„Začal chodit zavirovaný mail podobný ukázce. Smažte to, v přiložené zazipované příloze je zavirovaná aplikace," varoval bleskově v pondělí ráno IT specialista velké firmy na severu Čech Dušan Hesoun všechny zaměstnance.

O co jde? O email upozorňující na dluh vyplývající ze smlouvy a je adresovaný na konkrétní jméno. A nedostali jej jen lidé z této severočeské firmy ale i mnoho dalších a dalších, jak jsme zjistili z diskusí na internetu. A veřejnoprávní ČT vydala varování.

„Na rozdíl od svých nesčetných sourozenců vypadá totiž docela důvěryhodně. Upozorňuje na nutnost uhrazení pohledávky v řádech jednotek tisíc korun, chyb v textu je na úroveň spamu docela málo a vše je podepsáno českým jménem s českým telefonním číslem. V příloze ale čeká past," varuje ve svém příspěvku David Polesný na internetové stránce www.zive.cz.

Pozorný čtenář odhalí, že není něco v pořádku, ale mezi množstvím doručené pošty není vyloučené, že příjemce otevře přílohu jaksi automaticky bezmyšlenkovitě.

„Rozumný člověk by na to neměl skočit, ale bohužel mám nemalé pochybnosti o rozumném chování většiny společnosti, navíc mediálně pěkně zmasírované o tom, jak všude řádí exekutoři, jak si různí šmejdi otvírají úvěry na ukradené občanky nebo jen ukradené údaje z internetu apod. Takže bych řekl, že průměrný občan bude okamžitě vyklepaný a půjde se podívat, co to je za smlouvu," polemizuje v internetové diskusi na www.zive.cz na toto téma autor pod zkratkou „drb".

Podvodný email s virovou aplikací v příloze.