VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ustájíme pašíka a mlékodavku, říká bývalá jezdkyně a právnička

Českolipsko - Někdo prožije celý život v obavách ze špatného rozhodnutí, jiný ho promarní nespokojen sám se sebou i se svým úkolem.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Radmila Tomášková.Foto: DENÍK/Vít Černý

Jiní jdou ale životu vstříc s odvahou a kuráží, i když jim zrovna štěstí není nakloněno. „Život je vzácný dar a je škoda ho promarnit." Tento citát z Dostojevského, je i životním mottem Radmily Tomáškové z maličké obce Radeč na Českolipsku, která se v pětapadesáti rozhodla neskončit na podpoře, s rukama v klíně a hořkostí v duši, ale s odvahou a šikovným nápadem vyjít znovu životu vstříc.

„V hospodářství nastala recese a tak se rozhodovalo, zda si ve firmě držet právníka nebo obchodníka. Odpověď byla celkem jednoduchá, a tak jsem přišla o místo," vysvětluje, a jedním dechem dodává: „To je život."

Od psacího stolu za traktor

Nastalo období konkurzů. „Přes půl roku jsem rozesílala životopisy, až mi konečně došlo, že v současnosti nemůžu obstát v konkurenci, když mluvím jen anglicky, nebyla jsem na stáži v cizině a občas bojuji s Excelem. Naštěstí mi sympatická referentka na úřadu práce nemalovala, že bych „vylepšením svých počítačových dovedností" mohla ve svém věku uspět a tehdy jsem konečně začala myslet. Měla jsem po rodičích malou chaloupku, kam jsme se synem jezdili, věnovali se koním, syn dokonce parkurovému skákání a to byl základ budoucího maličkého hospodářství, které nás oba mělo uživit" líčí Radka Tomášková.

Udělala jsem si řidičák na traktor a stala se osobou samostatně výdělečně činnou," líčí s humorem žena, která kromě právnické praxe pracovala díky své angličtině i jako průvodkyně v zahraničí. A tak se i se synem Milanem, který mezitím začal studovat vysokou školu zemědělskou, protože ho tento obor odmalička lákal, přestěhovala z Prahy definitivně do Radče a přes noc se stala venkovankou.

„To víte, že si mě někteří vychutnali, paní právnička se bude hrabat v hnoji, naštěstí bylo víc těch, kteří nám fandili a pomáhají. Stejně jsem o hospodářství uvažovala na důchod, tak to zkrátka přišlo o něco dřív. Sedět a koukat mě nebaví," vypravuje mi na zápraží chaloupky.

Omlouvá se, že nemá na dvorku zelený pažit a že se teprve staví přístěnky a boudy pro zvířata. Omluva není na místě. Nač omluvy, když na nás ze všech koutů dýchá klid přírody. Zpoza plotu si nás zvědavě prohlíží stádečko koz. Dozvídám se, že koza je velmi chytré a hlavně společenské zvíře. Pod hrušní nás pro změnu pohledem hodnotí Jerseyka. Zakokrhá kohout a přes dvorek si to šine v pevném zástupu hejno hus. Na vlastní oči vidím, čemu se říká jít husím pochodem a podezírám paní Radku, že je má cvičené.

„Kdepak, v přírodě existují pevné sociální vazby, zvířata netápou jako my, vědí, co mají dělat," upozorní novopečená farmářka Radka a pokračuje: „Všechny úspory jsme dali do nákupu pozemků a zvířat, která by nás uživila, dávala maso a mléko." Jako první si pořídila na školním statku v Lánech březí jalovičku Jersey.

„Jerseyky jsou vzrůstem takové větší kozy a jejich mléko má unikátní složení a poměr bílkovin, prostě takové mlékodavky do rodiny," vysvětluje mi a dodává, že se kromě samotného hospodaření musela s odhodláním pustit i do zemědělské teorie. Bez znalostí se v zemědělství neobejdete. Naštěstí syn hodně získá ve škole. Je to rozený „jezeďák", směje se jeho maminka.

Něco nastudovali, něco poradili místní. „Jednou jsme měli starost s čerstvě narozeným býčkem, říkali jsme mu Jelito a dal nám pěkné kapky. Nechtěl pít, báli jsme se, že o něj přijdeme. Veterinář radil injekce, pak sem přijel „obyčejný" traktorista a povídá: Prolévejte ho mlékem, přidusil se a má jazyk přilepený k patru, proto nepije." Poslechli jsme ho a býček prospívá. Na dobré lidi jsem měla vždycky v životě štěstí," svěřuje se Radka.

K „mlékodavkám" přibyly postupně Gallowayky, masné plemeno ze Skotska. „Potěšilo mě, když mi na statku řekli, že i když jsem přišla z úplně jiného oboru, dělám všechno tak jak se má," má radost Radka Tomášková a vzápětí dodává, že i na ní se podepsaly tak trochu geny. Pochází totiž ze starého selského rodu. Její dědeček býval mlynářem na Lužnici.

Pozorujeme krásného černého kohouta, kovový lesk peří přechází do modra. Plymouthky. Speciální české plemeno. Z chlívku se ozývá chovný kaneček Pašoun. Konečně se ptám na to hlavní, na originální nápad, který vzbudil ohlas v širokém okolí a dokonce paní Radce vydobyl druhé místo v prestižní soutěži začínajících podnikatelů. „Ustájíme pašíka a mlékodavku."

„Vzniklo to vlastně náhodou. Jednou sem přijel kamarád a zrovna se strefil do doby oběda. Nemohl si vynachválit vepřové na talíři. Pašíky totiž krmíme hlavně mlékem syrovátkou a bramborami. Přesně z takového masa se kdysi dělala vyhlášená pražská šunka. Kamarád odjel a hned druhý den přišla zakázka, zda bych se mu nestarala o prasátko, které si koupí. A tak vznikl projekt „adoptování zvířat." Po vepříkovi totiž přišla nabídka na ustájení kravičky pro vlastní mléko, z kterého by si mohli doma vyrábět vlastní sýr a nakonec měli chutné maso. Lidé si neplatí ale jen zdravé a chutné produkty. Je v tom více. Na svou mlékodavku se jezdí dívat s dětmi, učí je, co práce stojí za hrníčkem mléka, protože si svou kravičku mohou třeba i podojit. Získávají jiný vztah k životu a práci a to je velmi užitečné."

Zatím má v plánu starat se v první vlně o zvířátka svých přátel. Půjde to pomalu, ale podle rozpočtu uživí jednoho člověka. Na víc by nebyla kapacita a zaměstnance si paní Radka hned tak dovolit nemůže.

Těší se ale, že časem jí adopce zvířat vynese na vznik sýrárny. Zatím vydělává na krmení, kováře, laboratorní zkoušky. I malé hospodářství podléhá velmi přísným veterinárním kontrolám. „Kdyby mi před časem někdo řekl, že se mou největší radostí stane chov krav, asi bych se mu smála. A vidíte, je to pravda. Stal se ze mě velký stoupenec Darwinovy evoluční teorie. Své původní povolání jsem měla moc ráda, ale život přinesl změnu a nemá smysl se jí bránit. Dědeček mě učil, že vše, co nám život přináší, musíme brát jako výzvu a přistupovat k tomu tak, aby nám to neslo užitek. Vážit si života tím, že ho jako dar zúročíme. Je v tom kus zdravého selského rozumu," přemítá nahlas a pokračuje: „Učíme tu vlastně lidi vnímat skutečný život. Zvířata nemyslí jako „naši malí přátelé", nechovají se jako člověk. Chovají se zkrátka jako zvířata, což je dobře. Sentiment patří do Hollywoodu. V přírodě má všechno svůj řád. Řekne se třeba pitomá slepice, ale když ji pozorujete, dělá zkrátka všechno přesně tak, jak ke svému životu potřebuje. To jen my, lidé, jsme se naučili všechno zbytečně překombinovat a tím si působíme problémy," zamyslí se.

Pak vstane a jde rychle vařit pro syna a jeho kamarády, kteří nahoře na stráni budují nové ohradníky. Na klábosení není čas.

V hospodářství je na všechno pevně vymezený prostor. Povídat s přáteli a zazpívat si, na to je čas v neděli odpoledne v blízkém kostelíku, kam je přivedli přátelé a kde v místním faráři poznali skvělého člověka. „Sice máme trochu problémy s liturgií, nevíme, co a kdy přesně dělat či zpívat, ale pan farář nám to rád odpustí, když ví, že to myslíme upřímně," podotýká…

Čas tu běží jinak, přirozeně, s vědomím, že všechno, co člověk dělá má svůj smysl a řád. To, co našemu městskému životu často tak citelně schází. A právě tady, na malé farmičce v Radči, kde den plyne v těžké práci, ale se spokojeným pocitem, se podstatě života přiblížíte víc než hlubinnou psychologií.

Loučím se. Poslední pohled na okolní krajinu s věží volfartického kostelíka a domky ve stráni a návrat do civilizace, která víc přemýšlí, než žije. A málo čte Dostojevského.

Autor: Jana Švecová

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 150 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18150 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PO od 10:00 do 13:00 hod. nebo ve ST od 12:00 do 14:30 hod. (životopis s sebou) na adresu Školní 5336, Chomutov (budova katastrálního úřadu - 3. patro), , Místo výkonu práce - Magna Automotive (CZ) s.r.o., Pražská 5447, Chomutov, , Požadujeme - fyzickou zdatnost. Pracoviště: Proffa s.r.o. - pracoviště tušimice, 432 01 Kadaň 1. Informace: Klára Majznerová, +420 608 961 546.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PÁTEK od 10:00 do 13:00 hod. (životopis s sebou), nebo v případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: GBNLGB@gmail.com, nebo volat na tel. č. 603 570 894 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Krátkodobé zaměstnání cizinců podle § 92 zákoníku práce, , Požadujeme - znalost RJ. Pracoviště: Inslav s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 690, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martin Jiránek, +420 603 570 894.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 17 500 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/ka v mateřské škole (popř. asistent/ka pedagoga). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: paja.krat@seznam.cz nebo denisahanzlikova@seznam.cz, nebo volat na tel.č.: 608 081 838 nebo 606 865 111 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Montessori rodinná, mateřská škola o.p.s., Čelakovského č.p. 1017/14, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - úplné SŠ nebo VŠ vzdělání/předškolní a mimoškolní pedagogiky., popřípadě asistentku pedagoga, praxe není podmínkou, , Pracovní doba od 6,30-16,30hod./směny. , , Uvedená mzda platí pro pozici učitel/ka při plném pracovním úvazku. Ostatní informace o mzdě při osobním jednání.. Pracoviště: Montessori rodinná, mateřská škola o.p.s., Čelakovského, č.p. 1017, 430 01 Chomutov 1. Informace: Pavlína Kratochvílová, +420 608 081 838.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na adresu místa výkonu práce - výuční list a životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Hunter Douglas Kadaň s.r.o., Tušimice č.p. 15, 432 01 Kadaň 1, , Popis pracovní činnosti - Výroba stínicí techniky ve dvousměnném provozu., , Požadované pracovní způsobilosti - manuální zručnost, základní uživatelské znalosti výpočetní techniky, samostatnost, týmová spolupráce, ochota učit se nové věci, pracovní flexibilita, zaučení na více pracovních operacích., , Nabízíme - firemní doprava, stravenky, měsíční bonusy, 25 dní dovolené. Pracoviště: Hunter douglas kadaň s.r.o., 432 01 Kadaň 1. Informace: Kateřina Gregoriková, +420 474 319 210.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda v Otvicích.
5

FOTO: Z náklaďáku vytekl benzín, policie uzavřela křižovatku

Ilustrační foto
10

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

FOTO: Na draka i sladké. Březno ovládlo pouťové veselí

Březno – Tržiště s pouťovými dobrotami i historické řemeslné dílny, kolotoče i pirátská loď. V obci Březno se po celý víkend konala Březenská pouť.

FOTO: Motorkářku odvezl po nehodě vrtulník

Chbany - Zranění jedné z účastnic srazu si vyžádalo sobotní motorkářské dostaveníčko v Polákách nedaleko Nechranické přehrady.

Češi pijí stále méně piva. Výjimkou jsou piva nealkoholická a ochucená

Severní Čechy - České světové prvenství v konzumaci piva se pomalu bortí. Zatímco v roce 2004 vypil průměrný našinec více než 400 půllitrů ročně, vloni to bylo už méně než tři stovky. Výjimkami z tohoto trendu jsou piva nealkoholická a ochucená, která stále častěji preferují mladí.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT