„Koncem listopadu v odpoledních hodinách přijala na svém mobilu hovor z neznámého čísla. Volající se představil jako bankéř České spořitelny a začal ji varovat před podvodníky. Telefonát ženu probudil, takže zřejmě nebyla dostatečně ostražitá. Přesto se však zeptala, jakou má jistotu, že podvodníkem není právě on. Na to jí odpověděl, ať si číslo ověří a nadiktoval jí adresu webových stránek, které působily jako stránky její banky. Na nich ji navedl na složku s kontakty, kde bylo napsané jeho telefonní číslo. Žena tedy uvěřila," popsala začátek podvodu policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Volající 70leté ženě z Kadaně poté řekl, aby šla k bankomatu, odkud mu měla nadiktovat číslo, pod nímž měl zablokovat podvodníkům přístup z jejího účtu. „U bankomatu ji telefonicky navedl na volbu ,jiné´, kde se objevilo šestimístné číslo. To mu sdělila a on jí řekl, že přístup předá na oddělení bezpečnosti platební karty a zavolá jí druhý den," pokračovala Glogovská.

Jenže… „Další den ženu kontaktovala její banka a ptali se jí, zda prováděla nějaké platby v řádech desetitisíců ze své karty. Když odpověděla, že nikoli, tak byla provedena blokace a v tu chvíli jí již bylo jasné, že naletěla. Neznámý pachatel seniorce z účtu prostřednictvím dvanácti různých transakcí odčerpal 178 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí.

Ilustrační foto
Nový, nebo rozšíření? Kadaň řeší budoucnost hřbitova, kapacita se plní

Podobných podvodů je v poslední době stále více. A to i přesto, že policisté a média před nimi stále varují. A nyní před svátky případů přibývá ještě rychleji. „Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku," radí opakovaně policisté.

Mohlo by vás zajímat: Zima kreslí. Projděte se s námi zasněženým nábřežím Maxipsa Fíka

Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý