Spolu se stěžejními akcemi je v Ústí nad Labem představili zástupci kraje, krajského úřadu a čtyř destinačních agentur, jejichž prostřednictvím Ústecký kraj cestovní ruch v regionu podporuje.

Láska a příroda

Ústecký kraj se podle slov radního pro regionální rozvoj, zahraniční vztahy a cestovní ruch Jana Szántó v letošním roce v propagaci zaměřuje hlavně na svou účast a prezentaci na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně.

Tématem Ústeckého kraje zde bude „Láska a příroda", které navazuje na téma Expa „Potraviny pro planetu, energie pro život". „Prezentaci Ústeckého kraje pro Miláno připravujeme tři čtvrtě roku a kraj přikládá světové výstavě velký význam, protože se uskuteční na evropském kontinentu," zdůraznil radní.

Své propagační aktivity soustřeďuje kraj i na tradiční Memorial Air Show, které proběhne pod záštitou a za účasti prezidenta Miloše Zemana 27. a 28. června v Roudnici nad Labem s mottem: 70. výročí ukončení druhé světové války.

Krušné hory

Destinační agentura Krušné hory své aktivity letos zaměřuje zvláště na výročí 130 let od zprovoznění Moldavské horské dráhy, k němuž vydává turistickou brožuru. Samotné oslavy pak proběhnou 16. května.

5. 4. Krušnohorský velikonoční jarmark v Horském areálu Lesná, 26. 4. Most - cyklojízda, 25. - 26. 4. Chomutovské slavnosti a 40 let zooparku, 2. 5. Most na konci války, 16. 5. 130. výročí zprovoznění Moldavské horské dráhy, 13. 5. - 5. 6. Dubí výstava v Domě porcelánu s modrou krví.

V rámci Krušnohorské magistrály vedoucí po celém hřebeni Krušných hor od Děčínského Sněžníku přes Klínovec podél česko-německé hranice letos nabídne Ústecký kraj jedinečný cykloturistický produkt.

Projekt „Cykloregion Krušné hory propojení nadregionálních cyklotras v česko německém Krušnohoří", který propojuje „Krušnohorskou cyklomagistrálu" se sousledně běžící dálkovou cyklotrasou na německé straně hranice „Saská středohoří".

Vzniklo tak 12 přeshraničních propojek, díky nimž nový cykloregion nabízí téměř 600 kilometrů okružních cyklotras, protože u Děčína se napojuje napojuje na Labskou stezku.

Záměrem je ještě rozšířit, ve spolupráci s Karlovarským krajem, cykloregion na celé území Krušných hor, kde se v Chebu napojí na cyklostezku podél Ohře.

České Švýcarsko

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko připravila v rámci projektu Bez auta do Českosaského Švýcarska aneb Vlakem a autobusem k cílům mezi Labem a Horní Lužicí 15 výletních tras, které začínají nebo končí v zastávkách a nádražích Dráhy národního parku, která od léta 2014 spojuje Rumburk s Děčínem přes Šluknov, Dolní Poustevnu, Sebnitz a Bad Schandau.

29. 3. Děčín - otevření turistické sezony na zámku i na nábřeží, 3. 4. Společné otevření soutěsek Kamenice ve Hřensku, 17. 4. Jízda na elektrokolech k sousedům, Krásná Lípa, 18. 4. Slavnostní otevření zážitkového areálu na Mezní Louce, 19. 4. Horská túra po skalách Zadního Saského Švýcarska

Výlety jsou vedeny po české a německé straně tak, aby návštěvník mohl poznat méně známé a přesto jedinečné území přeshraničního regionu Českosaského Švýcarska a Horní Lužice.

Současně byly vyznačeny nové turistické trasy, které vedou na pomezí Šluknovska a Českosaského Švýcarska, a to v místech, kudy byly vedeny staré cesty před druhou světovou válkou. Nové trasy procházejí často méně známými místy např. Údolím Bílého potoka, nebo po hraniční hřebenové cestě mezi Lipovou a Lobendavou, a to včetně nejsevernějšího místa České republiky.

