Podle vrchního soudu soud v Ústí nedostatečně zdůvodnil povolení odposlechů Ratha a spol. Předseda ústeckého okresního soudu Lubomír Hrbek odmítl „výtku" vrchního soudu komentovat s tím, že soud rozhodoval jenom v přípravném řízení. „Je třeba se obrátit s dotazem na státní zastupitelství," uvedl jen.

Vrchní státní zastupitelství se zrušením rozsudku nesouhlasí. Lenka Bradáčová, která vede pražské vrchní státní zastupitelství, chce proti usnesení vrchního soudu podat stížnost. Kritika rozhodování ústeckého okresního soudu je prý neadekvátní.

Bradáčova před příchodem na vrchní státní zastupitelství pracovala v Ústí nad Labem na tamním krajském státním zastupitelství. Také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s vrchním soudem zásadně nesouhlasí a podá k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Řada advokátů rozsudek vrchního soudu naopak vítá. Například ústecký advokát František Nesvadba uvedl, že z obecného hlediska je pro přísnější posuzování podmínek, za kterých je povolen a uskutečněn odposlech osob. Nesvadba zdůraznil: „Z hlediska obhajoby uvítám, aby bylo odůvodnění odposlechů či domovních prohlídek v přípravném řízení jasně odůvodněné a pečlivě vymezené. Odposlechy představují často problém, protože se stává, že jsou nadužívány. Z hlediska obhajoby je nutné důkladné posuzování státním zastupitelstvím, zda a do jaké míry je odposlech v určité kauze nutný."

Podle nedávného verdiktu Okresní soud v Ústní nad Labem mimo jiné nařízení odposlechů nedostatečně odůvodnil. Chybovali také žalobci a policisté v žádostech, na jejichž základě chtěli povolení k odposlouchávání a sledování podezřelých získat. Vyplývá to z odůvodnění usnesení, kterým pražský vrchní sodu zrušil původní rozsudek.
Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z jeho majetku. Obžaloba Ratha spojuje s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance za ODS. Podle krajského soudu přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

V korupční kauze je 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. Rath vnímá proces jako politický, soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy.