Černí pasažéři jsou noční můrou snad každého dopravního podniku. V Mostě zástupci tamního dopravního podniku, který obstarává i nedaleký Litvínov, přiznávají, že boj s nimi je velice těžký. Je to tak trochu boj s větrnými mlýny.

V Chomutově, kde dopravní podnik funguje i v Jirkově, jsou efektivní a počet takzvaných jízd na černo se jim povedlo snížit v podstatě na minimum.

„Bohužel, u nás v Mostě někteří cestující stále ještě prostě neberou na vědomí, že za to, že se někam dopraví, se musí platit,“ říká Jiří Holý z oddělení strategie, rozvoje a komunikace Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Ten provozuje v obou městech celkem čtyři tramvajové linky a dvacet pět autobusových.

Mostecká MHD s novou kampaní na podporu cestování tramvajemi a autobusy
MHD je lepší než auto, přesvědčuje řidiče nová kampaň na Mostecku

Boj proti černým pasažérům se v Mostě zostřil v roce 2011, kdy kontroly zesílily. Častěji se opakují kontrolní akce za doprovodu městské policie. Do autobusových linek se už nastupuje pouze předními dveřmi. „Určitě to byl velký přínos, ovšem teď po více než pěti letech zase musíme konstatovat, že se objevují podvodníci, kteří se sice přímo před očima řidiče odbaví čipovou kartou, ale většinou nepatří jim. Seberou ji třeba přítelkyni, která ji používá na jízdu s kočárkem, a jedou za menší peníze. Další pak naskakují nepozorovaně zadními dveřmi, když ostatní cestující vystupují,“ doplnil Holý. 

Podle něj je kapitolou sama o sobě tramvajová linka číslo 2 v Mostě. „Tam je výskyt i odhalení černých pasažérů kontrolou absolutně největší,“ říká vedoucí přepravní kontroly Filip Debnar. I přes poměrně složitý boj proti jízdám na černo se kontrolorům dopravního podniku podařilo počet neplatících cestujících snížit. V roce 2014 jich evidovali 3 486, rok nato jich bylo o více než stovku méně a loni pak 3 250.

Samolepka na tramvaji v Mostě upozorňuje na kamerový systém.
Video v MHD pomůže odhalit zlodějíčky a nepoctivce

Nezřídka dochází k fyzickému napadení revizorů. Nejčerstvějším je případ z minulého týdne, kdy mladík cestoval tramvají z Mostu do Litvínova a byl přistižen bez jízdenky. Na revizorku vytáhl nůž a vše řešili strážníci a poté Policie ČR.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova, který provozuje šest trolejbusových a patnáct autobusových linek, sáhl k ostřejší kontrole cestujících také v roce 2011, a nastupuje se tam pouze předními dveřmi, dokázal snížit počet jízd na černo rapidním způsobem. V roce 2013 ještě evidoval 156 zadržených černých pasažérů, v následujícím roce už jen 102 a loni dokonce pouhých 29. „Letos od ledna do konce září jich evidujeme 27,“ řekl Deníku ředitel dopravního podniku Petr Maxa. Podle jeho slov také nedochází k fyzickému napadání kontrolorů. „Od roku 2011, kdy vykonáváme přepravní kontrolu pravidelně, došlo pouze k jednomu případu fyzickému napadení,“ dodal Maxa.