„Probudil mě podivný zvuk. Bylo to jako hřmění. Od půl třetí do přibližně půl čtvrté ráno se jáma prohlubovala. Spolu se sousedem jsme přivolali hasiče a policii. Obávali jsme se, že se propadnou i domy," svěřila se agentuře JV PRESS majitelka zahrady Anna Strejcová. Vedle hasičů, strážníků a pracovníků Báňského úřadu na místo propadu přijel také starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

Ten řekl, že jámu o hloubce pět metrů a o průměru asi šesti metrů budou dělníci muset zasypat. „Předpokládá se, že na zasypání jámy bude potřeba přibližně 140 metrů krychlových kamene. Prozatím jsme okolí jámy z bezpečnostních důvodů nechali obehnat páskou," řekl starosta Horního Jiřetína Glavica s tím, že zemina i kvůli dešti se stále sesouvá a propadá se.

Zem se podle starosty Branka Glavici propadla do jedné z chodeb dolu Glück Auf (Zdař Bůh). Důl byl založen v roce 1871. „Ta chodba se jmenovala Saxonia. Zřejmě to pochází z první republiky," řekl. Událost ho překvapila. Podobné lokální propady se děly v minulosti častěji v okolí Ostravy, na severozápadě Čech ale dochází spíš jen k menším poklesům. „Nevím o ničem podobném. Je to první případ minimálně za těch deset let, co jsem ve funkci," dodal Glavica.

Zdroj: Youtube

Šéf litvínovských strážníků Zdeněk Urban řekl, že hlídka strážníků na místo vyjela po ohlášení události s tím, že majitelé zahrady se obávají, aby se v místě nepropadly domy.

Díra v poli u Polerad na Mostecku.Podobný případ se stal na jaře před dvěma lety v poli u Polerad rovněž na Mostecku. Zničeho nic se tam tehdy objevila obrovská díra. Měla pravidelný kruhový tvar a klidně by se do ní vešel traktor. Jámu viditelně nikdo nevykopal. Pravděpodobně se tam půda zřítila do starého důlního díla. To ale nebylo zaznamenané v žádných mapách, zjistil tehdy Mostecký deník.

Zhruba před 10 lety se také propadl kus země na zahradě v Želenicích. Byla tam díra asi 3x3 metry a čtyři metry hluboká. Zem se propadla do podzemní chodby, která měla vést z tamního kostela do fary. „Dědovi se tam propadla vana, kterou měl na dešťovou vodu a jedna malá jabloň. Naštěstí to nebylo u domu," připomněla včera starší případ vnučka bývalého obyvatele Želenic.