VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhada mluvící faraonovy sochy zůstává nezodpovězena

Když nastupoval na trůn egyptský faraon Amenhotep III., věštba mu prorokovala velkou slávu. Věštci se tehdy nepletli, Amenhotep III. se zapsal mezi nejslavnější faraony vůbec.

26.2.2013
SDÍLEJ:

Záhada mluvící faraonovy sochy zůstává nezodpovězena.Foto: eyelid.co.uk

Jeho sláva byla tak veliká, že sám jednou prohlásil: „Má říše buď bohatá a vzkvétající, můj lid buď poslušný a šťastně žijící. Povedu svou říši nejen za svého života, ale i po něm."

Zlatý věk

Faraon Amenhotep III. byl skutečně králem prosperity. Egyptská říše zaznamenala za jeho vlády ve 14. století př. n. l. nebývalý rozkvět. Toto období se také nazývalo „Zlatým věkem". Pohádkově bohatá říše si podmanila část Sýrie, Numíbii, Libanon a další území. Vše se odehrávalo v míru a proto také v obrovské prosperitě. Velký panovník ovšem vyžadoval i velkého uznání. Snad proto se dodnes zachovaly dvě obrovské sochy, které představují Amenhotepa III. sedícího na trůnu. Jedna ze soch navíc promlouvala dlouho po panovníkově smrti.

Umění na vrcholu

Díky prosperitě a klidu, který za vlády faraona prožívala egyptská říše, mohlo docházet i k obrovskému pokroku v architektuře a umění. Bylo zbudováno nebo přestavěno mnoho chrámů. Nejznámější a nejkrásnější byl ovšem chrám v Luxoru, který je považován za vrcholné dílo tehdejší architektury a k němuž gigantická dvojice soch také původně patřila. Lidské tělo bylo v té době zobrazováno v detailech. Důraz se kladl na štíhlost a krásu těla. Amenhotep činil vše pro to, aby jeho vláda zůstala nesmrtelná a nesmazatelně se zapsala do historie. Nutno podotknout, že se mu to skutečně podařilo.

Sláva v obrech

Amenhotep III. se tedy zviditelnil nejen za svého života. Jeho sláva musela být zřejmá i po jeho smrti. Proti Luxoru, zádušnímu faraonovu chrámu, vyrostly tedy dvě obří sochy vytesané z jediného kusu křemence. Výzkumy ukázaly, že křemencové kvádry pocházejí z lomu v Džebel el-Ahmaru u Káhiry a přepravovány byly po vodě asi 700 kilometrů. Původně sochy měřily něco přes dvacet metrů, ovšem to bylo v době, kdy na každé z nich byla královská koruna. Ty se nedochovaly, proto jejich výška je nyní asi 17 metrů. Podstavec má 2,3 metru. Jen pro názornost, chodidla mají více než tři metry. Váha každé sochy je přes 700 tun.

Za vlády dalších panovníků byl chrám zcela rozebrán a kameny, z nichž byl postaven, použity na jiné stavby. Z monumentálního díla nebo také Domu přijetí Amona a místa jeho dokonalosti zbyly pouze sochy. Není také divu. Zdi chrámu byly postříbřeny a pozlaceny, místy vykládány drahými kameny.

Boží hlasy

Po zemětřesení roku 27 př. n. l. zjistili Řekové zvláštní věc. Severní socha, která byla poničena nejvíce, začala vyluzovat zvuky podobné cinkotu zvonků. Zvuk byl okamžitě připisován hlasu Memnona odtud také Memnonovy kolosy který tak každé ráno zdravil svou matku Éós, jež byla bohyní ranních červánků. Socha také byla ihned považována za orákulum, neboli místo, kam chodili lidé pro odpovědi bohů.

