„Náš cíl je perfektně vycvičený jednotlivec, který je schopen zcela intuitivně ovládat zbraně v plné taktické výstroji, s dovedností opakovaně zasahovat i malé cíle v co možná nejkratším čase. Nevyhrává ten, kdo vystřelí první, ale kdo první zasáhne,“ popisuje smysl změn na střelnici ve Vršovicích u Loun vrchní praporčík brigády nadpraporčík Michal Baka. Právě tam tento týden cvičili instruktoři brigády a nově získané znalosti a dovednosti předají dál.

Nadpraporčík Michal Baka může čerpat z bohatých zkušeností, za svou kariéru absolvoval pět zahraničních operací, po jedné na území Kosova a Iráku, a tři v Afghánistánu. „Vycházíme ze zkušeností ze zahraničních misí ale i ze všeobecných trendů ve střelecké přípravě vojáků v moderních armádách,“ připomněl.

Vojáci ze žatecké brigády podle nové koncepce cvičí s útočnými puškami Bren i pistolemi Phantom české výroby. V současné době vzniká model podobné přípravy i pro belgické kulomety Minimi, kterými jsou rovněž vyzbrojeni. A stejná koncepce se zavede i pro přesnou střelbu z pušek Bren 2 BR, které brigáda obdrží jako náhradu za dožilé odstřelovací pušky Dragunov.

Čeští vojáci se na zahraničních misích setkávají s asymetrickými konflikty, ve kterých neexistuje nepřítel v uniformách na druhé straně fronty jako v klasické válce. Například v Afghánistánu museli čelit léčkám, střelbě ze zálohy či sebevražedným atentátům. K útokům docházelo především v zastavěném prostředí s mnoha civilisty. Vojáci reagovali až na danou hrozbu. „Hlavním smyslem nového konceptu výcviku je, aby vojáci uměli zasahovat malé cíle na blízkou i větší vzdálenost za všech okolností. A aby tyto cíle zasahovali i ve stresu,“ připomněl Michal Baka.

Vojáci proto pilují střelbu z různých vzdáleností na komplexní terč, který má více zásahových zón. V časovém limitu, ve dne i v noci. Učí se dokonale ovládat zbraně a střílet jednou rukou, pravou i levou. Výcvik je intenzivnější, čas a místa na střelnicích se využívá efektivněji. „Cílem nového konceptu střelecké přípravy je rovněž snížení administrativní zátěže velitelů a instruktorů, snazší forma vyhodnocování střeleckých dovedností jednotlivců a především viditelný posun každého vojáka v ovládání svých organických zbraní,“ doplnil mluvčí brigády Štěpán Malast.

Pro co nejlepší střelecký výcvik českých vojáků hovoří také fakt, že jsou od událostí 11. září 2001 stále častěji nasazováni k výpomoci Policii ČR. Při případném teroristickém útoku je na ulici plné lidí přesná střelba zásadní.

Příslušníci velitelství 4. brigády rychlého nasazení a jejího 41. mechanizovaného praporu, obojí sídlí v Žatci, využívají střelnice ve Vršovicích u Loun a ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách. Na prvně jmenovaném místě pilují střelecké dovednosti, cvičení na Doupově jsou spíše zaměřená na reálné použití zbraně.