Kousek pod Radobýlem svítí do krajiny plně elektrifikovaný přívěs. Na střeše má solární panely, které stačí jak na běžný denní provoz v přívěsu, tak k nabití ohradníků. Bydlí v něm pasačka ovcí a literární redaktorka Judith Hůla. V rámci projektu LIFE zde pracuje na údržbě chráněných lokalit.
„Jedná se křížence plemen ovce romanovské a suffolk. Druhé ze jmenovaných plemen prý sloužilo jako předloha pro populární animovanou ovečku Shaun. Zdejší kříženci zvládají i pastvu místních suchých trávníků, o jejichž údržbu jde,“ řekla Judith Hůla o svých svěřenkyních a dodala, že nejde o volnou pastvu, jak panuje rozšířená představa. Ovce se přepouštějí z jedné ohrady do druhé.

To potvrzuje i manažer pro styk z veřejností ze Správy CHKO České Středohoří Ondřej Nitsch. „Těsně pod Radobýlem jsme udělali zásah, při kterém se zcela zlikvidovaly keře a buření a zůstal jen rozvolněný lesík. Tam se postavila ohrada a díky pastvě se potlačil růst nežádoucích druhů. Ovce zkrátka neměly na výběr,“ řekl.
Po dvou letech je tam pár stromů a mezi nimi pařezy, ze kterých se derou větvičky. Pařezinové výmladky musíme likvidovat,“ dodal Nitsch. Důkazem jasně ukazujícím klady pastvy je i počet motýlů, který odborníci v okolí Radobýlu zaznamenali. Je jich neuvěřitelných 1 300 druhů. V celém Českém středohoří jich poletuje kolem 2 300 druhů.
Před příchodem člověka
Cílem pastvy je udržet stav přírody ve stavu, v jakém byl při příchodu člověka do krajiny. Jsou tady jak lesy, tak louky, na kterých pastva nedovolí stromům vytvořit les. Rozrušování půdy kopýtky prospívá dalším organismům. Právě místa, kde se v minulosti hojně páslo, jsou dnes proslavené coby orchidejové lokality. Bílé stráně u Pokratic a Malíče jsou každoročním cílem milovníků orchidejí a fotografů. Totéž platí o koniklecovém vrchu u obce Hlinná.
Desítky milionů korun, které jsou vyčleněné na projekt LIFE, budou brzy vyčerpané, projekt má končit příští rok. Projekt se zaměřil na 19 lokalit a šest druhů živočichů, jejichž populace chce buď stabilizovat nebo posílit. Někdy ochranáři narážejí až na bizarní lidské počiny, které přírodě škodí. Nejde jen o nově vybudovaná ohniště třeba jen metr nebo dva od starých, ale třeba mnohametrová jména vyskládaná z kamenů. „Pak si je lidi z vrcholu Radobýlu fotí,“ řekl nechápavě Nitsch.
Koniklec otevřenýKoniklece v přírodní rezervaci Holý vrch u obce Hlinná jsou v rámci projektu LIFE pod dohledem.Koniklece jsou nápadně kvetoucí vzácné jarní rostliny. Fialové květy strhávají pozornost a místně jsou ohroženy nelegálním sběrem a pastvou. „Protože jsme viděli, že ovce oždibávají květy, které pak nemají šanci se vysemenit, začali jsme kolem nich stavět drátěné kryty. Příjemně nás překvapilo, že lidi u rostlin, které ohrazené nebyly, začali stavět ohrádky z kamenů,“ řekl manažer pro styk s veřejností CHKO Ondřej Nitsch. „Jsou lokality, kde máme zaplacenou pastvu, ale i místa, která se kosí. Každá metoda má pro přírodu trošku jiný efekt,“ dodala jeho kolegyně Lucie Benešová.
Ještěrka zelenáJeštěrka zelená (Lacerta viridis).Samci jsou nápadní výrazně modrým krkem. Nyní se v Českém středohoří nachází jen v Dolních Zálezlech a na Kalvárii, kde jich podle informací z CHKO pobíhají vyšší stovky kusů. Vyhovuje jim stepní porost s vyhřátými skalkami, kterých je na Litoměřicku spousta. V minulosti šlo o relativně běžný druh, proto je šance na další rozšíření této až 30 cm velké ještěrky.
Přástevník kostivalovýPřástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria).I přes své jméno není přástevník kostivalový vázaný jen na kostivaly. Housenky požírají pestré spektrum rostlin a ani dospělec není potravní specialista. Druh dnes slouží jako jeden z argumentů pro vyhlášení chráněných území, byť jde o relativně hojného motýla.
Kavyl olysalýKavyly - vzácné trávy Českého středohoří. Tyto rostou na Oblíku.Elegantní tráva, která má centrum rozšíření v Rusku, je běžná na Sibiři. V Českém středohoří je doma jen na několika výhřevných svazích. Kromě změn prostředí je ohrožen i sběrem, protože pro svou dekorativnost jej lidé rádi vidí v kyticích.
Střevíčník pantoflíčekVzácná orchidej střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus).Orchidej s nápadnými žlutými květy má specifický způsob opylování, který zajišťují samotářské včely pískorypky snažící se protáhnout úzkou štěrbinou v květu. Semena navíc potřebují pro vyklíčení specifické druhy hub.
Saranče skalníVzácné saranče skalní (Stenobothrus eurasius).Saranče skalní miluje stepi střední a jihovýchodní Evropy a Sibiře. V Českém středohoří byla zaznamenána na celkem sedmi lokalitách. Na rozdíl od jiných druhů sarančat je výhradním vegetariánem.