Vozy měli rozebírat a prodávat na náhradní díly. O dopadení gangu v pátek informovali severočeští kriminalisté na mimořádné tiskové konferenci.


Autogang se dal dohromady asi v polovině minulého roku a jeho členy zajímali hlavně vozidla od koncernu Volkswagen. Nejčastěji se zaměřovali na auta typů Sharan, Passat, Transporter, Octavia, Fabia a Audi. Kradli hlavně v Ústeckém, Liberecké, Karlovarském a Středočeském kraji, včetně Prahy. Každý z pachatelů měl ve skupině své místo - někdo vozy odcizil, další je rozmontovával. Majitele ukradených aut neochránily ani alarmy, pachatelé na jejich překonání měli mít speciální elektronické zařízení.


Členové gangu kradli hlavně starší vozy, které rozebírali na části a ty pak pomocí překupníků prodávali. O náhradní díly na starší auta je totiž velký zájem. Pachatelé měli své trvalé odběratele, někdy nabízeli náhradní díly na inzeráty. „Některá auta byla po změně identity opět přihlášena do provozu a prodána jako legální vůz dalším osobám,“ řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.


Kriminalisté, kteří se specializují na autokriminalitu, pracovali na rozkrytí gangu několik měsíců. Akci dali název „Komín“ a celkem se na ní podílelo 105 policistů. Ti provedli 11 prohlídek domovních i nebytových prostor, při kterých nalezli 8 ukradených aut a části už rozmontovaných vozů.


„Pětice zadržených pachatelů byla obviněna ze tří trestných činů – krádeže, podílnictví a účasti na zločinném spolčení – hrozí jim až 8 let ve vězení. Na všechny byla uvalena vazba,“ doplnila Hrubešová.


Podle policie je vyšetřování celého případu teprve na začátku a je tedy pravděpodobné, že se kriminalistům podaří prokázat ještě více krádeží. Může vzrůst též počet obviněných osob. Policisté nyní prověřují třeba, jaký podíl měli při trestné činnosti překupníci, kteří zlodějům “pomáhali” se zbavit části aut.