Chomutovští strážníci dostávají s blížícími se Vánocemi stále více oznámení o krádežích a častěji řeší krádeže v obchodech. V průběhu roku zaznamenají strážníci krádež osobních věcí tak dvakrát měsíčně. V období Vánoc je to jedna až dvě v týdnu. Loupeže v obchodech jsou pak na denním pořádku, a to i několikrát za den.

„Ke krádežím dochází stále častěji,“ říká tiskový mluvčí městské policie Vladimír Valenta. „Máme hned několik případů, kdy někdo někoho okradl v trolejbusu,“ přibližuje Valenta.


Podle Vladimíra Valenty se situace každý rok opakuje. „Každý rok je to stejné. Většinou se jedná o starší lidi. Jedou nakoupit, nechají tašku s peněženkou v košíku,“ uvádí typický příklad. „Lidé by měli mít zvláště v těchto dnech peněženku tam, kde ji cítí, kde o ni vědí,“ apeluje na Chomutováky.


Počet krádeží je nejvyšší vždy čtrnáct dní před Vánoci, kdy vrcholí nákupní horečka. Zloději jsou vynalézaví a často chodí po skupinách. „Jeden rozřízne tašku, druhý vezme peněženku, ten ji předá třetímu a ten zas dalšímu,“ poukazuje na organizovanost mluvčí chomutovských strážníků.


Zatímco okresní město je v tuto chvíli středem zájmu všech nenechavců, v okolních městech panuje téměř klid. Počty ohlášených krádeží se zatím nijak závratně nezvýšily. „Nezaznamenali jsme nějaký výrazný nárůst,“ říká ředitel kláštereckých strážníků Petr Hörbe. „Ještě ale máme do svátků dva týdny,“ dodává.


Podobné je to také v Jirkově a Kadani. „Nějaké obrovské navýšení nepozorujeme,“ říká zástupce ředitelky jirkovských strážníků Václav Dráb. „Každý rok děláme předběžná opatření. Chodíme více k prodejnám, bankám a na místa, kde se vyskytuje více lidí,“ sděluje šéf kadaňských strážníků Jindřich Drozd.