Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, měli bychom si ho chránit doslova „jako oko v hlavě“. Některá oční onemocnění jsou banální a odezní samy. Jiné vyžadují zvláštní péči a pozornost. Pojďme se podívat na ta nejběžnější.

Únava očí, ale i dlouhá a bujará noc, nedostatek spánku nebo alergie mohou být příčinou zarudnutí. Cévy se při podráždění nebo infekci rozšiřují, což je přirozené, ale krvavé oči mohou být i příznakem jiného očního onemocnění, například zánětu spojivek nebo poškození sluncem. Proto pokud jim nepomohou ani odpočinek, ani oční kapky bez předpisu, potřebují péči odborníka.

Jiří Janů je jediným specialistou na onkologickou urologii na Vysočině.
Lékař: Pacienti po operaci jsou kolikrát v lepším stavu než sám operatér

Častá je i únava očí z přemíry četby, práce na počítači nebo dlouhých hodin za volantem automobilu. Potřebují si zkrátka také občas odpočinout, stejně jako ostatní části našeho těla. Pokud máte pocit, že jsou příliš namáhané, dopřejte jim chvíli volna, jděte ven a dívejte se do zeleně, to pomáhá. Trvá-li ale únava i v dalších dnech, poraďte se s lékařem, zda se nejedná o jiný problém.

Nejčastější nemoci oka

Špatné vidění

O špatném vidění mluvíme tehdy, když nejsme schopni vidět ostrý obraz. Tato nedokonalost je přirozeným důsledkem postupujícího věku a časem se přihodí každému. Můžete začít mít problémy s oslněním nebo se vám může zdát obtížné číst či řídit auto.

Špatné vidění může být také důsledkem některých dědičných poruch, poranění mozku nebo rakoviny oka. Lidé s jinými očními poruchami, jako jsou makulární degenerace, glaukom a diabetické oční onemocnění, jsou ohroženi špatným viděním více než kdokoli jiný.

Opotřebení sítnice

Na cestě životem vás mohou potkat další nemoci oka, které jsou projevem stárnutí. Jde například o opotřebení sítnice (makula). Mezi příznaky tzv. věkem podmíněné makulární degenerace patří rozmazané vidění, zkreslené skvrny ve středu toho, co vidíte, a zkreslené vnímání barev. V časném stadiu se na sítnici hromadí žluté skvrny, později pod ní začnou růst cévy.

Jednou za půl roku si zajděte k očnímu lékaři. Jedině tak se na případné oční onemocnění přijde dříve, než bude pozdě.

Pokud máte v rodině někoho, kdo makulární degenerací trpěl, je pravděpodobnější, že se u vás rozvine také. Riziko jejího vzniku zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak, obezita a sedavý způsob života. A pozor! Toto onemocnění není kurabilní neboli vyléčitelné. Existují sice léky, které pomáhají zpomalit proces degenerace, ale „pouze“ odsouvají úplnou ztrátu zraku do budoucnosti.

Nejlepší je proto prevence, některé studie například naznačují, že riziko vzniku makulární degenerace pomáhají snižovat omega-3 mastné kyseliny. Zkusit můžete i zinek a vitamin A.

Šedý zákal

Naše přirozená čočka je obvykle čirá, aby nám pomáhala jasně vidět. Šedý zákal je stav, kdy se zakalí a my vidíme jen nejasný a rozmazaný obraz. Proč k tomu dochází? Bílkoviny v našich očích se začnou shlukovat a vytvářet zákalky, které nám brání ve vidění.

S věkem se navíc pravděpodobnost tohoto stavu zvyšuje. Proto je velmi důležité dávat si pozor a při podezření navštívít odborníka. To umožní rychlejší diagnostiku a případnou léčbu.

Zajímá vás, co vede ke shlukování bílkovin, a tím k zákalům? Existují různé příčiny. Například úraz, cukrovka, nadměrné slunění, nedostatek živin či radioterapie. Mezi příznaky patří rozmazané vidění, citlivost na světlo, dvojité vidění (vidění dvou obrazů stejného objektu), vybledlé barvy a závratě.

Rodičovská láska
Styděla se za postiženou dceru. Nastal zlom, její možná ztráta jí otevřela srdce

„Pro stanovení diagnózy budete muset podstoupit několik vyšetření, včetně refrakčního testu. A pokud bude diagnóza potvrzena, bude nutné při rozsáhlejším poškození provést operaci, při které se zakalená čočka nahradí čočkou umělou,“ říká Markéta Brožková, lékařka z pražské oční kliniky Lexum.

Vždy je proto lepší šedému zákalu předcházet. Dbejte na ochranu očí před škodlivým slunečním UV zářením. Kdykoli vyjdete ven, noste certifikované sluneční brýle. Myslíte-li to se svým zrakem dobře, měli byste se také vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. Rizikovými faktory mohou být obezita či vysoký krevní tlak. Je to důležité nejen pro šedý zákal, ale i pro předcházení mnoha dalším běžným očním onemocněním.

Diabetické oko

Obezita jde ruku v ruce s cukrovkou a s ní souvisí tzv. diabetická retinopatie, jedno z nejčastějších očních onemocnění u starších lidí, které může nakonec vést k nevratné ztrátě zraku. Zjednodušeně řečeno jde o poškození cév v naší sítnici. Zrádné je zejména to, že v raných stadiích se neprojevují žádné příznaky, v pozdějších se objevuje zhoršené noční a obecně rozmazané vidění. Je možné, že začnete vidět bezbarvé skvrny plovoucí v zorném poli.

Příčinou diabetické retinopatie je vysoká hladina glukózy v krvi, která vytváří tlak na cévy, jež zodpovídají za výživu sítnice. Cévy se nakonec ucpou, což vede k požadavku na tvorbu nových. Protože jsou však tyto nové cévy slabé, rozpadají se a do oka uniká tekutina. Tento stav způsobuje zamlžení a zablokování sítnice a nakonec ztrátu zraku.

Pro prevenci diabetické retinopatie je nezbytné řídit svoji cukrovku a krevní tlak. Zapomeňte na panáčka nebo dvě decky vína i labužnickou cigaretku. Žádoucí je udržovat zdravou hmotnost, k čemuž vám pomůže jak důsledné cvičení, tak i konzumace vyvážené stravy.

Glaukom

V našem mozku se nachází zrakový nerv, který do něj přenáší signály ze sítnice. Právě ten nám pomáhá vidět. Glaukom je souborem příbuzných očních poruch, které způsobují poškození zrakového nervu. Jde o jedno z běžných očních onemocnění, které způsobuje slepotu. Obvykle je nebolestivé a nemá žádné příznaky. I když v jedné jeho fázi můžete pociťovat nevolnost či rozmazané vidění.

Uvádí se, že cvičení v přiměřené míře snižuje riziko vzniku glaukomu. Pokud jde o léčbu, lékaři obvykle navrhují léky, u závažnějších případů může být vhodnou volbou laserová léčba nebo chirurgický zákrok ke snížení nitroočního tlaku, který způsobuje poškození zrakového nervu.

Lidé se kvůli lockdownu trápí
Přibylo Čechů, co se trápí. Vysvětlení je jednoduché

Suché oko

Syndrom suchého oka je stejně častý jako běžné nachlazení. S tímto problémem se setkávají všichni, od mladých lidí až po seniory. Je to prostě pocit sucha, který máte v oku například po sledování dlouhého filmu. Lidské oko za běžných okolností za den mrkne více než 14 000krát. Mrkání je zásadní pro zachování zdraví oka a jeho průběh je zajištěn tzv. slzným filmem, který se nachází na jeho povrchu.

„Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká oční lékařka Pavlína Skalická z 1. LF UK a VFN v Praze.

Mezi příznaky suchých očí patří zarudnutí, svědění, únava, citlivost na jasné světlo a pocit pálení. Tyto projevy bychom neměli ignorovat, stejně jako někdy ignorujeme běžnou rýmu. Suché oči totiž mohou vést k zánětu nebo zjizvení povrchu oka a následně ke ztrátě zraku. Jednoduché a komfortní je používat oční kapky, které neobsahují léky.

Nejčastější oční vady u dětí

Zrak dětí po narození není dokonalý. V prvních letech života postupně dozrává a jeho vývoj je završen až kolem osmého roku. V tomto období se mohou také objevit různé oční vady, které se dají většinou dobře léčit. Nedojde-li ovšem k jejich včasnému odhalení, hrozí riziko trvalého poškození zraku. Kojenec či batole samozřejmě nedokážou říct, že špatně vidí, proto je důležité, aby si především rodiče všímali, jak jejich dítě reaguje na různé podněty.

Typy špatného vidění

Noční slepota – neschopnost vidět předměty při špatném osvětlení

Rozmazané vidění – předměty se zdají být rozostřené

Snížené periferní vidění – potíže s viděním předmětů na kterékoli straně oka kromě centrální části

Snížené centrální vidění – potíže s viděním předmětů ve středu zraku

Na první pohled může být patrné šilhání. Dalšími častými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost či tupozrakost. Prozradit je může nezvyklé chování dítěte. Obzvlášť pozorní by v tomto ohledu měli být rodiče, jež sami trpí oční vadou, případně se s nějakou v dětství léčili.

„Příznaků, kterými rodiče mohou rozpoznat oční vadu či onemocnění u dítěte, je mnoho. Patří k nim například občasné šilhání, nepřirozený náklon či natáčení hlavy – dítě tak může vyrovnávat určitý typ šilhání, pravidelné přivírání jednoho oka, světloplachost nebo naopak nízká reakce na světlo.

Rozpoznat problém je možné i podle odlišností přímo v oku. Varováním by měla být bělavá či žlutě zářící zornice, velká nehybná zornice při dopadu světla, zvláštní odlesky v zornici nebo viditelné kmitavé nebo bloudivé pohyby očí,“ vypočítává Pavel Stodůlka, primář zlínské oční kliniky Gemini.

Moje nejvěrnější kamarádka Hanka, která mi zachránila život
Ledvinu mi darovala moje nejlepší přítelkyně, vypráví čtenářka

Většinu očních vad lze odstranit pomocí brýlové korekce, v případě tupozrakosti ale nastává boj s časem a je nutné ji léčit dříve, než se zcela vyvinou zrakové funkce mezi mozkem a okem. Při absenci léčby totiž mozek slabší oko „vypne“ a rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Důležité je proto tupozrakost rozpoznat včas, ideálně do věku 5 let.

Pokud se léčba zanedbá, může být dítě v pozdějším věku značně handicapované – ztratí prostorové vidění, může mít problémy se čtením i psaním. V dospělosti pak tato zraková vada omezuje člověka nejen ve schopnosti řídit auto, ale například také při výběru povolání.

Cvičte pravidelně oční jógu:

1. 10x zamrkat
2. 10x se podívat nahoru a dolů
3. 10x se podívat doprava a doleva
4. 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
5. 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
6. 10x zakroužit očima doprava
7. 10x zakroužit očima doleva
8. 10x zamrkat