Chomutovští kriminalisté si připsali úspěšný zásah proti výrobcům drog. Při akcích nazvaných Lara a Zahradník se jim podařilo odhalit varnu pervitinu v rodinném domě v Jirkově a pěstírnu marihuany v rodinném domě v Otvicích.

Velmi pečlivý a vynalézavý pětapadesátiletý pěstitel marihuany z Chomutova skončil v poutech při akci Zahradník. Drogu nabízel po hospodách a při kulturních a zábavních akcích ve městě.

"A zrovna se mi začalo dařit…"

„Upozornili nás na něj lidé," prozradil kriminalista František Šmejkal. „Při odhalení pěstírny v Otvicích jsme zjistili, že rostliny pěstuje velmi sofistikovaně a nenápadně. Obstaral si pachové filtry a úsporně nakládal i s odběrem elektřiny."

Název policejní akce byl příznačný, muž opravdu byl drogovým „zahradníkem". „Používal různá hnojiva, aby růst rostlin urychlil. V domě racionálně využil veškeré prostory, marihuana v různém stadiu zpracování byla všude," uvedl Šmejkal a dodal perličku. „Když jsme ho zatýkali, postěžoval si, že jsme přišli právě teď, když se mu konečně začalo dařit."

Že si muž nevymýšlí, potvrdilo nalezené množství rostliny. Kriminalisté při domovních prohlídkách v domě a také v jeho bytě na sídlišti Matěje Kopeckého objevili osm kilogramů usušené marihuany. To představuje na drogovém trhu zhruba 800 tisíc korun. Zajistili také 251 tisíc korun v hotovosti.

Muž se pěstování marihuany věnoval pět let, nejprve pro vlastní potřebu. Vyráběl různé masti a drogu kouřil. Poté, co přišel o práci, se ale začal prodejem drogy náhodným osobám živit. „Muži jsme sdělili obvinění začátkem října. Dopustil se zvlášť závažného zločinu, proto mu hrozí až desetiletý trest. Důvod k vazebnímu stíhání jsme ale neshledali. Dosud nebyl trestán, žádného jiného trestného činu se nedopustil a při vyšetřování spolupracoval," uzavřel Šmejkal.

Barmanka si přivydělávala prodejem pervitinu

Akce nazvaná Lara trvala několik měsíců a vyvrcholila odhalením varny pervitinu a obviněním několika lidí. Drogu podle policie vyráběli dva muži z Jirkova ve věku 38 a 48 let, jeho distribuci mezi zákazníky měla na starosti osmadvacetiletá barmanka z Chomutova. Drogu vařili z léků, které si opatřovali v Polsku. V případě uznání viny mohou strávit ve vězení od dvou do deseti let, nyní zpytují svědomí ve vazbě.

V případu si vyslechli obvinění také další osmatřicetiletý muž a čtyřiatřicetiletá žena. Muž nejméně dvakrát zapůjčil k výrobě drogy svůj dům, čtyřiatřicetiletou ženu zásahová jednotka přistihla přímo při přípravě pervitinu. Ty policie stíhá na svobodě.

„Na akci jsme pracovali od ledna, na konci července jsme zahájili stíhání všech pěti osob. Vyšetřování stále pokračuje," řekl novinářům kriminalista František Šmejkal. Zatím policisté zkontaktovali 35 lidí, kteří si od barmanky minimálně 150 dávek pervitinu koupili. Prodávala ho v množství minimálně pěti dávek, za což inkasovala 500 korun. Za tři a půl měsíce si tak přišla na 50 až 60 tisíc korun.

Oba muži už přitom byli za výrobu drog odsouzení na čtyři a tři roky. Trest si odpykávali v Bělušicích, soud je letos na jaře podmínečně propustil na svobodu. Barmanka prodávala pervitin už dříve, než se spojila se zmíněnými recidivisty. Původní zdroj ale policisté nevypátrali.