VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ustájíme pašíka a mlékodavku, říká bývalá jezdkyně a právnička

Českolipsko - Někdo prožije celý život v obavách ze špatného rozhodnutí, jiný ho promarní nespokojen sám se sebou i se svým úkolem.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Radmila Tomášková.Foto: DENÍK/Vít Černý

Jiní jdou ale životu vstříc s odvahou a kuráží, i když jim zrovna štěstí není nakloněno. „Život je vzácný dar a je škoda ho promarnit." Tento citát z Dostojevského, je i životním mottem Radmily Tomáškové z maličké obce Radeč na Českolipsku, která se v pětapadesáti rozhodla neskončit na podpoře, s rukama v klíně a hořkostí v duši, ale s odvahou a šikovným nápadem vyjít znovu životu vstříc.

„V hospodářství nastala recese a tak se rozhodovalo, zda si ve firmě držet právníka nebo obchodníka. Odpověď byla celkem jednoduchá, a tak jsem přišla o místo," vysvětluje, a jedním dechem dodává: „To je život."

Od psacího stolu za traktor

Nastalo období konkurzů. „Přes půl roku jsem rozesílala životopisy, až mi konečně došlo, že v současnosti nemůžu obstát v konkurenci, když mluvím jen anglicky, nebyla jsem na stáži v cizině a občas bojuji s Excelem. Naštěstí mi sympatická referentka na úřadu práce nemalovala, že bych „vylepšením svých počítačových dovedností" mohla ve svém věku uspět a tehdy jsem konečně začala myslet. Měla jsem po rodičích malou chaloupku, kam jsme se synem jezdili, věnovali se koním, syn dokonce parkurovému skákání a to byl základ budoucího maličkého hospodářství, které nás oba mělo uživit" líčí Radka Tomášková.

Udělala jsem si řidičák na traktor a stala se osobou samostatně výdělečně činnou," líčí s humorem žena, která kromě právnické praxe pracovala díky své angličtině i jako průvodkyně v zahraničí. A tak se i se synem Milanem, který mezitím začal studovat vysokou školu zemědělskou, protože ho tento obor odmalička lákal, přestěhovala z Prahy definitivně do Radče a přes noc se stala venkovankou.

„To víte, že si mě někteří vychutnali, paní právnička se bude hrabat v hnoji, naštěstí bylo víc těch, kteří nám fandili a pomáhají. Stejně jsem o hospodářství uvažovala na důchod, tak to zkrátka přišlo o něco dřív. Sedět a koukat mě nebaví," vypravuje mi na zápraží chaloupky.

Omlouvá se, že nemá na dvorku zelený pažit a že se teprve staví přístěnky a boudy pro zvířata. Omluva není na místě. Nač omluvy, když na nás ze všech koutů dýchá klid přírody. Zpoza plotu si nás zvědavě prohlíží stádečko koz. Dozvídám se, že koza je velmi chytré a hlavně společenské zvíře. Pod hrušní nás pro změnu pohledem hodnotí Jerseyka. Zakokrhá kohout a přes dvorek si to šine v pevném zástupu hejno hus. Na vlastní oči vidím, čemu se říká jít husím pochodem a podezírám paní Radku, že je má cvičené.

„Kdepak, v přírodě existují pevné sociální vazby, zvířata netápou jako my, vědí, co mají dělat," upozorní novopečená farmářka Radka a pokračuje: „Všechny úspory jsme dali do nákupu pozemků a zvířat, která by nás uživila, dávala maso a mléko." Jako první si pořídila na školním statku v Lánech březí jalovičku Jersey.

„Jerseyky jsou vzrůstem takové větší kozy a jejich mléko má unikátní složení a poměr bílkovin, prostě takové mlékodavky do rodiny," vysvětluje mi a dodává, že se kromě samotného hospodaření musela s odhodláním pustit i do zemědělské teorie. Bez znalostí se v zemědělství neobejdete. Naštěstí syn hodně získá ve škole. Je to rozený „jezeďák", směje se jeho maminka.

Něco nastudovali, něco poradili místní. „Jednou jsme měli starost s čerstvě narozeným býčkem, říkali jsme mu Jelito a dal nám pěkné kapky. Nechtěl pít, báli jsme se, že o něj přijdeme. Veterinář radil injekce, pak sem přijel „obyčejný" traktorista a povídá: Prolévejte ho mlékem, přidusil se a má jazyk přilepený k patru, proto nepije." Poslechli jsme ho a býček prospívá. Na dobré lidi jsem měla vždycky v životě štěstí," svěřuje se Radka.

K „mlékodavkám" přibyly postupně Gallowayky, masné plemeno ze Skotska. „Potěšilo mě, když mi na statku řekli, že i když jsem přišla z úplně jiného oboru, dělám všechno tak jak se má," má radost Radka Tomášková a vzápětí dodává, že i na ní se podepsaly tak trochu geny. Pochází totiž ze starého selského rodu. Její dědeček býval mlynářem na Lužnici.

Pozorujeme krásného černého kohouta, kovový lesk peří přechází do modra. Plymouthky. Speciální české plemeno. Z chlívku se ozývá chovný kaneček Pašoun. Konečně se ptám na to hlavní, na originální nápad, který vzbudil ohlas v širokém okolí a dokonce paní Radce vydobyl druhé místo v prestižní soutěži začínajících podnikatelů. „Ustájíme pašíka a mlékodavku."

„Vzniklo to vlastně náhodou. Jednou sem přijel kamarád a zrovna se strefil do doby oběda. Nemohl si vynachválit vepřové na talíři. Pašíky totiž krmíme hlavně mlékem syrovátkou a bramborami. Přesně z takového masa se kdysi dělala vyhlášená pražská šunka. Kamarád odjel a hned druhý den přišla zakázka, zda bych se mu nestarala o prasátko, které si koupí. A tak vznikl projekt „adoptování zvířat." Po vepříkovi totiž přišla nabídka na ustájení kravičky pro vlastní mléko, z kterého by si mohli doma vyrábět vlastní sýr a nakonec měli chutné maso. Lidé si neplatí ale jen zdravé a chutné produkty. Je v tom více. Na svou mlékodavku se jezdí dívat s dětmi, učí je, co práce stojí za hrníčkem mléka, protože si svou kravičku mohou třeba i podojit. Získávají jiný vztah k životu a práci a to je velmi užitečné."

Zatím má v plánu starat se v první vlně o zvířátka svých přátel. Půjde to pomalu, ale podle rozpočtu uživí jednoho člověka. Na víc by nebyla kapacita a zaměstnance si paní Radka hned tak dovolit nemůže.

Těší se ale, že časem jí adopce zvířat vynese na vznik sýrárny. Zatím vydělává na krmení, kováře, laboratorní zkoušky. I malé hospodářství podléhá velmi přísným veterinárním kontrolám. „Kdyby mi před časem někdo řekl, že se mou největší radostí stane chov krav, asi bych se mu smála. A vidíte, je to pravda. Stal se ze mě velký stoupenec Darwinovy evoluční teorie. Své původní povolání jsem měla moc ráda, ale život přinesl změnu a nemá smysl se jí bránit. Dědeček mě učil, že vše, co nám život přináší, musíme brát jako výzvu a přistupovat k tomu tak, aby nám to neslo užitek. Vážit si života tím, že ho jako dar zúročíme. Je v tom kus zdravého selského rozumu," přemítá nahlas a pokračuje: „Učíme tu vlastně lidi vnímat skutečný život. Zvířata nemyslí jako „naši malí přátelé", nechovají se jako člověk. Chovají se zkrátka jako zvířata, což je dobře. Sentiment patří do Hollywoodu. V přírodě má všechno svůj řád. Řekne se třeba pitomá slepice, ale když ji pozorujete, dělá zkrátka všechno přesně tak, jak ke svému životu potřebuje. To jen my, lidé, jsme se naučili všechno zbytečně překombinovat a tím si působíme problémy," zamyslí se.

Pak vstane a jde rychle vařit pro syna a jeho kamarády, kteří nahoře na stráni budují nové ohradníky. Na klábosení není čas.

V hospodářství je na všechno pevně vymezený prostor. Povídat s přáteli a zazpívat si, na to je čas v neděli odpoledne v blízkém kostelíku, kam je přivedli přátelé a kde v místním faráři poznali skvělého člověka. „Sice máme trochu problémy s liturgií, nevíme, co a kdy přesně dělat či zpívat, ale pan farář nám to rád odpustí, když ví, že to myslíme upřímně," podotýká…

Čas tu běží jinak, přirozeně, s vědomím, že všechno, co člověk dělá má svůj smysl a řád. To, co našemu městskému životu často tak citelně schází. A právě tady, na malé farmičce v Radči, kde den plyne v těžké práci, ale se spokojeným pocitem, se podstatě života přiblížíte víc než hlubinnou psychologií.

