Anonymní telefonát znehybnil soud a uzavřel na dvě hodiny frekventovanou ulici Na Příkopech. „Na soudu je bomba,“ zavolal kdosi včera před polednem na podatelnu chomutovského soudu. Způsobil tím velký poprask.

Nejdříve se vyklízela „stará“ budova soudu, kde je i podatelna, kam anonym volal. Ale protože nebyl ve výhrůžce konkrétní, museli se na ulici poroučet i všichni lidé z nové budovy, kde sídlí trestní úsek a státní zastupitelství. „Evakuováno bylo sto osob,“ uvedla policejní mluvčí Marie Pivková.
Šéf okresního soudu Petr Šustr si nevzpomíná, že by se někdy stalo něco podobného. Jestli bombová výhrůžka souvisela s nějakým soudním sporem, který právě řešili chomutovští soudci, to si netroufal odhadnout. „Volající nebyl konkrétní, nic nepožadoval,“ řekl Deníku předseda soudu Petr Šustr.

Krátce po dvanácté hodině strážníci a policisté uzavřeli ulici Na Příkopech, a to ze všech stran. Místo také ohradili páskou, aby se kolem soudu nepotloukali chodci.

Obě budovy prohledávali spolu s příslušníky justiční stráže. Výhrůžka se nakonec ukázala jako planá, ostatně jako v mnoha podobných případech v celém Česku.

Propašovat bombu na soud je ještě o mnoho těžší než do jiné veřejné budovy. U vstupu do chomutovského soudu se totiž každý příchozí musí podrobit bezpečnostní prohlídce. Prochází bezpečnostním rámem. Batohy či tašky musí projet rentgenem, na kterém justiční stráž vidí kompletní obsah zavazadla.
Prohlídka budov zabrala policistům necelé dvě hodiny. hodin. Ve 13.50 byla akce ukončena. „Nic nalezeno nebyla,“ uvádí Marie Pivková z Policie ČR. Policisté do okolí soudu nikoho nepouštěli, a to ani zaměstnance. Ti, kteří měli auto zaparkované u budovy a potřebovali odjet, měli smůlu.

Po volajícím teď pátrají policie, za šíření poplašné zprávy může dostat až tři roky vězení. Podobný případ řešili loni v Brně. Muž, který třikrát vyhrožoval bombou v justičním paláci, od soudu odešel s trestem 22 měsíců vězení. Výhrůžkami se chtěl vyhnout soudnímu jednání o opatrovnictví svého dítěte.