Obhájci obžalovaného 41letého Petra Hinterholzingera z Chomutova, který měl svým riskantním předjížděním nehodu způsobit, se však podařil nevídaný kousek. Svojí hodinu a půl trvající závěrečnou řečí soudce Petra Šilhana donutil rozsudek na poslední chvíli oddálit. Nařkl ho, že mu zatajuje důkazy.

Původní článek i fotogalerii najdete ZDE


Sporné fotky a video

Soudce totiž v pondělí zamítl obhájci návrhy na další dokazování. Ten mimo jiné požadoval, aby byla předložena kompletní fotodokumentace z dopravní nehody, včetně nepovedených snímků, která čítá asi 170 fotek, a videozáznam, na kterém jsou zachyceni vyšetřující policisté na místě osudného střetu.

Soudce Šilhan však po poradě se senátem označil tyto důkazy za nadbytečné. „Pohyb nějakých postav ve tmě v noci nemůže ovlivnit závěry soudu. Soud si též nebude prohlížet rozmazané a nepovedené fotografie,“ odůvodnil rozhodnutí senátu Šilhan a dal prostor závěrečným řečem.

Obhájce ho následně napadl, že chce zatajovat důkazy, které by mohly přispět k objasnění nehody. Podle něj totiž policie vyšetřování tragického střetu „odflákla“ a obhajoba se teď pravdy musí dobírat složitě sama.

„Způsob ohledání místa nehody a zajištění stop vzbuzují pochybnosti. Jediným důkazem je jakási dětská malůvka na papíře, která má být plánkem nehody,“ řekl mimo jiné obhájce ve své hodinu a půl trvající řeči.

Soudce poté udělal hodinovou přestávku na poradu senátu. Následně však nevynesl rozsudek, ale překvapivě sdělil, že hlavní líčení odročuje na 13. července.

„Soud nerozhodne, protože obhájce hovoří o zatajených důkazech. Vyžádáme si tedy jím navrhovanou kompletní fotodokumentaci a videozáznam. Vše předložíme znalci z oboru dopravy,“ vysvětlil Šilhan.


Slovo obžaloby

Obžalovanému Petru Hinterholzingerovi hrozí za trestný čin těžké ublížení na zdraví s následkem smrti až desetileté vězení. Státní zástupce pro něj v závěrečné řeči požadoval sedmiletý trest odnětí svobody. Uvedl, že jako polehčující okolnost by se dalo vzít doznání, ale obžalovaný vinu nepřiznává.

„Obžalovaný je řádný člověk, řádně pracuje a dosud nikdy před soudem nestál. Mrzí mě však, jaký postoj k nehodě zaujal. Pozůstalým se sice na začátku hlavního líčení omluvil, ale vinu nepřiznává. Naopak ji svádí na mrtvého řidiče z dodávky,“ uvedl státní zástupce.

Poslední slovo měl při pondělním hlavním líčení též obžalovaný Hinterholzinger. Opět se pozůstalým omluvil.

„Nedokážu si představit, jak pozůstalým je. Nehodu budu mít až do konce života před očima,“ řekl s tím, že má zájem na tom, aby byla tragédie objasněna a pokud ho soud odsoudí, tak trest přijme.


Pozůstalí plakali

Pozůstalí, kteří byli soudnímu jednání přítomni, ale omluvu obžalovaného nepřijali. Dávali polohlasně najevo svoji nevoli s tím, co říká. Někteří plakali. Když soudce Šilhan oznámil, že hlavní líčení kvůli obhajobě opět odročí, tak nevěřili svým uším.

„Na tohle se už nedá vůbec nic říct. Takhle to protahovat. Nezlobím se na soudce, ale na toho obhájce,“ řekl se slzami v očích muž, kterému při nehodě zemřel 22letý syn. „Oni by snad nejradši odsoudili ty mrtvé,“ kroutila hlavou pozůstalá mladá žena.
Co se vlastně stalo

Tragická dopravní nehoda se u Panenského Týnce stala loni 13. února. Zahynulo při ní osm pracovníků postoloprtské firmy Ziki, kteří cestovali na noční směnu. Jejich mikrobus se bočně střetl s vozem Škoda Fabia Combi, který řídil Hinterholzinger. V době osudného střetu měl riskantně předjíždět a být se svým vozem asi 60 centimetrů za dvojitou plnou čarou. Náraz odhodil mikrobus na protijedoucí kamion. Nikdo z dodávky nepřežil.