Jako nejstarší syn rozvedených rodičů musel Martin doma pomáhat a protože otcovské rady, jak s nářadím pracovat a na co si dát pozor, chyběly, musel si na všechno přijít sám. Zkušenost s tím, jak nabrousit nůž do sekačky, byla ale hodně bolestivá.

„Doma byla z použitelných nástrojů jen velká flexa. Našel jsem i kotouč, který vypadal jako brusný a asi i byl. Ukázalo se ale, že zřejmě ne do úhlové brusky,“ vzpomíná na nešťastnou událost Martin.

Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu
Nádory a alkohol: Určité typy rakoviny souvisí s nadměrným pitím, tvrdí vědci

I když viděl, že kotouč do úhlové brusky úplně nepasuje, protože tam nepatří a ani neznal jeho určení, řekl si, že když ji nebude roztáčet na velké obrátky, nemůže se nic stát. Vždyť velká bruska se stejně netočí tolik jako malá.

„Flexu jsem položil na zem, kotouč nahoře rovnoběžně se zemí. Klekl jsem si na jedno koleno a roztočil. Ne moc, ale stačilo to,“ popisuje. Následovala rána, jak se kotouč rozletěl a šokující zjištění, že má ve stehně díru téměř na kost.

Kotouč do úhlové brusky nepatřil. Bylo velké štěstí, že Martin nepřišel o nohu, nebo dokonce o život. Foto: se souhlasem Martina C.Kotouč do úhlové brusky nepatřil. Bylo velké štěstí, že Martin nepřišel o nohu, nebo dokonce o životZdroj: se souhlasem Martina C.

„Mírně jsem se uklidnil, že krev nestříká, jen teče. Doktor pak říkal, že tepna byla vidět, ale asi uhla a otevřená zlomenina stehenní kosti má prý podobný efekt jako ta tepna. Postavil jsem se na druhou, neděravou nohu a následovalo lupnutí a tupá bolest. Kost povolila nad kotníkem v místě, kde dostala zásah dalším šrapnelem. Zřejmě se ale kolem nohy jen obtočil, jinak bych byl bez chodidla. V sedě jsem se pak vytáhl po schodech, zavolal na matku a pak už sanitka a nemocnice…,“ vybavuje si podrobnosti.

Hlavní je, že žije

Díru ve stehně Martinovi sešili a u druhé nohy se ukázalo, že jde o tříštivou zlomeninu nad koníkem, takže ho čekaly tři měsíce v sádře a pak rehabilitace. Po návratu z nemocnice zjistil, že jeden šrapnel proletěl prázdným plastovým kanystrem, který tam stál.

„U rotujících nástrojů stůjte pokud možno mimo rovinu rotace. A nikdy nesundávejte ochranný kryt. Já mám od té doby z točících se věcí respekt a taky strach. K velké cirkulárce mě nedostanete ani párem volů,“ varuje Martin ostatní. I když jak říká, jeho pohyblivost sice není stoprocentní, může ale chodit a dokonce i běhat. A hlavně – je naživu.

Zdroj: Youtube

Respekt k cirkulárkám, soustruhům a dalším nástrojům a strojům by měli mít všichni, kdo s nimi pracují. A je úplně jedno jestli v práci, nebo doma v dílně. Ti, kdo mají osobní bolestnou zkušenost nebo byli svědky úrazu, se shodují na tom, že obezřetnost je vždy namístě a důležité je u všeho přemýšlet.

Martina je nadšená motorkářka a společně s manželem rádi jezdí s partou na výlety.
Žena měla až dvacet záchvatů migrény měsíčně. Z pekla ji vysvobodila nová léčba

K vážným úrazům nedochází jen doma, když si lidé chtějí něco sami vyrobit nebo opravit. I přes řadu bezpečnostních opatření k nim dochází i na pracovištích. I když u těch nejhorších, smrtelných pracovních úrazů, došlo v loňském roce k výraznému poklesu. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce.

Jeho mluvčí Richard Kolibač uvedl, že celorepublikově byl v roce 2021 zaznamenán nejnižší počet smrtelných pracovních úrazů za posledních dvacet let. Loňských 88 úmrtí v práci následkem úrazu bylo o dvacet méně než o rok dříve a tento trend trend je dlouhodobě klesající.

Nejrizikovější doba

„Pracovní úrazy hrozí zaměstnancům nejčastěji v pondělí dopoledne, před polední přestávkou. Druhým rizikovým dnem je úterý a počty pracovních úrazů klesají v průběhu týdne,“ informoval Richard Kolibač. Důvodem může být nedostatečná koncentrace po dnech volna, rychlé zpracovávání nevyřízených zakázek z předchozího týdne či opětovné zahájení výroby.

Do statistiky nejtragičtějších, tedy smrtelných pracovních úrazů, se zapsaly především dopravní nehody, které svým počtem 26 představují téměř třetinu všech smrtelných pracovních úrazů v loňském roce. Tragédie se opakovaly také při přemisťování těžkých břemen, při pádech z výšky nebo při práci v nezajištěném výkopu se sesunutím zeminy.

Každoročně v České republice utone kolem dvou set lidí, více než desetina z nich jsou děti…
Utonutí je druhý nejčastější smrtelný úraz dětí. Odborník: Nedávejte jim kruh

Nejvíce smrtelných pracovních úrazů se stalo v krajích Jihomoravském (12), Středočeském (11) a Ústeckém (10). Nejméně v Karlovarském kraji, kde zemřeli dva lidé. Hlavní příčinou, a to téměř v 70 procentech, bylo špatné nebo nedostatečné odhadnutí rizika a také odvedení pozornosti při práci jinými osobami ať už šlo o žerty nebo hádky. Roli sehrálo i nedostatečné ochranné zařízení a zajištění.