Advokáta, který měl podle policie uplatit chomutovského soudce Ivana Nováka, pustili policisté na pokyn státního zástupce Radima Dragouna ve čtvrtek večer. Podle České televize jde o bývalého elitního kriminalistu Josefa Douchu. O propuštění soudce rozhodl státní zástupce ještě týž den v noci, po desáté hodině.
Jak k tomu Radim Dragoun podotkl, na jejich obvinění to nic nemění. „V průběhu středy a čtvrtka se díky příkladné aktivitě policistů podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany tohoto obviněného," vysvětlil lounský státní zástupce, proč pominuly důvody vazby. Laicky řečeno, už nemá obavu, že by mohli po svých činech "zamést" stopy.
Soudce i advokát byli zatčeni kvůli podezření z korupce. Podle všeho měl právník podplatit soudce, aby jeho klienta pustil na podmínku. Zatím není jasné, o jaký případ se jedná. Ivan Novák rozhodoval i o kritizovaném propuštění Alexandra Nováka, podle mluvčí krajského soudu Marcely Trejbalové však o tento případ nejde. Právě kontroverzním propuštěním exsenátora však na sebe soudce upozornil a krajský soud si nechal udělat prověrku jeho práce a dřívějších podmínečných propuštění. A na základě této kontroly podal trestní oznámení.
Soudce i advokáta zatkli policisté ve středu ráno. Pro Nováka si přišli přímo na chomutovský soud. Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že prezident Miloš Zeman s trestním stíháním soudce Nováka souhlasil.
Soudce byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Právník je stíhán pro zneužití pravomoci úřední osoby spáchané formou účastenství a pro podplácení. Podle právní kvalifikace případu, jak ji potvrdilo státní zastupitelství, hrozí Novákovi až deset let vězení, Douchovi až šest let.
Orgán, který zahájil trestní stíhání, musí podle zákona vyrozumět předsedu příslušného soudu a ministerstvo spravedlnosti. "Usnesení o zahájení trestního stíhání jsme obdrželi dnes odpoledne, musíme se s ním nejprve seznámit. Ministr je o případu informován a v nejbližších dnech rozhodne o případném dočasném zproštění výkonu funkce soudce," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Zproštění by trvalo až do pravomocného skončení trestního stíhání, přičemž po tuto dobu by soudce pobíral polovinu platu.
Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové má kauza negativní rovinu, protože jde o selhání soudce, což považuje za velký problém. "Je to narušení důvěry, kterou soudnictví potřebuje a musí mít. Ale nemůžeme se tvářit, že individuální selhání nejsou a neexistují," řekla ČTK.
Zároveň má podle podle Zemanové případ i pozitivní rovinu v tom, že zafungovaly kontrolní mechanismy. Chomutovský soudce byl zadržen po kontrole, kterou nařídil předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem kvůli pochybnostem při podmínečném propouštění vězňů. "Výsledkem kontroly bylo trestní oznámení na neznámého pachatele. Na základě tohoto oznámení došlo k zadržení soudce," doplnila Zemanová.