Hned dva případy, ve kterých jako pachatel a oběť vystupovali dva příbuzní, šetřili v posledních dnech policisté na Chomutovsku. A oba skončili stejně zajímavě – poškození nedali souhlas s trestním stíháním, takže pachatelé uniknou trestu. Tedy alespoň tomu, který se řídí paragrafy.

První případ je hodně smutný. Šestadvacetiletý Kadaňák totiž okradl vlastní matku. Do bytu ale vnikl jako klasický zloděj, a to přes balkon. Z obývacího pokoje odnesl televizi, mobilní telefon a ovladač k DVD přehrávači. Když policisté zjistili, kdo že za krádeží stojí, žena se jistě zhrozila. Nicméně svého syna policistům nevydala a odmítla trestní stíhání.

Stejného práva pak využil majitel Škody Octavia z Jirkova, kterému někdo poškodil kapotu. Policisté zjistili, že škodu za jedenáct tisíc má na svědomí jeho 37letý švagr. Ani on tak potrestán nebude, policisté případ na přání poškozeného muže odložili.

Poškození mají právo nedat souhlas s trestním stíháním, pokud jde o jejich příbuzné. A nezřídka toho využívají. „Záleží hodně na vztazích v rodině,“ podotýká k tomu mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Často na tento krok dojde, pokud rodiče zjistí, že je okradl syn či dcera. Občas jsou to kreditní karty, někdy peníze z bytu… Záležitost si pak raději vyřídí „doma“.