Stále se nekalým „obchodníkům" nelegální přeprava této kapaliny vyplácí. Vidina zisku nebo úspory za neodvedenou spotřební daň je velmi lákavá. V případě odhalení jsou následky nepříjemné.

Pašerácké počty

Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu k problému uvádí: „Stále platí, že podstata celého podvodu je jednoduchá. V ČR se nafta jako pohonná hmota i topivo prodává se spotřební daní 10 950 Kč na 1000 litrů.

V případě, že je prokazatelně použita pro topné účely, může občan požádat příslušný celní úřad o vrácení části spotřební daně ve výši 10 290 korun na 1000 litrů.

V sousedním Německu je to ale jinak. Na čerpacích stanicích se prodává barvená červená nafta již bez spotřební daně, avšak pouze pro topné účely. Nelze ji tedy natankovat do vozidel jako pohonnou látku.

Proto se celníci v příhraničí setkávají s dovozci, kteří ji zneužívají k pohonu aut."

Více kontrol

Nejedlý jako příklad uvádí dva záchyty pašeráků červené nafty. „Při kontrole zaměřené na přepravu vybraných výrobků na odstavné ploše v Rumburku zastavili celníci osobní vozidlo značky Škoda Octavia z Ústeckého kraje. V zavazadlovém prostoru odhalili v šesti plastových kanystrech celkem 164 litrů olejovité kapaliny s červeným nádechem se zápachem nafty.

V průvodních dokladech měl řidič „Heizol". Mobilní hlídka celníků odebrala z nádrže vozidla kontrolní vzorek pohonné látky, která po smíchání s činidlem testovací soupravy DETEC-1 potvrdila přítomnost červené nafty, respektive topného oleje v palivové nádrži.

Další odebraný kontrolní vzorek načervenalé olejovité kapaliny s typickým zápachem motorové nafty poslouží celníkům k další analýze v Celně technické laboratoři (CTL)," uvedl Nejedlý.

Další příklad, také ze Šluknovska, je v podobném stylu. Mobilní hlídka celníků na silnici č. I/9 poblíž bývalého hraničního přechodu Nový Jiříkov vytipovala ke kontrole tmavě modré vozidlo Toyota Avensis české imatrikulace.

Řidič v zavazadlovém prostoru přepravoval ve čtyřech nádobách po 25 litrech celkem sto litrů topného oleje bez patřičných dokladů. Byl odebrán kontrolní vzorek k provedení analýzy v CTL. Celníci červenou naftu zajistili a uskladnili ve skladu Čepro ve Štětí Hněvicích.

Migranti a nafta

„Pokud přistižení řidiči neprokáží řádné zdanění přepravovaného minerálního oleje, propadne státu a současně celní úřad zahájí řízení o vyměření uniklé spotřební dani," uvedl Nejedlý.

Nebezpečí pro pašeráka červené německé nafty, že bude odhalen, stále vzrůstá. Neboť oblast příhraničí je stále více sledována ozbrojenými složkami státu na české a německé straně kvůli nelegálním migrantům. Ti již představují riziko pro destabilizaci Evropy.