„Dokud nebudeme mít pachatele, nebudeme nic komentovat." Hráz mlčení, kterou okolo vraždy Romana Housky vystavěli vyšetřovatelé, se dá nabourat jen těžko. Přesto se ale rojí různé scénáře, proč musel Houska zemřít.

Deníku jeden z dobře informovaných zdrojů prozradil, že za vraždou mohla být „hazardní" mafie. Houska se prý ještě s Alexandrem Novákem chystali kontrolovat provoz videoloterijních terminálů v Chomutově. Údajně chtěli přes nastrčenou firmu ovládnout výběrové řízení na provoz jediných dvou heren, které by měly ve městě do budoucna fungovat. Zisky by byly mnohamilionové. To se ale nelíbilo současným provozovatelům, za nimiž má stát albánská mafie. A tak vyslali střelce…

Tenhle scénář přesně zapadá do spekulací, které se vyrojily hned poté, co město oznámilo záměr zredukovat počet heren ve městě. „Pro někoho se tu připravuje lukrativní kšeft," varovali tehdy kritici a zmiňovali trojici Alexandr Novák, Roman Houska a Zdeněk Fojtík.

Není to nemožné. Politicko-podnikatelské prostředí v regionu takhle fungovalo a možná ještě funguje. A kšeft to bude opravdu zajímavý vítěz výběrového řízení bude mít monopol na provozování automatů, do kterých Chomutováci ročně naházejí půl miliardy korun!

Na druhou stranu vyhláška o dvou hernách platí už skoro rok (přesto se hraje všude dál) a výběrové řízení ještě ani nebylo vyhlášené. Navíc zmíněné trio podnikatelů získalo takovou pověst, že je lidé vidí skoro za vším. A další otázka  je opravdu hazard v padesátitisícovém městě lukrativní tak, aby kvůli němu někdo vraždil?

Deník Právo přišel s jinou variantou. Podle ní by jeho vražda mohla souviset s jeho údajnou spoluprací s policií. Houska prý začal v nedávné době donášet detektivům na své konkurenty. Informace prý dodával specializovaným protikorupčním i protimafiánským detektivům.

Spoluprací s policií si mohl pojišťovat svou zhoršující se situaci, kdy jako šedá eminence sociální demokracie přicházel o vliv a lidé kolem něho začali být ohrožováni aktivitou policejních složek.

„On postupně ztrácel půdu pod nohama a řešil to mimo jiné tak, že začal donášet policii," řekl Právu zdroj s tím, že tato skutečnost mohla i přes přísné utajení policii uniknout ven. „Mohlo jít o pomstu," podotkl zdroj.

K tomu sedí i spekulace, že se Houska měl chlubit tím, že má kompromitující materiály na vlivné lidi v kraji. To by mu nebylo cizí, navíc se svým vlivem k takovým informacím opravdu mohl přijít.

Jednou z posledních verzí je, že Housku nikdo nezavraždil úkladně, ale v afektu. Střílet se mělo několikrát, politik s mohl s někým pohádat.

Chomutovský deník se s oběma verzemi obrátil na dozorujícího státního zástupce Vladimíra Jana. Ten se k nim ale nevyjádřil s připomínkou, že na případ je uvaleno informační embargo.

Romana Housku zastřelil neznámý pachatel v pondělí večer před jeho vilou v Chomutově. Jeho tělo přikryl plachtou. Mrtvého Housku objevil chomutovský podnikatel Vlastimil Rindoš, který s ním měl mít tou dobou schůzku. Roman Houska žil s náměstkyni hejtmanky Janou Vaňhovou, ta se po smrti svého druha zhroutila a do konce příštího týdne zrušila svůj veškerý pracovní program.