Kousek pod Radobýlem svítí do krajiny plně elektrifikovaný přívěs. Na střeše má solární panely, které stačí jak na běžný denní provoz v přívěsu, tak k nabití ohradníků. Bydlí v něm pasačka ovcí a literární redaktorka Judith Hůla. V rámci projektu LIFE zde pracuje na údržbě chráněných lokalit.

„Jedná se křížence plemen ovce romanovské a suffolk. Druhé ze jmenovaných plemen prý sloužilo jako předloha pro populární animovanou ovečku Shaun. Zdejší kříženci zvládají i pastvu místních suchých trávníků, o jejichž údržbu jde,“ řekla Judith Hůla o svých svěřenkyních a dodala, že nejde o volnou pastvu, jak panuje rozšířená představa. Ovce se přepouštějí z jedné ohrady do druhé.

Hromady suti skrývají čtyři štoly.
Tisíce kostí pomohly určit stáří jeskyně na Radobýlu, nechala je tam sova

To potvrzuje i manažer pro styk z veřejností ze Správy CHKO České Středohoří Ondřej Nitsch. „Těsně pod Radobýlem jsme udělali zásah, při kterém se zcela zlikvidovaly keře a buření a zůstal jen rozvolněný lesík. Tam se postavila ohrada a díky pastvě se potlačil růst nežádoucích druhů. Ovce zkrátka neměly na výběr,“ řekl.

Po dvou letech je tam pár stromů a mezi nimi pařezy, ze kterých se derou větvičky. Pařezinové výmladky musíme likvidovat,“ dodal Nitsch. Důkazem jasně ukazujícím klady pastvy je i počet motýlů, který odborníci v okolí Radobýlu zaznamenali. Je jich neuvěřitelných 1 300 druhů. V celém Českém středohoří jich poletuje kolem 2 300 druhů.

Před příchodem člověka

Cílem pastvy je udržet stav přírody ve stavu, v jakém byl při příchodu člověka do krajiny. Jsou tady jak lesy, tak louky, na kterých pastva nedovolí stromům vytvořit les. Rozrušování půdy kopýtky prospívá dalším organismům. Právě místa, kde se v minulosti hojně páslo, jsou dnes proslavené coby orchidejové lokality. Bílé stráně u Pokratic a Malíče jsou každoročním cílem milovníků orchidejí a fotografů. Totéž platí o koniklecovém vrchu u obce Hlinná.

Desítky milionů korun, které jsou vyčleněné na projekt LIFE, budou brzy vyčerpané, projekt má končit příští rok. Projekt se zaměřil na 19 lokalit a šest druhů živočichů, jejichž populace chce buď stabilizovat nebo posílit. Někdy ochranáři narážejí až na bizarní lidské počiny, které přírodě škodí. Nejde jen o nově vybudovaná ohniště třeba jen metr nebo dva od starých, ale třeba mnohametrová jména vyskládaná z kamenů. „Pak si je lidi z vrcholu Radobýlu fotí,“ řekl nechápavě Nitsch.

Koniklec otevřený
Koniklece v přírodní rezervaci Holý vrch u obce Hlinná jsou v rámci projektu LIFE pod dohledem.Koniklece v přírodní rezervaci Holý vrch u obce Hlinná jsou v rámci projektu LIFE pod dohledem.Zdroj: Deník/Topi PigulaKoniklece jsou nápadně kvetoucí vzácné jarní rostliny. Fialové květy strhávají pozornost a místně jsou ohroženy nelegálním sběrem a pastvou. „Protože jsme viděli, že ovce oždibávají květy, které pak nemají šanci se vysemenit, začali jsme kolem nich stavět drátěné kryty. Příjemně nás překvapilo, že lidi u rostlin, které ohrazené nebyly, začali stavět ohrádky z kamenů,“ řekl manažer pro styk s veřejností CHKO Ondřej Nitsch. „Jsou lokality, kde máme zaplacenou pastvu, ale i místa, která se kosí. Každá metoda má pro přírodu trošku jiný efekt,“ dodala jeho kolegyně Lucie Benešová.

Ještěrka zelená
Ještěrka zelená (Lacerta viridis).Ještěrka zelená (Lacerta viridis).Zdroj: Deník/Topi PigulaSamci jsou nápadní výrazně modrým krkem. Nyní se v Českém středohoří nachází jen v Dolních Zálezlech a na Kalvárii, kde jich podle informací z CHKO pobíhají vyšší stovky kusů. Vyhovuje jim stepní porost s vyhřátými skalkami, kterých je na Litoměřicku spousta. V minulosti šlo o relativně běžný druh, proto je šance na další rozšíření této až 30 cm velké ještěrky.

Přástevník kostivalový
Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria).Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria).Zdroj: Deník/Topi PigulaI přes své jméno není přástevník kostivalový vázaný jen na kostivaly. Housenky požírají pestré spektrum rostlin a ani dospělec není potravní specialista. Druh dnes slouží jako jeden z argumentů pro vyhlášení chráněných území, byť jde o relativně hojného motýla.

Kavyl olysalý
Kavyly - vzácné trávy Českého středohoří. Tyto rostou na Oblíku.Kavyly - vzácné trávy Českého středohoří. Tyto rostou na Oblíku.Zdroj: Deník/Topi PigulaElegantní tráva, která má centrum rozšíření v Rusku, je běžná na Sibiři. V Českém středohoří je doma jen na několika výhřevných svazích. Kromě změn prostředí je ohrožen i sběrem, protože pro svou dekorativnost jej lidé rádi vidí v kyticích.

Střevíčník pantoflíček
Vzácná orchidej střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus).Vzácná orchidej střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus).Zdroj: Deník/Topi PigulaOrchidej s nápadnými žlutými květy má specifický způsob opylování, který zajišťují samotářské včely pískorypky snažící se protáhnout úzkou štěrbinou v květu. Semena navíc potřebují pro vyklíčení specifické druhy hub.

Saranče skalní
Vzácné saranče skalní (Stenobothrus eurasius).Vzácné saranče skalní (Stenobothrus eurasius).Zdroj: Deník/Topi PigulaSaranče skalní miluje stepi střední a jihovýchodní Evropy a Sibiře. V Českém středohoří byla zaznamenána na celkem sedmi lokalitách. Na rozdíl od jiných druhů sarančat je výhradním vegetariánem.