Na počátku příběhu byl příjezd státního příslušníka Iráku ze SRN do Čech luxusním osobním vozem. Nemá sice cestovní pas, ale v rámci schengenského prostoru jej na hranicích nekontroluje. Ale za dva dny je zadržen policejní hlídkou v Chomutově pro podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny.


Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie oceňuje bdělost bankovních úředníků.


„Snědý silák požadoval v chomutovské bance finanční úvěr a prokazoval se českou občankou, která byla vystavena na jeho jméno. Ostražití úředníci banky však cizinci nevěří a do děje vstupuje policie. Chomutovští policisté ihned kontaktují místní inspektorát cizinecké policie a ve spolupráci se specialisty na falza zjišťují celkový padělek občanského průkazu včetně fotografie,“ komentuje Vlach případ iráckého podvodníka.


Cizinci je sděleno obvinění z trestného činu a po ukončení kauzy je předán cizinecké policii k dořešení jeho neoprávněného pobytu.
Eskorta jej převáží do policejní cely do Ústí nad Labem. Veškerá data a informace směřují přes Komunikační středisko Petrovice – Bahrathal na stůl německým policistům.


Cizinec pobývá v Německu již 12 let a nebyl zde bez potíží - jeho jméno právníci v Německu znají. EU požaduje stále k prokázání jeho totožnosti pas, nebo jiný hodnověrný doklad. Muž nemá u sebe žádný pas, prokazoval se falešným českým občanským průkazem a jediným platným dokladem je německý řidičský průkaz.


Krátkodobý pobyt Iráčana na našem území proto končí předáním německým kolegům v rámci readmise na bývalém hraničním přechodu Hora svatého Šebestiána.