Krev tuhne v žilách. Z nahlášeného obyčejného požáru, ke kterému vyjížděli hasiči, se vyklubal nejšílenější kriminální případ poslední doby.

Všechno se odehrálo v samém srdci Kadaně, jindy tak poklidného městečka. V domě č.p. 64 v horním rohu náměstí, kde v přízemí sídlí prodejna optik a klasická vietnamská smíšenka (na snímku dole).

Hádka, rvačka, potom nůž…

Už když Vietnamec – útočník přišel za svým krajanem do domu, nebylo to v dobrém. Jestli chtěl rovnou zabíjet, není jasné, každopádně se oba začali brzy hádat a prát. V tragédii všechno přerostlo ve chvíli, kdy útočník vytáhl nůž. Svého soka v hádce ubodal.

Pak se vydal do přízemí – možná chtěl utéct, možná chtěl opět vraždit – v přízemí totiž několikrát bodnul dvacetiletou ženu. Podle všeho šlo o dceru muže, jehož tělo už leželo bezvládné plné bodných ran jen o patro výš.

Až nyní se zřejmě útočník zhrozil toho, co napáchal. Vyběhl do podkroví, kde byl sklad a děsivou událost završil tím, že se polil hořlavinou, zapálil se a ještě se bodnul nožem, kterým předtím vraždil.

Plameny pak zachvátily i dům, zasahovat museli hasiči. Přízemí bylo zvenčí ohněm nedotčené, zato byla na některých místech prohořelá střecha.
Dívka útok přežila, ale skončila s bodnými ranami v nemocnici.

Krajané bez emocí

Za policejními páskami se okamžitě srotili vietnamští trhovci z okolních obchodů. Postupně pak přijížděli taxíky i soukromými auty další. Většina z nich na sobě nedávala znát žádné emoce. Jen v obličejích několika žen bylo patrné zděšení. A také když policejní auto odváželo na stanici ženu - zřejmě jednu z příbuzných obětí - několik Vietnamců se srotilo kolem auta a plácalo na okna, aby dali najevo účast nešťastné krajance.

Vyšetřování: Spousta práce i lidí

Na místě až do pozdního odpoledne operoval početný tým kriminalistů. Na místo se museli vrátit i druhý den, v neděli. Zajišťovali svědky z okolí i stopy ve vyhořelém domě. S orientací mezi Vietnamci jim pomáhal jeden z nich, muž v kožené bundě. Na první pohled spolupracovali ochotně. S novináři se ale příliš bavit nechtěli, jen vrtěli hlavami a otáčeli se zády.

Nejasná zatím zůstává především odpověď na otázku, proč útočník do obchodu přišel a proč se hádka zvhrla v šílená jatka. Na to by mohla přinést odpověď nařízená pitva obou těl a možná i svědectví pobodané ženy.

Přesto – až policisté zjistí, jak se vše odehrálo, nezbude jim než případ odložit. „Nebude koho obvinit z vraždy a z pokusu o vraždu,“ vysvětluje policejní mluvčí Ilona Novotná. Vrah, který zaútočil na muže a dívku, totiž po sebevraždě zemřel také.