Řekové i Římané často vážili předlouhé cesty, aby zde dostali odpovědi na své otázky. Často tu pak trávili další hodiny dlouhého čekání, protože socha „hovořila" vždy jen za svítání. Dodnes se sice nepodařilo rozluštit, jak výklad vlastně probíhal, protože zvuk byl až na malé odchylky stále stejný…

Hadrián sem cestu ale vážil dokonce několikrát. Souhlasu se dočkal prý až tehdy, když socha začala „promlouvat" způsobem, který připomínal úder gongu. Na východní straně soch se navíc dochovalo bezpočet jmen a otázek. Na tuto stranu dopadaly první sluneční paprsky slunce. Některé teorie hovoří o tom, že když byl zvuk slabý a vysoký, znamenalo to varování, jasný a hlasitý zvuk zase požehnání. Jak tomu bylo ale ve skutečnosti, nevíme.

Nářek mrtvého

Císař Septim Sever nechal roku 200 n. l. sochu opravit. Tím její hlas nadobro umlkl. Pro všechny to bylo okamžitě znamení, že socha vlastně naříkala nad svým osudem. Zároveň to byla ale pro mnohé tragédie, protože bohové již neodpovídali. V každém případě se dodnes pátrá po tom, co mohlo způsobit podivné zvuky. Teorií je hned několik.

Za „hlasem" prý bylo teplo slunečních paprsků, které některé pukliny rozpínalo a proháněl se jimi vítr. Proto byl tón někdy vyšší a méně slyšitelný, jindy naopak.

Další verze hovoří o zásahu kněží, kteří sami určovali, jak má socha odpovídat. Mohlo se tak dít pomocí tenkého třtinového plátku, jenž byl v některé z puklin umístěn. Kněží zde fungovali jako prostředníci bohů, kteří dávali odpovědi přímo jim a ti je pak tímto způsobem předávali dál. Jiné teorie hovoří o prostém působení větru. Tóny se prý jednoduše měnily tak, jak vítr měnil směr.

Uspokojující odpovědi se asi nedočkáme a záhada mluvící sochy je prozatím nerozluštěna.

Záhada mluvící faraonovy sochy zůstává nezodpovězena.

Užitečné informace

Amenhotep III. byl významným panovníkem 18. dynastie. Vládl přibližně v letech 1390-1351 př. n. l. (údaj se u různých zdrojů liší, jasné je to, že Amenhotep III. vládl 39 let). Trůnním jménem se nazýval Nebmaatre, ale můžeme se setkat i s dalšími jmény.

Řečtí autoři ho později pojmenovali Amenófis, někdy i latinsky Amenophis. Patří mezi největší budovatele Nové říše.

Jeho otec byl faraon Thutmose IV. a matka vedlejší manželka Mute.

Amenhotep III. se choval jako opravdový bůh a faraon. Obklopil se neslýchaným přepychem, bohatstvím a věnoval se výhradně radovánkám byl snad ze všech králů nejmarnotratnější a nejrozmařilejší.

Manželky

Jeho hlavní královská manželka se jmenovala Teje. Teje byla prostého nekrálovského původu. Její bratr byl Aj, vrchní hodnostář u královského dvora a předposlední faraon 18. dynastie.

Amenhotep III. měl s Teje syna Amenhotepa IV., pozdějšího krále Achnatona, a čtyři dcery Satamun, Eset, Henuttanet a Nebtah. Satamun a Eset si vzal za své vedlejší manželky.

Kromě Teje měl obrovský harém a další manželky. Oženil se s dcerou babylónského krále a s dcerami mitannských králů. Několik dcer nevýznamných panovníků si vzal za oficiální souložnice.

Hrobka

Amenhotep III. neměl hrobku v Údolí králů, ale v nedalekém Západním údolí, které se nazývá „Údolí opic". Hrobku odkryl italský dobrodruh G. B. Belzoni ve 20. letech minulého století. Našel v ní pouze zbytky rozbitého sarkofágu.

Hrobka je poměrně velmi hluboká, má něco kolem deseti místností a dokonce i pilířovou síň. Zachovala se nádherná stropní dekorace s astronomickými náměty.

V roce 1875 byla vykradači objevena mumie krále Amenhotepa III. v tajné skrýši v Dér el-Bahrí, kde ji ukryli králové 21. dynastie spolu s dalšími mumiemi. O šest let později byla zachráněna G. Masperem pro Egyptské muzeum v Káhiře.

