„Nechceme chodit do práce s tím, že se nám něco může stát,“ uvedl jeden z dozorců věznice ve Všehrdech. „Samozřejmě je to riziková práce, s tím jsme do toho šli. Na druhou stranu nám ale vedení musí zajistit nějakou bezpečnost, abychom věděli, že jsme jištění. Aby se nestalo, že jde dozorce někam, kde se může stát cokoli a nikdo na to dlouho nereaguje,“ doplnil.

Jméno si nepřál zveřejnit kvůli obavě z možné ztráty zaměstnání.

Vlna obav se zvedla po posledním incidentu. V sobotu 18. listopadu se pracovníka věznice měli pokusit zabít dva odsouzení. Jeden z nich byl mladistvý. Vězni údajně dozorce vylákali do ložnice své cely, tam mu sebrali obušek, mlátili ho s ním, surově do něj kopali a škrtili ho. Poté měli ukrást klíče a pokusit se o útěk. Z ubytovny se údajně dostali, ven z areálu už ne.

Podle dozorce, s nímž měla redakce Deníku možnost mluvit, se agresivní chování odsouzených zhoršuje a bylo otázkou času, kdy se něco podobného stane. „Ve věznicích je stále větší humanizace, vězni mají více práv a méně povinností a dobře to vědí. Jejich odvaha roste. Běžně čelíme tomu, že nám sprostě nadávají a vyhrožují. Vědí, že se jim nic moc nestane. Na ubytovně mají právo se volně pohybovat, nesmí se zavírat, i když tam jsou k dispozici uzamykatelné cely,“ popsal.

Že by ale za branami věznice mohlo dojít k takto mimořádně závažné události, si představit neuměl. „To asi nikdo nečekal, bylo to dost brutální,“ zhodnotil. Podle jeho slov k tomu významně přispěl podstav pracovníků a údajně i jejich vybavení.

„Vězni se u nás volně pohybují po chodbě a v ložnicích, mezi nimi chodí dozorce, který je sám. Má jen vysílačku. Ta většinou spíš nefunguje, než funguje. Má malý dosah a chrastí to v ní. Má tísňová tlačítka, ale když vás napadnou vězni a nemáte vedle sebe kolegu, který by mohl zasáhnout, není to moc platné,“ dodal.

Jak uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová, ve věznici teď probíhá šetření. „Samozřejmě se přezkoumává, jestli zabezpečení bylo nebo nebylo dostatečné,“ uvedla. Podle jejích slov je personální podstav problém celého tuzemského vězeňství.

Oba útočníci jsou obvinění z pokusu o vraždu. Napadený dozorce, který byl středně těžce zraněný, je hospitalizovaný v chomutovské nemocnici. Nejprve byl umístěný na jednotce intenzivní péče.

„Aktuálně je mimo ohrožení života a už je na standardním pokoji,“ uvedla mluvčí společnosti Krajská zdravotní Petra Roubíčková.

Věznice Všehrdy je profilována jako věznice pro mladistvé odsouzené muže. Od října 2017 tam vykonávají trest odnětí svobody také dospělí odsouzení muži ve věznici s ostrahou v odděleních s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečením. Kapacita věznice dosahuje 541 míst.

Mohlo by vás zajímat: Vandal poničil pomníček, který připomíná tragédii. Rodina nechápe proč

Pomníčky u silnice Žatec - Kadaň nad Roklí. V dubnu 2010 tam zemřeli čtyři mladíci, žáci podbořanské střední školy. | Video: Deník/Petr Kinšt