Z hlediska trestního práva pokus o vraždu je stejně závažný jako vražda samotná. V obou případech je nejnižší hranice trestu 10 let vězení.
K prvnímu vyšetřování, spojenému s vražedným útokem, došlo letos v únoru. Zatím poslední vražda na severu Čech se odehrála 21. listopadu v Dubí, kde byl zavražděn vietnamský směnárník.


Atypické je, že letošní první vyšetřovaný případ představoval pouze přípravu vraždy. Ale z hlediska práva je i příprava vraždy stejně závažná jako vlastní útok.


Ústecko vede


K většině násilí proti lidskému životu došlo v Ústeckém kraji. Naproti tomu pouze šest případů je zaznamenáno v Libereckém kraji.
Ze dvaceti případů vyšetřovaných v Ústeckém kraji tři oběti představovali cizinci – jeden Polák a tři Vietnamci.


V drtivé většině případů byli pachateli muži, z toho jeden nezletilý. Pouze v souvislosti s dvěma událostmi, na Lounsku a Jablonecku, byly obviněny ženy - v jednom případě z pokusu a v druhém z dokonané vraždy.


Podle Jiřího Krupičky, vedoucího odboru severočeské kriminální policie, zhruba třetina případů spadá do kategorie násilí v rámci partnerských vztahů.
Z hlediska místa a času nelze vysledovat jinou dlouhodobou souvislost, než trvale vyšší počet vražedných útoku v Ústeckém kraji.


V Libereckém kraji je případů dlouhodobě méně, protože rozlehlejších, průmyslových center s vyšší nezaměstnaností a problémovými lokalitami je více v pánevních okresech Ústeckém kraji, než na Liberecku.


Hrůzný srpen


Nejvíce lidí zemřelo rukou vraha v únoru a v srpnu. V únoru došlo ke třem vraždám – v Ústí nad Labem, v Jablonci a v České Lípě. Daleko horší byla situace v první třech srpnových dnech.


Ve třech srpnových dnech došlo k mimořádné sérii vražd. Jediný vrah Roman Postl vraždil v okresech Teplice, Ústí a Chomutov. Zůstali za ním čtyři mrtví, z toho jeden chomutovský policista. Sériový vrah byl zastaven střelbou policie a v nemocnici zemřel. (více zde) U soudu se bude zodpovídat jenom jeho pomocník, který mu dělal řidiče.


Počtem případů byl na první pohled nejhorší měsíc květen, kdy došlo k šesti událostem.
Naštěstí výsledkem násilí v květnu byly především pokusy vraždy - v pěti případech ze šesti oběti přežily.