Loučím se. Poslední pohled na okolní krajinu s věží volfartického kostelíka a domky ve stráni a návrat do civilizace, která víc přemýšlí, než žije. A málo čte Dostojevského.

Autor: Jana Švecová

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 20 000 Kč

Instalatéři vodovodů Provozní montér vodovodů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: dagmar.machova@scvk.cz , , Místo výkonu práce - Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. - Jirkov, ul. Jezerská - čistírna odpadních vod, , Pracovní náplň - provádění a řízení provozních montážních a údržbářských prací na vodovodní síti a vodohospodářských objektech, provádění odborných montážních prací dle dispozic nadřízených, vykonávání pracovní pohotovosti, , Nabízíme - zázemí silné nadnárodní společnosti, jistotu a stabilitu velké firmy, nadstandardní zaměstnanecké výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, možnost dalšího profesního vzdělávání,, Mzda - 20 000,- Kč + 13 a 14 plat + možnost výplaty odměn - po zapracování možnost navýšení., Pracovní poměr na dobu určitou s možností na dobu neurčitou., , Požadujeme - SO s výučním listem (nejlépe vyučen v oboru), platný svářečský průkaz výhodou, řidičský průkaz sk. B, práce na PC výhodou, praktické myšlení, samostatnost, preciznost a přesnost. Pracoviště: Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. - závod chomutov, Lipská, č.p. 4696, 430 01 Chomutov 1. Informace: Dagmar Machová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Operátor/ka ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: nikola.vrbova@tgcz.cz, , Místo výkonu práce - Toyoda Gosei Czech, s.r.o., Klášterec nad Ohří, , Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost a časovou flexibilitu. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Vrbová, +420 735 764 965.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 26 000 Kč

Vlakvedoucí v osobní dopravě Vlakvedoucí osobních vlaků. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte elektronickou formou na adresu: zatirandova@gr.cd.cz, , Místo výkonu práce - Středisko vlakových čet Chomutov , , Požadujeme - kladný přístup k práci s lidmi, komunikativní a pozitivní osobnost, odolnost vůči stresu, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, loajalita., Specifické znalosti - uživatelská znalost PC, znalost AJ nebo NJ výhodou, ochota dalšího vzdělávání, úspěšné složení odborné zkoušky, , Nabízíme - jízdní výhody, dovolená navíc.. Pracoviště: České dráhy, a.s. - železniční stanice chomutov, Nádražní, č.p. 596, 430 03 Chomutov 3. Informace: Eva Jelínková, +420 725 744 983.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Specialistka/sta s Nj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod. , , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod., nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: hanzlikova@bestcasing.com, , Místo výkonu práce: BEST CASING s.r.o., Průmyslová č.p. 1, Vernéřov, Klášterec nad Ohří, , Naše firma se zabývá produkcí a zpracováním přírodních střívek, pro jejich následné použití v potravinářském průmyslu. Více informací na www.bestcasing.eu, , Požadujeme - min. středoškolské vzdělání s maturitou, snahu učit se nové poznatky, spolehlivost, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni nebo min. středně pokročilé s možností zlepšovat si znalosti v rámci zaměstnaneckého poměru, Výhodou - řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s prací v kanceláři, znalost aglického jazyka, , Nabízíme - zázemí středně velké rodinné firmy, zaučení ve všech firemních systémech, (především fakturace), stabilní patové ohodnocení s možností platového růstu, , , Pracovní doba - 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Best casing s.r.o., Průmyslová, č.p. 1, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martina Hanzlíková, +420 474 316 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
15

V Ústeckém kraji si lidé půjčují nejmenší částky z celé republiky

Tuning sraz Carwars na letišti v Panenském Týnci
68

OBRAZEM: Carwars: tuning, závody, skvělá auta a hlavně jedna velká párty

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Okres Chomutov /ANKETA/ - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

FOTO: Vila cirkusového principála ožila hudbou i divadlem

Jirkov - Na děti čekala spousta zážitků, soutěží a tvoření. Na své si přišli i dospěláci.

FOTO: Malí i velcí hasiči změřili síly v požárním sportu

Jirkov - Běh s hasicím přístrojem a hadicí, překonávání rozličných překážek nebo štafeta. V Jirkově se v sobotu 19. května odehrálo okresní kolo požárního sportu dospělých.

„Vyfoť se nahá!“ Sexuálních útoků na mladé po internetu přibývá

Ústecký kraj /ANKETA/ - Typickému útočníkovi je podle statistik do 25 let. Vydírají děti a teenagery.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT