Podle aktuálních údajů neziskové společnosti Ecobat odevzdali loni lidé i firmy v Ústeckém kraji meziročně o 12 procent více, konkrétně 33 tun použitých baterií a akumulátorů. V České republice se loni vybralo rekordních 1 031 tun, což je také dvanáctiprocentní meziroční nárůst. Tímto množstvím se mimo jiné podařilo naplnit dobrovolnou dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR.

Loňský rok byl přelomový ze tří hledisek

Rok 2013 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů přelomový hned ze tří hledisek. „Češi poprvé překonali psychologickou hranici 1 000 tun a zároveň odevzdali téměř třetinu baterií, které se v daný rok v průměru dostaly do oběhu," říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost Ecobat.

„Také se nám podařilo naplnit dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR, ve které se výrobci baterií v roce 2001 zavázali, že se bude v České republice sbírat více než 1 000 tun použitých baterií ročně."

Minimální hranice pro zpětný odběr se za dva roky zvýší

Jak ale dodává, Česká republika stojí v této oblasti před nelehkým úkolem. Podle směrnice Evropské unie totiž musí Česko zpětně odevzdat minimálně 25 procent baterií, které se v daný rok dostanou na trh.

CO JE ECOBAT?ECOBAT, s. r. o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice.
V roce 2013 zpětně odebrala 1 031 tun baterií, což představuje 32 % baterií dodaných na trh.
ECOBAT provozuje více než 18 000 míst zpětného odběru.

„To se nám již několik let daří, loni jsme vybrali 32 procent. Nicméně od roku 2016 se minimální hranice zvýší na 45 procent," varuje s tím, že baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Je snadné malou baterii odhodit do koše. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem," konstatuje Kratochvíl.

Ústecký kraj se každým rokem zlepšuje

V Ústeckém kraji vzrostl meziroční objem odevzdaných použitých baterií a akumulátorů o 12 procent (z 29,5 na 33 tun). Z celkového objemu odevzdali 66 procent lidé a 34 procent firmy.

„Ústecký kraj se každým rokem zlepšuje. Ukazuje se, že lidem přestává být recyklace baterií lhostejná, navíc jsme v regionu přidali více než šedesát míst, kde lze vybité baterie odevzdat," říká k číslům Kratochvíl.

Ecobat loni rozšířil v kraji počet sběrných míst zpětného odběru na aktuálních 1 108 míst. „Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství," zakončuje.

Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Nezisková společnost Ecobat organizuje sběr baterií také na institucích, jakými jsou školy, úřadech a ve firmách.

Škola ve Velkém Březně je třetí v České republice

Do sběru baterií se v Ústeckém kraji dlouhodobě aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy, a to především v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. K prvnímu pololetí školního roku 2013/2014 jich v kraji bylo celkem 240.

Nejlepších výsledků ve sběru baterií mezi školami v kraji dosáhla a třetí nejlepší školou v rámci celé ČR se loni stala ZŠ Školní z Velkého Března, která odevzdala k recyklaci 1 199 kg baterií.