Měl si o něj říci loni v létě při silniční kontrole 24letému motoristovi, který řídil bez řidičáku. „Soud dospěl k závěru, že tento skutek se nikdy nestal,“ řekl včera po vynesení rozsudku soudce.

Nejdřív úplatek, pak hrubost

Podle obžaloby se událost měla stát v červenci na křižovatce u starého soudu v Chomutově. Šestadvacetiletý policista zde kolem třetí hodiny odpolední zastavil mladého muže, u kterého měl podezření, že opět usedl za volant bez řidičáku. Motorista skutečně „papíry“ neměl. Policista mu údajně nabídl, že nad jeho prohřeškem přivře oči, když dostane nějaký úplatek.

„Přistoupil k bočnímu okénku a řekl: To seš zase ty? Kolik mi dáš, když tě nechám?,“ líčil událost řidič. Když prý odpověděl, že nic a za své pochybení si ponese následky, tak ho měl policista vytáhnout z auta, začít mu „lámat“ ruku a bouchnout s ním o kapotu. Poté ho údajně nacpal do služební auta, kde mu prý dal ještě facku.

Je to msta, tvrdil obžalovaný

Obžalovaný policista jakoukoliv vinu před soudem popřel. „To co řidič tvrdí, je sprostá lež a pomsta za správný výkon povinností, které mu nejsou po vůli. Nikdy bych si nevzal žádný úplatek a ani bych si o něj neřekl,“ řekl.

Vzorný policista

V neprospěch obžalovaného u soudu svědčil pouze řidič a jeho přítelkyně, která s ním byla v autě. Ostatní svědci, druhý policista z hlídky a další policisté – kolegové, naopak o obžalovaném mluvili jako o férovém chlapovi, který by si o peníze určitě neřekl, protože je to proti jeho morálnímu přesvědčení. Obžalovanému pomohly i listinné důkazy. Například ve zprávě od zaměstnavatele bylo uvedeno, že byl 7krát kázeňsky pochválen.

Řidič bez papírů

Naproti tomu mladý řidič, který policistu udal, se opakovaně dopouští trestného činu, když jezdí bez řidičáku. Za volantem měl být bez „papírů“ přistižen už sedmkrát. Údajné braní úplatku navíc řidič nahlásil až několik týdnů po dopravní kontrole. Tvrdil, že mu to poradil komisař, který ho vyšetřoval kvůli jeho jízdě bez řidičáku. Před soudem však tento svědek nic takového nepotvrdil.

Rozsudek není pravomocný

Soud tak po zvážení všech důkazů dospěl k závěru, že výpovědi řidiče i jeho přítelkyně byly nevěrohodné a vynesl osvobozující rozsudek. Ten však zatím není pravomocný. Státní zástupce, který měl za to, že vina se prokázala a pro obžalovaného požadoval podmíněný trest a zákaz výkonu povolání v bezpečnostních sborech, si ponechal lhůtu na odvolání.

Policista doufám, že nakonec svého práva nevyužije a rozsudek nabude brzy právní moci. Je totiž od února postaven mimo službu a osvobozující pravomocný verdikt by mu umožnil navrátit se do práce.