Případů násilí na zvířatech, které se letos dostaly do povědomí médií a sociálních sítí, bylo letos mnoho. Týraní koně, tygři zabíjení pro výrobu masoxu nebo brutální bití štěněte labradora, které skončilo masivními poraněními. Ke smutné statistice přispěje i Chomutov. Policie aktuálně vyšetřuje střelbu na kočku, které násilník způsobil vážná zranění. V nedávné době také uzavřela případ ze sídliště Březenecká, kde muž ubil psa.

Postřelený kocour se bude léčit nejméně měsíc.Na Terezu Bartlovou z chomutovské Domoviny a její rodinu čekalo první srpnový večer nepříjemné překvapení. Ke dveřím domu přišel jejich roční kocour jen po třech packách. „Na levou zadní vůbec nedošlapoval a na boku měl krvavou ranku,“ popisuje Bartlová.

Zranění se nejevilo jako příliš vážné a po rozmluvě s veterinářem se rodina rozhodla počkat s vyšetřením do rána. „Pak doktor kocoura zrentgenoval a zjistil, že je postřelený. Střela mu podélně zlomila stehenní kost,“ vypráví majitelka zvířete. Bylo nutné kocoura operovat, jinak bezprostředně hrozila amputace. Náklady na léčbu se zatím vyšplhaly na 8000 korun a kocoura čeká náročná rekonvalescence. „Měsíc musí být zavřený v kleci, zlomenina je natolik komplikovaná, že ani po sešroubování nesmí nohu zatěžovat,“ říká Tereza Bartlová.

Rodina se rozhodla celou záležitost ohlásit policii, která se případem zabývá. „Oznámení prověřujeme jako přestupek podle zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ potvrzuje mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Tereza Bartlová se rozhodla o události informovat i na sociálních sítích. Krátce poté se jí začali ozývat další lidé, kterým měl kdosi na Domovině taktéž zranit zvíře. „Ozvala se mi paní z naší ulice se stejným problémem, jejich roční kočku někdo před několika týdny také postřelil a přišla o oko,“ doplňuje Bartlová.

V ohrožení další kočky i ptáci

Další dva lidé zase popsali, že kdosi ve stejné lokalitě střílí i po okrasném ptactvu. Policie zatím ale další okolnosti nevyšetřuje. „Oznámení jsme přijali jen jedno,“ připomíná Pivková.

Zatímco pachatel z Domoviny na spravedlnost ještě čeká, před soud míří případ mrtvého psa, který zemřel na následky brutálního bití. Na sídlišti Březenecká ho měl zabít bratr majitele, kterého popudilo psí štěkání. Deník o události informoval na konci května v době, kdy případ začala vyšetřovat policie. Tehdy ještě nemohla potvrdit, zda za úmrtím psa opravdu stojí násilí. Případ už ale uzavřela. „Sdělili jsme 22letému muži z Chomutova podezření z trestného činu týrání zvířat,“ uvádí Marie Pivková.

Psa podle zjištění policie muž několikrát udeřil rukou, což měla prokázat i soudní pitva. Pes poté na následky zranění zemřel. „Na státní zastupitelství byl doručen podnět na potrestání, za uvedené činy hrozí muži v případě odsouzení trest odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až tří let,“ uzavírá Pivková.