Zjednodušeně řečeno to znamená, že si od října budeme moci zvolit zdravotnické zařízení i za hranicemi našeho státu, kde se můžeme nechat léčit nebo operovat. Tu samou možnost budou mít i naši sousedé třeba ze Saska, tedy využít lékařské péče na severu Čech, kam to mají kousek.

Pojišťovna musí zákrok schválit

„Od konce října budou mít pacienti z České republiky právo vybrat si, kde budou ambulantně ošetřeni, a to nejen v akutních případech. Je třeba si však uvědomit, že zdravotní pojišťovny budou hradit péči za hranicemi v rozsahu, na jaký má pojištěnec nárok podle právních předpisů dané země, ve které je pojištěný. Zdravotní úkony, které hradí česká pojišťovna v Čechách, uhradí v rámci EU i v zahraničí. Případný rozdíl doplatí pacient. Je to ale jeho volba, sám se rozhodne.

Při plánovaných operacích bude i po říjnu nadále platit, že pacient musí od svojí zdravotní pojišťovny získat nejdříve předběžný souhlas. Pojišťovna by s jeho vydáním neměla váhat, pokud se pacientův zdravotní stav zhoršuje pro neúměrnou čekací dobu. Nebo když se požadovaná léčba v Čechách nevykonává či už byly vyčerpané všechny možné způsoby léčby. Pojišťovna tedy musí zákrok schválit a rozhodnout o výši proplacení," vysvětluje JUDr. Henrieta Durmis, právní zmocněnkyně německého projektu JuSani. Ten se stal vítězným projektem saského Ministerstva sociálních věcí pro přeshraniční zdravotní péči.

Jazykové bariéry se bát nemusíme

V této souvislosti se nabízí otázka, která možná bude důležitým faktorem při rozhodování, zda se nechat léčit v Čechách nebo v Sasku. Nebude případná jazyková bariéra problém? „V tomto ohledu bych problém neviděla. V saských zdravotnických zařízeních pracuje spousta lékařů a zdravotního personálu z Čech nebo i Slovenska či Polska. Navíc budou k dispozici specialisté, kteří s pacientem v jeho jazyce budou léčebný proces řešit," dodává Henrieta Durmis.

A tak poté, co se naše zdravotnictví potýká s řadou potíží vzniklých nepříliš zdařilou vládní politikou, budeme mít šanci většího výběru. Je jen otázka, zda budou i stejně pružně, jako v sousedním Sasku, reagovat i české zdravotní pojišťovny a jestli celý záměr přeshraniční zdravotní péče „nezadusí" rozbujelá byrokracie.

Co je JuSani?
- Jeho hlavním cílem je vytvoření nového právního informačního systému pro zájemce a poskytovatele zdravotnických služeb pro celou příhraniční oblast Saska a Česka. Ve fázi budování je databáze zdravotnických zařízení s rozsáhlými informacemi pro pacienty o možnostech léčby. Dává si za úkol nejen po právní stránce informovat pacienty o všech možnostech, které se jim nabízejí.

- Na webových stránkách JuSani mj. najdete „zdravotnickou mapu", která zájemcům o zdravotní péči umožní procházet nabídkami sasko-české spolupráce. Najdou zde všechny registrované poskytovatele zdravotnických služeb a jejich nabídky.

- Co znamená JuSani? Jus = právo a Sanitos = zdraví

- Více na: www.jusani.cz (stránky budou plně funkční od října)