Název choroby, o které dřív jen matně slyšela, ji vyděsil. Zjistila si proto veškeré informace. „Dnes žiji běžný život, pracuji v kanceláři a necítím se být v ničem omezena. Jen se nepřemáhám, beru léky a chodím pravidelně k lékaři,“ uvedla.

V Česku odhadem žije asi 16 až 20 tisíc lidí s roztroušenou sklerózou, ve světě necelé tři miliony. Kolem nemoci se ale stále objevuje plno mýtů. „Nejčastějším je, že roztroušená skleróza je o zapomínání a postihuje hlavně staré lidi,“ řekl Deníku místopředseda Sdružení mladých sklerotiků Michal Karsch.

Ilustrační snímek
Británie hlásí průlom v léčbě leukémie. Dívka je po genové terapii bez příznaků

Skutečnost je přitom taková, že u většiny lidí lékaři nemoc diagnostikují mezi 20. a 40. rokem věku. „Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které má neurologické projevy, nikoliv zapomínání,“ potvrdila psychoterapeutka Renáta Malinová MS centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zásadní je podle ní zbavit mýtů samotného pacienta. „Sami pacienti jsou zpočátku svou diagnózou vyděšeni, a proto se i jejich obavy váží k zakořeněnému mýtu: Roztroušená skleróza znamená invalidní vozík,“ poznamenala.

Karsch dodal, že každý nemocný má zasaženou jinou část nervových buněk. „Někoho sice roztroušená skleróza na vozík přivést může, většina lidí ale žije bez závažnějších potíží,“ řekl. S tím je spojen další z mýtů – že průběh nemoci je u všech podobný. Ve skutečnosti to tak ani zdaleka není. „Říkáme, že každý má svoji roztroušenou sklerózu,“ popsal Karsch.

Je možné otěhotnět

Pravdou není ani to, že ženy s roztroušenou sklerózou nemohou mít děti. „Znám holky, co mají i tři. Rodičovství je ale třeba plánovat a načasovat,“ řekl. Za další mýtus označil rady, aby se nemocní nevěnovali sportu. „Natrénované tělo má naopak rezervy pro případnou ataku,“ řekl. Ta může spočívat třeba ve zhoršení chůze nebo problémech s viděním.

Ohradil se i proti tvrzení, že se na roztroušenou sklerózu umírá. V drtivé většině případů jde totiž o celoživotní stav trvající desítky let. Lékaři v současnosti mají k dispozici širokou paletu léků, nejen v injekcích, ale i tabletách, které mohou pacientům nasadit.

Adámek je velký dříč, těší se, že jednou bude běhat s kamarády
Světový den dárcovství. Pomoc potřebuje Adam i lidé s roztroušenou sklerózou

Důležité ale je, aby si člověk potíží všiml a do ordinace přišel. Karsch už má nemoc diagnostikovanou léta. „K lékaři jsem šel poté, co jsem měl každou ruku jinak citlivou. Jako by ta jedna nebyla moje,“ zavzpomínal.

Neuroložka mu tehdy nasadila vitamíny, které mu pomohly. „Pak jsem ale začal na jedno oko špatně vidět, jako bych koukal přes igelit. Potom jsem už viděl dvojitě a napadal na jednu nohu,“ popsal. Doktorka jej proto poslala na lumbální punkci (tedy odběr mozkomíšního moku z páteře) a magnetickou rezonanci.

Následně mu lékaři nemoc diagnostikovali a on stál u zrodu Sdružení mladých sklerotiků. To mimo jiné pořádá osvětové akce, kam jsou zvaní nově diagnostikovaní, kteří se mohou na cokoli zeptat nemocných i odborníků.

Další mýty

Mýtus: Roztroušená skleróza je stále častější.
Skutečnost: Značně se zlepšil spíše její záchyt.

Mýtus: Pokud projevy nejsou vážné, není léčba třeba.
Skutečnost: Včas zahájená léčba má velkou naději potlačit nemoc již v zárodku.

Mýtus: Roztroušenou sklerózu lze léčit jen léky.
Skutečnost: Léčba pomocí léků je důležitá. Třeba je ale i hýbat se, zdravě jíst, nekouřit a doplňovat vitamin D.

Mýtus: S roztroušenou sklerózou není možné kojit.
Skutečnost: Je to individuální. V naprosté většině případů je kojení možné.

Mýtus: Roztroušená skleróza je dědičná. 
Skutečnost: Příčin má celou řadu – infekci virem Epsteina-Barrové, nedostatek vitamínu D, kouření atd. Vliv dědičnosti je malý.

Zdroj: uLékaře.cz