Chomutovský soud ve čtvrtek projednával případ černých heren, které podle obžaloby provozovala organizovaná skupina pachatelů. Fungovat měly v centru Chomutova a Kadaně pod záštitou svěřeneckého fondu Escape. I napodruhé byli předvolaní všichni čtyři obžalovaní: správkyně svěřeneckého fondu, servisní technik i provozovatelé barů s automaty. Samosoudkyně ale zpovídala především předvolané svědky.

Jako první dostala slovo správkyně svěřeneckého fondu Iveta Č., aby doplnila svou výpověď. Soudu předložila posudek, který si údajně nechala zpracovat předem. „Věděla jsem, že půjde o neveřejný klub s hromadou zábavního zařízení a chtěla jsem mít jistotu, že to nebude loterie,“ vysvětlila. Státní zástupce se podivil, proč dokument předložila až nyní, opáčila ale, že ho po ní nikdo nechtěl. Vinu nadále odmítá. „Byla jsem si jistá, že je to v pořádku. Nenapadlo by mě, že budu stát před soudem,“ tvrdila.

Jako svědkyně byla předvolaná Kamila D., dcera obžalované Milady D., aby vypověděla, co ví o činnosti matky ohledně provozu automatů v někdejším Princess baru na náměstí 1. máje v Chomutově.

Servisní technik Michal W., správkyně svěřeneckého fondu Escape Iveta Č., provozovatelka chomutovského baru s hernou Milada D. a provozovatel baru s hráčským doupětem v Kadani Q. Tung Tran.

Servisní technik Michal W., správkyně svěřeneckého fondu Escape Iveta Č., provozovatelka chomutovského baru s hernou Milada D. a provozovatel baru s hráčským doupětem v Kadani Q. Tung Tran (zleva).  Foto: Deník/Miroslava Šebestová

„Majitel ji oslovil, jestli by nechtěla provozovat bar, kde je jeden povolený automat, a nabídl, že by si nějací lidé pronajali druhou půlku a podělili by se o nájem. Rozhodla se, že do toho půjde,“ vyložila svědkyně s tím, že byl prostor rozdělený přepážkou s dveřmi. „Bylo nám řečeno, že tam má druhý nájemce hry. Za provozu jsem tam nikdy nešla, neodebírali jsme od nich peníze, matka je neobsluhovala a ani oni nechodili do baru,“ shrnula. Klub nebyl veřejný a hráči se tam museli registrovat.

Čtyři sta tisíc za tři týdny

Státní zástupce ale namítl, proč tedy policii předali listiny s údaji z jedenácti automatů. „Opisovali jsme stavy automatů,“ hlesla svědkyně, která tak byla přistižena při lži. Po napomenutí samosoudkyní se rozmluvila. „Poslední měsíc jsem tam chodila každé dopoledne, servisní technik mi řekl, že jede pryč, ale že potřebují vést evidenci,“ přiznala.

Jak podotkl státní zástupce, na jedenácti automatech v centru Chomutova se jen za tři týdny protočilo kolem čtyř set tisíc.

Před soudem stanula také bývalá barmanka Princess baru Zdeňka Š. Na otázku státního zástupce, jestli se automaty v přední veřejné a zadní neveřejné části nějak lišily, přitakala. „Automaty vzadu vypadaly jako výherní, ale nefungovaly stejným způsobem, přišly mi divné,“ zhodnotila. Podle jejích slov tam byly kromě elektronických her také deskové hry. „Například Člověče, nezlob se a také karty,“ dodala svědkyně.

V Chomutově měla být černá herna provozovaná zhruba od července do září 2015 a v Kadani od září stejného roku do ledna 2016. Bylo to tedy v období, kdy měla obě města platné vyhlášky zakazující provozování výherních hracích přístrojů. Podle obžaloby se tam přesto bez příslušných povolení provozovaly. Tyto kluby hráčů skončily až po zásahu policie, která v chomutovském podniku zabrala jedenáct automatů a v kadaňském osm.

Svěřenecký fond Escape kryl nejen je, řádově mělo vzniknout kolem deseti klubů v různých místech republiky, proto se soudy s chomutovskými aktéry konají například také v Ústí nad Labem. Podle obžaloby se jedná o organizovanou skupinu pachatelů a pokud by obžalovaní měli být v tomto smyslu uznáni vinnými, hrozí jim až šest let za mřížemi.

Hlavní líčení bylo odročeno na 28. února, kdy mají vypovídat další svědci.