Třeba ze Šluknova se lze po červené, modré a zelené dostat přes Zelený kříž a Horní Mikulášovice do údolí Bílého potoka v Saském Švýcarsku nebo po starobylé Zlodějské cestě do Tomášova na Tanečnici a přes hranici do městečka Sebnitz.

Dolní Poohří

V Dolním Poohří bude rok 2015 rokem velkých výročí. Celý rok bude zámek Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku návštěvníkům představovat svou 550 let dlouhou historii. Nejvíce se o ní dozvědí návštěvníci při prohlídkách, které začnou po zimní přestávce 1. dubna. Hlavní program oslav vyvrcholí na Novohradské pouti třetí víkend v květnu.

25. 4. Zahájení turistické sezony pochodem Louny - Stříbrník - Frotzlova rozhledna

Louny si budou po celý rok připomínat 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Návštěvníky města tak čekají přednášky, tematické procházky po městě, zájezdy po stopách Jana Husa, výstava o husitství v regionu v lounském muzeu.

Na večer 5. července je naplánována vzpomínková akce na Červeňáku s lampionovým průvodem a programem pro děti a následující den se bude konat slavnostní bohoslužba a pietní akt u Husova pomníku v Lounech.

V prosinci 2015 uplyne 750 let od chvíle, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Žatci některá městská práva. Výročí připomene velikonoční program na náměstí Svobody 4. dubna a také Dny evropského dědictví, které připadají na 11. a 12. září.

Letos uplyne i 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři. K výročí připravuje Destinační agentura Dolní Poohří celoroční program.

Ten zahrnuje putovní výstavu o proměnách řeky a významných událostech podél ní, vydání knihy bájí a pověstí, vztahujících se k řece nebo svěcení pramenů v německých Smrčinách. Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani.

České středohoří

Pro cyklisty na Labské stezce je k dispozici aktualizovaný česko-německý průvodce „Handbuch", letos kompletně od pramene až k ústí řeky Labe v českém jazyce, sedm nových odpočinkových míst s informačními tabulemi a nový úsek u obce Jakuby.

3. 4. Ústí nad Labem, Střekovské nádraží prohlídka parní vodárny spojená s prezentací akcí v Českém středohoří v roce 2015, 8. 4. Litoměřice, Tržnice Zahrady Čech, 9. 10. Zubrnický jarmark

Cyklisté se mohou vypravit i po Polabské stezce za vínem a poznáním, vhodné i pro pěší, mezi Štětím, Hoštkou a Roudnicí nad Labem.

Dva okruhy nabízí pěším turistům Naučná stezka Hlinná Kamýk. Letáček k ní si lze vyzvednout v Geoparku v Litoměřicích.

V Terezíně objekt Kavalír č. 2 v jižní části pevnostního města nabídne během sezony expozici starých řemesel a života v kasárnách tereziánské pevnosti. Nové informační centrum zaměřené na pevnostní město Terezín a destinaci České středohoří najdete během sezony v prostorách Retranchementu č. 5, kde bude také otevřeno Muzeum města Terezín.

Nové turistická naučná trasa vznikla mezi Budyní nad Ohří, Libochovicemi, hradem Házmburk, Třebenicemi, hradem Košťálov, zámkem Skalka ve Vlastislavi, hradem Oltářík, hradem Ostrý, Velemínem, hradem Oparno a přívozem u Malých Žernosek.

Jde o západní rameno tzv. Zlaté stezky Zemí hradů, jejíž východní část mezi přívozem ve Velkých Žernosekách, Třebušínem a Úštěkem existuje od roku 2012. V souvislosti s 600. výročím od upálení Mistra Jana Husa je letos České středohoří prezentováno jako krajina husitských hradů.

V této souvislosti je také pro letošní rok připravována putovní „Výstava husitského fortifikačního umění", která zavítá do řady měst a obcí v Ústeckém kraji i mimo něj, i do zahraničí.

Na „hradní cíle" navazuje soubor deseti informačních tabulí v oblasti Velemínska včetně okolí Milešovky, Boreče, Lovoše a Oparenského údolí a nově obnovená naučná stezka CHKO České středohoří mezi Malými Žernoseky, údolím a Lovošem.

V druhé polovině léta v Litoměřicích nabídne nový biskupský pivovar místní ležáky, novou restauraci a kvalitní ubytování.