Muž z Jirkova nejen že poslal podvodníkům peníze ze svého účtu, ještě si navíc půjčil. „Nejprve mu telefonoval údajný pracovník České národní banky a oslovil ho křestním jménem. Sdělil mu, že jeho bankovní účet byl napaden hackery. Aby to spolu mohli vyřešit, měl si stáhnout do mobilu aplikaci pro vzdálený přístup, což tedy udělal. V průběhu hovoru mu přišla sms zpráva, v níž bylo napsáno, že mluví s důvěryhodným pracovníkem ČNB,“ popsala začátek příběhu policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Další scénář byl podobný jako v řadě dalších případů okradených lidí. Podvodníkům se daří i přesto, že jejich postup byl už mnohokrát medializován. „Tento ,pracovník´ mu poté nadiktoval číslo účtu, na které má poslat bez pár korun téměř celý zůstatek svého účtu. Ten přesahoval 40 tisíc. Ze svého internetového bankovnictví, do něhož se během hovoru přihlásil, tuto částku na požadované číslo účtu zaslal,“ pokračovala policejní mluvčí.

Chvíli poté falešný bankéř předal telefon svému „kolegovi“. A ten v podvodu pokračoval. „Řekl, že se věnuje virům a jeho účet byl několika viry napaden. Za jejich odstranění se prý platí a je nutné, aby si proto vzal úvěr ve výši 300 tisíc. Z těchto peněz se pak měly provést platby za odstranění zmíněných virů a celá zaslaná suma mu bude následně vrácena. Jeho bankovní účet bude odvirován a navíc mu za to bude připsána odměna od ČNB ve výši 28 tisíc korun,“ popsala praktiky podvodníků Glogovská.

Ilustrační foto
Lupič si dvakrát mezi Chomutovem a Spořicemi vybral za oběť stejného seniora

Muž si tedy podle instrukcí podvodníků zažádal o úvěr. Když mu byl schválen, poslal na základě pokynů na další dva účty několik plateb, celkem právě v hodnotě 300 tisíc. Falešní bankéři vše sledovali díky vzdálenému přístupu, který jim oběť poskytla. „Poté mu volající řekl, že všechny viry byly odstraněny a za půl hodiny mu znovu zavolá, kdy obdrží odměnu od ČNB. Nikdo mu však již nezavolal a žádné peníze mu nepřišly. Když večer telefonoval do své banky, tak zjistil, že jeho účet napaden nebyl a jednalo se o podvod,“ dodala policejní mluvčí.

Strážci zákona před podobnými podvody varují opakovaně. „Lidé by neměli reagovat na telefonní hovory, SMS zprávy či e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření,“ nabádá policie. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte vždy okamžitě svou banku. Neváhejte se, pokud se vás již někdo snažil obelstít, také obrátit na policii.

Mohlo by vás zajímat: Proměna křižovatky. Na křížení mezi Chomutovem, Kláštercem a Kadaní už se krouží

Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý