Změnit tvář mužského zdraví je hlavním sloganem charitativní akce, která probíhá každý listopad již od roku 2004, kdy projekt začal fungovat v Austrálii. Česká republika se k akci připojila o tři roky později. Movember motivuje muže, aby si jeden měsíc v roce nechali narůst knír, který je považován za atribut mužství a upozornili tak na fakt, že muži jsou zranitelní stejně jako ženy a také podléhají civilizačním chorobám.

Pokud se vám bude zdát, že muži ve vašem okolí vypadají, jakoby se zapomněli v 70. letech, můžete si být jistí, že nastal Movember. Od minulého pátku je, řečeno s humorem, zakázáno se holit. Ve městech po celé České republice lze potkávat může, na jejichž tvářích vyroste během měsíce hrdý knírek. Vousáči, kteří si pěstují knírek po celý rok, mají v listopadu méně práce a muži, kteří jsou zvyklí se každý den holit, zase mohou na měsíc strojky odložit úplně. Knír, který byl v minulosti několikrát vyhlášen jako nejmíň sexy atribut muže, tak i přes odpor ženského pohlaví zažívá novou vlnu popularity.

Historie jednoho knírku

Vše začalo v roce 2004, kdy se skupina třiceti mužů v australském Melbourne rozhodla, že si nechají 30 dní růst knír, aby upozornili na vzrůstající počet onemocnění rakoviny prostaty. Od té doby se jim podařilo vybrat finanční příspěvky na výzkum rakoviny v celkové výši 175 milionů dolarů.

Fakta • Rakovina prostaty je nejčastější formou rakoviny u mužů v České republice
• V průběhu posledních 38 let se počet případů zvýšil 6x a počet úmrtí se zdvojnásobil
• V současnosti se počet nových pacientu zvyšuje v průměru o 5 000 každý rok
• 1 600 mužů ročně zemře na rakovinu prostaty

V České republice se do kampaně Movemberu pravidelně zapojuje několik tisíc lidí včetně známých osobností a sportovců. „V říjnu se muži přihlásí na Movember.com a od prvního movembera (listopadu) nastupují s čistě oholenou tváří na svou knírkovou cestu. Poté se tito nezištní a velkorysí muži známí jako Mo Bros, na celý měsíc skutečně stávají chodícími, mluvícími billboardy. Díky jejich rostoucímu úsilí zvyšují povědomí o často opomíjených tématech mužského zdraví a vybízejí ke konverzaci kdekoli, kde se objeví," řekl Marek Rejman za Movember cz a dodal: „Další zásadní úloha Mo Bro je navyšování fondů určených na podporu mužského zdraví. Muži darují svou tvář a stejně, jako když se někdo zúčastní charitativního pochodu nebo běhu, si říkají o podporu svého úsilí ze strany rodiny a přátel."

Už čtyři dny po zahájení akce se na webových stránkách projektu zaregistrovalo 8 383 lidí, kterým se podařilo vybrat přes 300 tisíc korun.

Hnutí Movember není jen pro muže

Ženy, které se rozhodly zapojit do Movemberu, vešly ve známost jako Mo Sistas. Podle organizátorů hrají ženy pro úspěšnost hnutí zásadní úlohu, dodávají mužům odvahu se zapojit a podporují je. Mo Sista se také zapojují svými podpisy na Movember.com. Účastní se, shánějí finance a navyšují povědomí o problému.V zásadě dělají Mo Sistas to samé, co Mo Bros, jen bez knírku. Ani ten jim však není upírán, na většině akcí spojených s touto charitativní akcí, se ženy objevují s nalepovacím knírkem nebo alespoň v oblečení, na které se knír objevuje jako motiv.

Jak to funguje v praxi

Každý registrovaný uživatel získá vlastní profil, na kterém v průběhu měsíce zveřejňuje fotografie ilustrující jeho rostoucí knír. Někdo vystupuje jako jednotlivec, jiní se sdružují v týmech. Návštěvníci webu pak mají možnost podívat se do tabulky, komu se podařilo vybrat nejvíce finančních příspěvků nebo čí knír má nejlepší hodnocení.

Movemberu se každoročně účastní i hokejový tým HC Slavia Praha, ke kterému se letos přidali i sportovní konkurenti z týmu HC Sparta Praha. Mezi pravidelné účastníky patří i redaktoři deníků, letos se zapojily redakce z Liberce, Brna nebo Břeclavi.

Všechny finanční prostředky, které se během kampaně vyberou, jsou věnovány na podporu Programů mužského zdraví, které bojují s rakovinou prostaty, varlat a s duševními poruchami. „Všechny tyto aktivity směřují k naplnění vize dlouhotrvajícího dopadu na tvář mužského zdraví," uvedl Marek Rejman z hnutí Movember. Loňská částka byla věnována Nadačnímu fondu onkologie pro 21.století na nákup nového přístroje do Thomayerovy nemocnice.