„Těžba lithia je jedním z kroků k transformaci, protože jak sama těžba, tak navazující projekty gigafactory a automobilní průmysl, nám umožní vytvářet věci s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl premiér Fiala. Jak dodal, na jednání v Kadani vznikla dohoda, že budou dotčené obce i krajský úřad od investora dostávat více informací. „Domluvili jsme si způsob, jakým toho dosáhneme, včetně zastoupení reprezentanta vlády v pracovní skupině, která se touto otázkou bude zabývat,“ přiblížil předseda vlády.
Informovanost je podmínka, na níž vedení Ústeckého kraje trvá. „Chceme, aby se lithium těžilo za předpokladu, že skutečně budeme vědět podrobné informace,“ potvrdil hejtman Jan Schiller (ANO). „Chceme být seznámeni s tím, jaký to bude mít dopad, jaké budou příležitosti a kompenzace, aby občané věděli, co těžba přinese,“ doplnil.
Na zasedání v kadaňském kulturním domě Střelnice premiér připomněl také potřebu kvalitního dopravního spojení v regionu. V den zasedání se otevřel obchvat Loun v rámci dálnice D7 a další její úsek u Chlumčan má být otevřený ještě letos. Připravují se úseky dálnice D6, D7, takzvaná Kladrubská spojka i zkapacitnění silnice mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří včetně kláštereckého obchvatu. Plánuje se také čtyřproudový tunel u Bíliny.
V otázce modernizace železniční sítě premiér zmínil přípravu vysokorychlostní trati z Prahy do Lovosic a z Ústí nad Labem ke státní hranici s Německem. „Bez vysokorychlostních tratí bychom nemohli být dostatečně konkurenceschopní, bylo by to také omezení pro naše občany a jejich mobilitu,“ uvedl.
Na programu byl také program Spravedlivé transformace, z něhož poputuje 39,4 miliardy korun na podporu tří uhelných regionů. Pro Ústecký kraj to má být 15 miliard na různé projekty. Jedním z nich je zatopení dolu ČSA mezi Mostem a Chomutovem a také vybudování nového bydlení i průmyslové zóny s moderními technologiemi v této oblasti. Zatím byly v kraji předloženy projekty za 3,4 miliardy.
„Přímo v Kadani byly předloženy dva projekty ve výzvě Konektivita škol,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. „Žadatelem je Gymnázium Kadaň a místní Střední průmyslová škola stavební a obchodní akademie,“ doplnil.
Vláda se dále věnovala i negativním sociálním jevům na Ústecku a Karlovarsku jako je obchod s chudobou či sociálně vyloučené lokality. „Chceme přihlížet ke zkušenostem zastupitelů, reprezentantů těchto regionů, kteří se s těmito otázkami potýkají dnes a denně,“ ujistil premiér Fiala. „V této souvislosti připravujeme také detailní cenové mapy, které by měly omezit obchod s chudobou v oblasti bydlení,“ dodal.
Hejtman Schiller upozornil, že špatná socioekonomická situace prosakuje i do školství. „Jako kraj navrhujeme jeden ze zákonů o dostupném bydlení. Požádali jsme o jeho podporu, abychom začali rozmotávat kruh, který je několik let uzavřený,“ uvedl. Navrhl také znovuotevřít opatření proti chudobě, která se nepodařila minulé vládě dotáhnout. Měla ale podporu starostů v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Výjezdní zasedání vláda podniká i do dalších krajů, kde se zabývá především regionálními tématy a jedná s místními politiky.