Všeobecná zdravotní pojišťovna
Těhotné ženy a matky do roka po porodu mohou získat až tři a půl tisíce korun. Využijí je na vyšetření nehrazená z veřejného pojištění. Třeba na zhodnocení podoby či růstu plodu nebo screening Downova syndromu. „Příspěvek lze využít i na dentální hygienu, předporodní kurzy, pohybovou aktivitu, pomůcky ke kojení, monitoring dechu a spánku či laktační poradenství,“ uvedla mluvčí Viktorie Plívová.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Pojišťovna nabízí těhotným ženám tři tisíce korun. Ty mohou využít kupříkladu na předporodní kurz, cvičení, vyšetření (genetiky, štítné žlázy, 3D nebo 4D ultrazvuk), masáže, odběr pupečníkové krve či nácvik dentální hygieny. Příspěvek je určen i na vitamíny či doplňky stravy, a to i pro čerstvé maminky. Ty díky němu zaplatí pomůcky pro kojení, laktační poradenství či poporodové cvičení. „Věnujeme se i vzdělávání v oblasti prevence zdraví,“ řekla Deníku mluvčí Jana Schillerová.

Příspěvky na kroužky, obědy nebo péči o chrup. To dětem mimo jiné nabízejí jednotlivé zdravotní pojišťovny v Česku. Ilustrační snímek
Na co dětem přispívají pojišťovny? Peníze putují na kroužky i dietní obědy

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Těhotné ženy dostanou dvanáct set korun na screening v prvním trimestru, díky němuž lékaři odhalí případné zvýšené riziko vrozených vad. Dva a půl tisíce korun pak mohou získat na screening Downova syndromu. Dalších pět set korun na pohybové aktivity, masáže, doplňky stravy či předporodní kurzy. Čerstvé maminky mohou čerpat až tisíc korun na pobyt v porodnici na nadstandardním pokoji, autosedačku, přítomnost otce u porodu či laktační poradenství.

Oborová zdravotní pojišťovna
Nastávající matky mohou formou kupónu čerpat příspěvek tři tisíce korun. Z toho si za patnáct set korun mohou pořídit vitamíny a doplňky stravy, vyšetření v těhotenství a předporodní kurzy. Druhých patnáct set korun mohou čerpat čerstvé matky. Použijí je například na náklady spojené s porodem či vybrané přístroje a pomůcky pro péči o miminka.

RBP, zdravotní pojišťovna
Těhotné ženy mohou získat tisíc korun na těhotenský tělocvik, nákup vitamínů či screening Downova syndromu. „Letos se chceme zaměřit mimo jiné na plánované rodičovství,“ uvedl pro Deník mluvčí Ivo Čelechovský. Proto v programu Moje geny pojišťovna nabízí až čtyři tisíce korun k odhalení dědičných nemocí před plánovaným těhotenstvím. Program mohou využít jak případné nastávající matky, tak otcové. Ti dostanou i pět set korun na to, aby mohli být u porodu.

Pro většinu těhotenství jsou typické určité příznaky, které může odhalit i ženino okolí
Jak poznat, že je žena těhotná? Toto jsou jasné signály, kterých si lze všimnout

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Pojišťovna přispívá až dva a půl tisíce korun ženám na klidné mateřství. Peníze využijí na nadstandardní vyšetření či kurzy pro těhotné. Matka po porodu může získat až tisíc korun na pomůcky ke kojení a krmení dětí, cvičení či dětské inhalátory. Do dvou let dítěte pak lze dostat až pět set korun jako příspěvek na monitor dechu a chůvičku, případně na seřízení přístrojů.

Vojenská zdravotní pojišťovna
Až patnáct set korun mohou čerpat těhotné ženy na screening v prvních třinácti týdnech těhotenství, kurz cvičení či předporodní kurs (včetně online), dentální hygienu zahrnující ošetření nebo instruktáž. Matky mohou až do doby půl roku po porodu využít příspěvek na služby laktační poradkyně.