Místo balení dětských kufříků půjčka u známých, nebo slzy jako hrachy. Zhruba padesát rodin zažilo nepříjemný začátek prázdnin. Před časem rodiče zaplatili za dětský zájezd k moři a do hor, těsně před naplánovaným odjezdem se ale dozvěděli, že peníze, které vybírala družinářka, za tábory nikdo nezaplatil. Vychovatelka použila peníze pro sebe. Rodiče na ni podali trestní oznámení, případ už vyšetřuje policie.

Padesátiletá Věra F. pracovala na jedné z chomutovských základních škol jako vychovatelka v družině. Pro své svěřence pořádala během školní roku spoustu zájezdů a výletů. Hrady, výstavy, muzea… Na letní prázdniny nabídla rodičům zájezdy do Chorvatska a do Jizerských hor, které pořádala družinářka z jiné školy. „Přihlásilo se nás skoro padesát. K moři děti odjížděly v pátek, těsně před tím jsme se ale od pořadatelky dozvěděli, že ještě nemáme zaplaceno,“ popisuje jedna z maminek, Andrea Procházková.

Během pár hodin se ukázalo, že zájezd nemají zaplacený ani další rodiče. „Družinářka si peníze nechala, nikomu nic nezaplatila,“ pokračuje Procházková. Celkem měla žena vybrat 260 tisíc korun. Rodiče se snažili učitelku kontaktovat, ale všechny pokusy skončily neúspěšně. Po ženě se slehla zem.

Ošizeným rodinám nezbylo nic jiného, než zájezd zaplatit znovu, nebo zklamat natěšené ratolesti. „Samozřejmě jsme to zaplatili znovu, dcera brečela, jen co slyšela, že se něco děje,“ říká Ivan Salava, jeden z tatínků. „Ale museli jsme si půjčit u známých. Tenhle měsíc se nám sešlo víc placení a peníze prostě nebyly,“ dodává zklamaně.

Rodiče na vychovatelku podali trestní oznámení a případ už řeší policie. Bližší informace ale sdělovat nechce. „Případ je na začátku vyšetřování, takže nic víc k tomu zatím říct nemůžeme,“ řekla Deníku policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Podle rodičů mohla ženu k zoufalému činu dohnat finanční situace. „Upřímně, muselo jí přeskočit. Je to suprová ženská, která to s dětma fakt umí,“ myslí Jakub Poláček, další z rodičů. „Jenže se taky ví, že má spoustu dluhů. Teď prý sháněla zálohu na dům ve vedlejší obci,“ dodal.

Vychovatelka si navíc přivydělávala i v dalších zaměstnáních, kde vedla rukodělné kroužky nebo pracovala jako uklízečka. I tam si ale její práci chválí. „Nečekali jsme to a mrzí nás to. Děti ji měly rády a opravdu hezky se jim věnovala,“ říká ředitelka jednoho volnočasového sdružení z Chomutova. Že by žena někdy předtím zkoušela krást, ředitelka odmítá. „Nikdy nepadl ani stín podezření, že by manipulovala s penězi. Muselo se stát něco vážného, co se bohužel rozhodla řešit takto,“ dodala ředitelka.

Žena byla ze svých zaměstnání propuštěna, škola se od ní veřejně distancovala.