali muži znovu. Tentokrát přepadli banku v Klášterci nad Ohří. Maskovali se přitom kšiltovkami, slunečními brýlemi a rouškou přes nos a pusu. Pod pohrůžkou střelné zbraně přinutili zaměstnankyni, aby otevřela pokladnu, z níž peníze házeli do igelitové tašky. Jeden z mužů stál u dveří a ohrožoval přítomné klienty a zaměstnance banky zbraní. Škoda šla do desítek tisíc korun.

Nezastavitelné trio se nebálo a loupilo dál. Vykradli dvě auta, z nichž brali hlavně značkové brýle, mobilní telefon, ale také třeba benzin z nádrže nebo dámskou kabelku s imitací hadí kůže. Vloupali se rovněž do rodinného domu.

„Za pomoci krumpáče rozbili prosklené vstupní dveře včetně rámu a také se pokusili vypáčit plastové okno. Při činu je ovšem vyrušil soused, a tak utekli,“ zmínila obžaloba.

Své řádění završili netradičním způsobem. Ukradli auto, odmontovali z něj kola a následně jej odvezli na pole. Tam ho zapálili. Důsledky ovšem už nedomysleli. „Požár od vozidla se rozšířil na 26 hektarů částečně osetého pole, čímž způsobili škodu 426 tisíc korun,“ doplnil Veselý. Výtečníkům hrozí za krádež, loupež a poškození cizí věci až dvanáct let za mřížemi.

U soudu se k věci vyjádřil Štefan Drapák. „Já jsem nic neudělal. Jsem nevinný,“ prohlásil obžalovaný, který je ovšem nyní ve výkonu trestu za jiné loupeže. Nováčkem na poli zločinu není ani Václav Penc, který byl v minulosti už také obviněný.

close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in V minulém roce se v Ústeckém kraji odehrálo celkem 178 loupeží, z čehož policisté objasnili 115 případů. Rok před tím evidují policejní statistiky 191 loupeží, u 126 z nich se kriminalistům podařilo viníky dopadnout. V žebříčku nejvyššího počtu loupeží vévodí kraji okres Most, hned za ním je Chomutov a Teplice.

A právě v lázeňských Teplicích se odehrálo jedno z posledních velkých přepadení. Vloni v prosinci si z klenotnictví v centru města odnesl gang lupičů pánské a dámské hodinky za sedm milionů korun. Moc dlouho si ale luxusních věcí neužili, kriminalisté je za necelých 24 hodin dopadli u náměstí Míru v Praze.