Na lavici obžalovaných usedl 29letý muž z Chomutova, který měl při venčení svého psa zabít sousedovi rotvajlera. Za trestný čin týrání zvířete mu teď hrozí pokuta, nebo až roční vězení.


Omotal mu vodítko kolem krku


Případ se stal v listopadu 2004 v chomutovské ulici Pod Lesem. Podle obžaloby šel 29letý muž se svým křížencem boxera s rotvajlerem na procházku, když se náhle potkal z 57letou sousedkou, která venčila rotvajlera svého syna. Čtyřnožci se mezi sebou nesnášeli. Sousedce se rotvajler vytrhl a vrhl se na křížence. Obžalovaný muž chtěl zápasící zvířata od sebe roztrhnout. Zvolil k tomu však svéráznou metodu. Vzal do ruky vodítko a omotal ho útočícímu rotvajlerovi kolem krku. Přestože žena, která psa venčila, žádala, aby muž její zvíře pustil, držel ho v sevření tak dlouho, až pes uhynul.


Znalec: mezi psy se muž neměl plést


Před soudem včera mluvil více než hodinu znalec z oboru kynologie. Otázkám ho podroboval především obhájce obžalovaného muže. Chtěl totiž dokázat, že rotvajler patří mezi nebezpečná plemena, která mohou i usmrtit, a jeho mandantovi tedy nezbývalo nic jiného, než podle toho bránit sebe i svého psa.


Znalec však tvrdil, že rotvajler může být stejně nebezpečný, jako kterýkoliv jiný pes. Podle něj udělal obžalovaný chybu, že se do potyčku zvířat vůbec míchal. „Psí souboj většinou trvá pár sekund, pak si slabší zvíře lehne na záda do takzvané polohy pokory a druhý pes nad ním stojí a cení zuby. Již neútočí. V tuto chvíli by si ho měl majitel přivázat a odtáhnout,“ uvedl mimo jiné znalec.


Rortvajler za dvacet tisíc korun


U soudu včera vypovídali také rodiče obžalovaného muže. Podle matky, která incident částečně viděla, se psi rvali velmi ostře a rozhodně neměli v úmyslu přestat.

„Byli do sebe zakousnutí, kdyby syn nezasáhl, tak by se ukousali,“ tvrdila žena.


Dodala, že chtěli sousedovi nahradit škodu, psa zaplatit, nebo mu koupit nové štěně, ale nakonec se na ničem nedohodli.
„Říkal, že je to jako bychom mu zabili dítě,“ uvedla žena.


Podle znalce je cena uhynulého zvířete více než 19,5 tisíce korun. Měl totiž významný rodokmen.


Soud včera rozsudek nevynesl. Hlavní líčení odročil, kvůli vypracování posudku od veterináře, na neurčito. Na smrt psa totiž mělo mít vliv více faktorů. Byl prý přetučnělý a měl mít i výrazně ochablé srdce.