Pachateli brutálních přepadení byli cizinci, teď stojí před krajským soudem


Své oběti lupiči svazovali


Loupežnou kariéru začali Dabek a Malyuk loni druhého října ve Smetanově ulici ve Spořicích. Tehdy přepadli ozbrojeni s pistolí ve sběrných surovinách výkupčí. Svázali ji na rukou, hlavu přikryli kapucí, sebrali jí kabelku, ve které bylo 3000 korun, mobilní telefon a z trezoru 29 090 korun.


O čtyři dny později, 4. října těsně po osmé hodině večerní, ve Wolkerově ulici v Chomutově vešli do herny U kulaté báby. Jako v předchozím případě i zde byli maskováni. Měli na hlavách kuklu a byli ozbrojeni pistolí. Malyuk spoutal lepicí páskou servírku. Odcizili tržbu za 11 853 korun a zboží za čtyři tisíce korun.


Potřetí přepadli maskovaní muži o den později 7. října v Kadani těsně po půlnoci v Golovinově ulici Hernu – bar provozovanou vietnamským obchodníkem. Nastříkali mu do očí nějaký sprej, oči a ústa mu přelepili páskou, spoutali ho na rukou i nohou a odnesli si 15 000 korun, mobilní telefon a cigarety a alkohol nejméně za 5000 korun.


Servírce mířili na hlavu pistolí


Jejich lupičské tažení ale skončilo, když společně s Pimenovem přepadli v Kadani Sport bar v Komenského ulici. Servírka stačila v posledním okamžiku zahlédnout muže v kukle a aktivovala alarm.


Muž s cizím přízvukem v hlase jí potom přiložil ke spánku pistoli a chtěl peníze. Lupiči obrali i dva hosty, kteří právě v podniku byli, sebrali dva služební mobilní telefony, vybrali peníze a odešli. V té chvíli se již blížila k místu přepadení policie.


Před soudem vypovídají i Dabek a Malyuk. Tito dva se dopustili tří loupeží. Malyuk se snažil nejprve místo Dabeka vykreslit jako spolupachatele jakéhosi Ukrajince Džeka, ale nakonec připustil, že druhý byl Dabek. Ale Dabek o tom nic neví, popírá, že by s Malyukem loupil. Pimenov před soudem uvedl, že se do loupežného přepadení dostal jen shodou okolností.


Proces, který začal tento týden, se protáhne, protože postupuje pomalu. Malyukovi se musí tlumočit do ukrajinštiny, Pimenovovi do ruštiny a Dabekovi do polštiny.