Třicetiletý muž z Jirkova by měl za svůj čin strávit šest let ve vězení. Matka obžalovaného soudní jednání proplakala, při vynesení rozsudku málem zkolabovala.


Soudce ho totiž poslal do vězení na celých šest let. Hlavnímu líčení byli přítomni příbuzní, kteří téměř celé jednání plakali. Při vynesení rozsudku pak matka obžalovaného málem zkolabovala – s těžkým vzdechem se zřítila na lavici určenou pro veřejnost.


Loupež, za kterou byl 30letý muž souzen, se stala loni v říjnu na chodbě domu v Ervěnické ulici v Jirkově. Obžalovaný zde měl narazit do důchodce dveřmi a následně do něj kopat, až upadl na zem. Poté starému muži odcizil peněženku, ve které měl 2 800 korun a z místa činu utekl.


Obžalovaný se k činu částečně doznal. U soudu vyprávěl, jak se starým mužem seděl v herně Kobra a popíjel pivo. Viděl, že senior vyhrál tři tisíce na automatech a v hlavě se mu zrodil nápad, že by se mu tyto peníze hodily. Pronásledoval tedy důchodce až k domovním dveřím a oloupil ho.

„Původně jsem si chtěl peníze od něj jen půjčit. Když ale spadl na zem a vypadla mu ta peněženka, tak jsem ji sebral a zmizel,“ řekl obžalovaný. Odmítl, že by do seniora kopal.


K činu ho prý donutila tíživá finanční situace. Půjčil si od švagra peníze, prohrál je na automatech a neměl je jak vrátit. „On vyhrožoval mojí družce, dokonce ji i fyzicky napadl. Já jsem potřeboval nutně ty peníze sehnat,“ uvedl obžalovaný.


Před soudem vypovídal též poškozený důchodce. Podrobně popsal, jak k loupeži došlo. „Obžalovaný prudce strčil do dveří, které mě odhodily na zábradlí. Pak mi kopl do žeber a břicha. Když jsem upadl, tak mi ještě kopal do nohou, protože jsem se s nima snažil bránit,“ vypověděl starý muž.
Nešlo mu na rozum, proč se obžalovaný uchýlil k násilí. „Kdyby mi normálně řekl, abych mu nějakou stovku půjčil nebo dal, tak bych to udělal,“ dodal.
Obžalovaný několikrát před soudem svého činu litoval. Omlouval se své rodině i poškozenému důchodci. V závěrečné řeči pak prosil soudce, ať je při udílení trestu shovívavý.


„Chtěl bych požádal soud, aby mi dal šanci. Chci vychovat syna a ukázat mu, že se dá žít lépe, než žiji já,“ žádal soudce. Ten se však obměkčit nenechal a poslal ho na šest let za mříže.


„Při úvaze o výši trestu jsem musel vzít v potaz, že obžalovaný se v minulosti dopustil již třech loupeží. Jeho společenská nebezpečnost je tedy velká. Neváhal též užít násilí proti osobě důchodového věku, která je zdravotně handicapována (muž má problémy s chůzi – pozn. redakce),“ odůvodnil výši trestu soudce.


Obžalovaný se na místě proti rozsudku odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Rozsudek tedy není pravomocný.