Jednání bylo odročeno na 22. června. Ze zavinění osudného střetu je obžalovaný 41letý Petr Hinterholzinger z Chomutova, který měl svým riskantním předjížděním nehodu způsobit – odhodit Ford Transit s osmi dělníky pod kola kamionu.


Podrobný výslech

Před soud v pondělí dopoledne postupně předstoupilo pět svědků, převážně policistů, kteří se podíleli na vyšetřování tragické havárie. Vyjadřovali se především ke způsobu sběru důkazů, zadokumentování nehody a k řadě dalších technických údajů. Díky velmi podrobným dotazům obhájce, trval výslech jednoho svědka někdy až 40 minut.

Advokát obžalovaného Hinterholzingera totiž postavil obhajobu na tom, že se nehoda stala v jízdním pruhu jeho mandanta (nikoliv půl metru v protisměru, jak je uvedeno v obžalobě), navíc poté, co mu praskla pneumatika. Též se snaží dokázat, že by dělníci nezemřeli, kdyby byli ve voze řádně připoutáni. Případně, že na jejich smrti nese vinu také nářadí a olejový radiátor, který byl uvnitř auta. Po nárazu se totiž tyto věci rozletěly po voze.


Výpovědi policistů

Včerejší výpovědi policistů však obžalovanému příliš nepomohly. Všichni si stáli za tím, že nehodu zdokumentovali správně a při zajišťování důkazů nepochybili. Od prvních chvíle podle nich bylo jasné, že Hinterholzinger svým riskantním předjížděním nehodu zavinil.

„Dřecí stopa od pneumatiky byla za dvojitou čarou asi půl metru v protisměru. Od začátku nám bylo jasné, že tato stopa bude při dokazování nejdůležitější,“ řekl jeden z policistů.

Další z jeho kolegů tvrdil, že se Hinterholzinger, krátce po osudném střetu, dokonce k zavinění nehody sám přiznal. „Řekl mi, že kdyby takhle riskantně nepředjížděl a chvilku počkal, tak se nehoda nestala. V tu chvíli k nám ale přišel hasič a obžalovaný se ho ptal, jak to vypadá s těmi lidmi v nabouraném autě. Hasič mu odpověděl, že jsou všichni po smrti. On pak chvíli mlčel a následně uvedl, že chce změnit výpověď,“ tvrdil policista, který s Hinterholzingerem jako první po nehodě hovořil.


Příště možná už rozsudek

Obhájce obžalovaného po skončení výslechů požádal soud o předvolání dalších policistů, kteří se podíleli na zdokumentování nehody. Chtěl též upřesnit některé nesrovnalosti ohledně jména dnes již mrtvého řidiče, který seděl v osudný okamžik za volantem transitu. Dále chtěl přezkoumat různé technické údaje a volat dalšího znalce. Soudce Petr Šilhan mu však vyhověl pouze u prvních dvou požadavků – tedy předvolání policistů a upřesnění jména zesnulého motoristy.

Hlavní líčení bylo proto odročeno na 22. června. Soudce by chtěl v tento den vynést už i rozsudek. Obžalovanému Petru Hinterholzingerovi hrozí za ublížení na zdraví s následkem smrti až 10 let vězení.