„Protože nešlo o první útok, byl násilník vykázán ze společné domácnosti. Případ se nadále vyšetřuje,“ sdělila včera chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.


V letošním roce jde již o třetí osobu na Chomutovsku, která kvůli násilnickému chování musela opustit byt. Celkem policisté od začátku ledna vyjížděli k třinácti případům, které nesly znaky domácího násilí. Osm z nich bylo řešeno jako přestupek, ve dvou případech se jednalo o trestný čin.


Případů, kdy ve společné domácnosti manželů či druhů dochází ke konfliktům, které končí vulgárními nadávkami a bitím, je na Chomutovsku opravdu hodně. Za celý loňský rok jich policisté řešili 134. Pro srovnání – v sousedním Mosteckém regionu jich policisté měli „jen“ dvacet.
Nejvíce případů domácího násilí bylo loni na Chomutovsku z Jirkova, následovalo město Chomutov. Pětatřicet lidí se chovalo tak agresivně, že muselo policistům odevzdat klíče od bytu a na deset dní společnou domácnost opustit. Proti 17 násilníkům policie zahájila trestní stíhání, 117 případů bylo řešeno jako přestupek.


„Nejvíce násilníků je mužů. Měli jsme však i případy, kdy se domácího násilí dopouštěly ženy. Někdy je násilí pácháno také na seniorech. Vzpomínám si na případ, kdy se ho dopouštěl na svých prarodičích vnuk,“ sdělila Pivková. K bitkám v rodinách dochází většinou poté, co se agresor opije. Výjimkou nejsou události, kdy si násilník vezme do ruky i zbraň.


Oběť si pak po vykázání agresora z bytu na deset dnů opravdu oddychne. Podle zákona má právo podat u občanského soudu návrh na vydání předběžného opatření, kterým se doba vykázání z domácnosti může ještě prodloužit.


Policie dostala poprvé pravomoc vykazovat násilníky ze společných domácností v lednu roku 2007.
Od začátku letošního roku řeší policie domácí násilí podle nového Zákona o policii, který vešel v platnost 1. ledna 2009. Ten zjednodušuje především administrativní práci a více chrání oběti. Policie může nově například vykázat tyrana ze společné domácnosti, i když se v daný okamžik v místě bydliště nezdržuje.


Oběť si může toto vykázání ověřit na lince 158. Vykázaný člověk se nejenže nesmí deset dní vrátit domů, ale nově se musí též po tuto dobu zdržet jakéhokoliv styku či navazování kontaktu s ohroženou osobou.