Chomutovský soud v úterý 6. listopadu projednával dva roky starý případ jirkovského zastupitele Josefa Šebka (Strana svobodných občanů). Při zásahu městské policie v parku v Chomutově měl pokousat strážníka. Teď je obžalován z napadení úřední osoby.

K incidentu došlo 11. července 2016. „Obžalovaný neuposlechl výzvy strážníků a odmítl prokázat totožnost. Chtěli ho předvést ke zjištění totožnosti na policejní služebnu, kladl ale fyzický odpor a opakovaně kousl strážníka Martina Macha do pravé i levé ruky,“ vyložil důvody obžaloby státní zástupce.

Toho dne byl Josef Šebek v parku s dětmi z příměstského tábora coby vedoucí. Jeho malé svěřence údajně vyděsili tři mladíci oblečení v policejních uniformách a s výzbrojí. Přivolal proto městskou policii. Ta ale následně pacifikovala právě Šebka.

Jak se situace odvíjela, popsali předvolaní strážníci Michal Zedník a Martin Mach. „Když jsme přijeli, viděl jsem tři děti, jedno mělo kombinézu, další maskáče. Na první pohled bylo vidět, že jde jen o děti, které si hrají na policisty,“ uvedl Zedník. „Obžalovaný dva z nich natlačil na plot u lázní. Já řekl, jestli je normální, ať je pustí. Pustil je, já šel k němu a on mi strčil do obličeje foťák, že bude nahrávat. Vyzval jsem ho, ať předloží doklady, ale místo toho řekl, ať se radši starám o ty spratky a jeho nechám být. Otočil se a odcházel,“ dodal.

Nato ho oba strážníci vzali za batoh a ruce a odvedli o pár metrů dál ke služebnímu autu, aby ho převezli ke ztotožnění na policejní stanici. „U auta se začal chovat agresivně, rozhazoval rukama a nohama,“ popsal dále Zedník.

Tehdy se rozhodli, že mu nasadí pouta. „Když jsme se ho snažili spoutat, přitáhl se k mé ruce a zakousl se do malíkové hrany,“ vypověděl dále strážník Mach. „Jelikož mě kousl a byl agresivní, svedli jsme ho na zem, abychom mohli poutání dokončit. Tam mě kousl do druhé ruky,“ dodal.

Ošetření na pohotovosti

Poté Šebka převezli k ošetření oděrek a poranění způsobených zásahem na pohotovost, kde se nechal ošetřit i pokousaný strážník, a následně ho předali policii.

Podle strážníků jim Josef Šebek v průběhu zásahu vyhrožoval. „Řekl, že je zastupitel. Má prý vysoce postavené známé a zničí nás, svlékne z uniforem,“ upozornil během slyšení Mach.

Odlišnou verzi události přinesl obžalovaný, který si navíc postěžoval na hrubé zacházení ze strany strážníků. Když přijela hlídka, ukázal, kdo z chlapců má pistoli, kdo kuklu a nůž.

„Ten s kuklou řekl, že ji nemá, tak jsem do něj strčil, řekl ‚Co lžeš‘ a vytáhl mu kuklu z kapsy,“ popsal situaci obžalovaný.

„V tu chvíli na mě začali křičet: Odstupte prosím, vaše doklady. Vytáhl jsem fotoaparát a chtěl natočit video, vtom mě začali pacifikovat a křičeli, ať foťák pustím. Zedník mě povalil na zem, já říkal, že mi láme ruku, jeho ale jako by to iritovalo a přitlačil,“ dodal. Podle jeho slov měl nadmíru utažená pouta a utrpěl zlomeninu ruky. "Nicméně nikoho jsem nepokousal," tvrdil.

Toto vše zaznělo u úterního soudu. Podle předpokladu samosoudce zbývají pro dořešení případu ještě dvě hlavní líčení. Příští je naplánované na 7. prosince. Přizvaní mají být další svědci.

Původně v případu rozhodl samosoudce chomutovského soudu už loni, a to trestním příkazem, kdy dal Šebkovi podmínku. Ten podal odpor, proto soud nařídil hlavní líčení.