Kromě soch a reliéfů se dochovalo poměrně mnoho vyobrazení krále Amenhotepa III. Mnoho jich najdeme v Britském muzeu v Londýně, v Egyptském muzeu v Turíně a v Egyptském muzeu v Káhiře.

Více na: www.egyptologie.cz, www.eyelid.co.uk

Zpracovala Naďa Kučerová

Autor: Redakce

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 13 500 Kč

Taxikáři osobních a malých dodávkových automobilů Řidič/ka, pomocný/á pracovník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: mssskadan@seznam.cz., , Místo výkonu práce - Kadaň, , Náplň práce - řízení mot.automobilu tzn. Senior Taxi + pomocné práce na domově., , Nabízíme - po zaučení přidělení osobního příplatku, odměny, odměny z FKSP (životní + pracovní výročí).. Pracoviště: Městská správa sociálních služeb kadaň - domov pro seniory, Věžní, č.p. 958, 432 01 Kadaň 1. Informace: Lenka Raadová, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní montážní dělníci Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: nikola.strnadova@tgcz.cz, , Místo výkonu práce - Toyoda Gosei Czech, s.r.o., Klášterec nad Ohří, , Požadujeme - manuální zručnost, spolehlivost, ochotu pracovat na směny. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Strnadová, +420 736 525 726.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na adresu místa výkonu práce - výuční list a životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Hunter Douglas Kadaň s.r.o., Tušimice č.p. 15, 432 01 Kadaň 1, , Popis pracovní činnosti - Výroba stínicí techniky ve dvousměnném provozu., , Požadované pracovní způsobilosti - manuální zručnost, základní uživatelské znalosti výpočetní techniky, samostatnost, týmová spolupráce, ochota učit se nové věci, pracovní flexibilita, zaučení na více pracovních operacích., , Nabízíme - firemní doprava, stravenky, měsíční bonusy, 25 dní dovolené. Pracoviště: Hunter douglas kadaň s.r.o., 432 01 Kadaň 1. Informace: Kateřina Gregoriková, +420 474 319 210.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Specialistka/sta s Nj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod. , , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod., nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: hanzlikova@bestcasing.com, , Místo výkonu práce: BEST CASING s.r.o., Průmyslová č.p. 1, Vernéřov, Klášterec nad Ohří, , Naše firma se zabývá produkcí a zpracováním přírodních střívek, pro jejich následné použití v potravinářském průmyslu. Více informací na www.bestcasing.eu, , Požadujeme - min. středoškolské vzdělání s maturitou, snahu učit se nové poznatky, spolehlivost, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni nebo min. středně pokročilé s možností zlepšovat si znalosti v rámci zaměstnaneckého poměru, Výhodou - řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s prací v kanceláři, znalost aglického jazyka, , Nabízíme - zázemí středně velké rodinné firmy, zaučení ve všech firemních systémech, (především fakturace), stabilní patové ohodnocení s možností platového růstu, , , Pracovní doba - 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Best casing s.r.o., Průmyslová, č.p. 1, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martina Hanzlíková, +420 474 316 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodinné zápolení v Chomutově
24

Zkouška hašení ohně i ohmatání zbraní. Děti v Chomutově prožily Den bezpečnosti

Ilustrační foto
7

Novinka. Sběr bioodpadu bude celoroční, včetně olejů a tuků

FOTO: Čtení z Bible i prohlídka při svíčkách. Kostely měly v noci otevřeno

Chomutovsko – K celorepublikové akci Noc kostelů se přidaly i svatostánky z Chomutovska. V Otvicích v místním kostele Svaté Barbory a návštěvníky čekal nejen komentovaný výklad o dění v místním kostele, ale i přednáška o liturgickém roku, zpěv žalmů a ukázka liturgických oděvů a náčiní.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Severní Čechy - Zapomeňte na předražené hrnce, prošívané deky a různé předváděcí akce. Takzvaní „šmejdi“ si našli nový zlatý důl: „prodávají“ elektřinu či plyn. Většinou seniorům při podomním prodeji a někdy i přes telefon.

Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

Žatec - Hotely mají plno už tři měsíce před slavnostmi piva a chmele v Žatci. Rychle ubývají volná místa i v okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT