Soud byl k obžalovanému shovívavý, přihlédl k tomu, že mladý muž vyráběl pervitin jen pro sebe, k činu se doznal a všeho litoval.
Mladík vařil „perník“ v pronajatém bytě v Čelakovského ulici. První várku si vyrobil loni v září, poslední letos 2. února. Tu však kvůli „přepadovce“ z policie už neochutnal. Putoval do cely a následně do vazební věznice v Litoměřicích.


S přítelkyní jsem se nastěhoval do pronajatého bytu. Nejdřív jsem si nechával vařit pervitin jinde, pak jsem se to naučil a začal ho vyrábět sám z léků,“ vyprávěl včera mladík, jak se dal na dráhu „vařiče“. Že drogu „uvařit“ opravdu umí dokázal tím, že soudu přesně popsal postup výroby pervitinu.


Mladík nezapíral, že je na „perníku“ závislý. Fetuje podle svých slov už asi od roku 2002. Dokonce byl i v léčebně.

„Bral jsem pervitin i několikrát denně,“ řekl. Připustil, že za půl roku mohl pro sebe vyrobit asi tak 20 až 30 gramů. Jednou drogu také prodal. Tvrdil však, že kupce – mladíka s dívkou – vůbec neznal.


„Oni za mnou narkomani začali chodit, protože se rozkřiklo, že vařím. Ale já jsem nechtěl prodávat,“ objasnil.


V závěrečné řeči obžalovaný uvedl, že všeho lituje. „Jsem si vědom toho, že to nebylo dobrý. Už to nezopakuji,“ tvrdil. Jeho obhájce jako důkaz, že chce jeho mandant žít řádný život, přinesl potvrzení o jeho plánovaném nástupu do zaměstnání.


Soud nakonec skutečně ke všem polehčujícím okolnostem přihlédl a vyměřil obžalovanému trest odnětí svobody v trvání dvou let s podmínečným odkladem na 3,5 roku. Po celou dobu podmínky bude mladý muž pod dohledem probačně – mediační služby. V případě, že by se opět dal na “šikmou“ plochu, půjde na dva roky sedět.


Obžalovaného na začátku hlavního líčení přivedla do soudní síně eskorta, byl totiž zavřený ve vazbě v Litoměřicích.
Po vynesení rozsudku, vzhledem k podmínečnému trestu, odcházel už jako svobodný člověk. Hned v soudní síni se objal s rodinnými příslušníky, kteří byli celému procesu přítomni.