Na vzniku publikace Slavné vily Slovinska se podílel dvanáctičlenný autorský tým slovinských badatelů a odborníků pod vedením dr. Damjana Prelovšeka. Knihu vydalo nakladatelství Foibos Books.

Křest knihy proběhl minulý týden v Lublani jako součást slavnostního zahájení výstavy Slavné vily Slovinska a Slavné vily Čech, Moravy a Slezska v prostorách galerie Ministerstva školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko. Záštitu převzal ministr školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko Žiga Turk. V historickém atriu lublaňské radnice byla také zahájena výstava Slavné vily Lublaně a Prahy. Obě výstavy uspořádala agentura Foibos ve spolupráci s Velvyslanectvím Českém republiky v Lublani a pod patronátem českého velvyslance Petra Voznici.

Kniha Slavné vily Slovinska i obě výstavy se setkaly s obrovským zájmem veřejnosti. Mezi čestnými hosty výstavy byli například designovaný ministr kultury Slovinska Uroš Grilc, apoštolský nuncius Mons. Juliusz Janusz, čivelvyslankyně Kosova Mimoza Ahmetaj.

Vily Slovinska

Publikace Slavné vily Slovinska, která vyšla ve slovinské, anglické a české jazykové mutaci, nás zavádí na cesty přímořským Slovinskem, provázaným se severoitalskou kulturní i architektonickou sférou. Zde můžeme procházet proslulou exotickou zahradou sežanské vily Petrose Scaramangà, portorožskými a koperskými vilami, jejichž autory byli mnohdy terstští inženýři. Zavítáme také do města Bled a okolí Bledského jezera s krásnými lázeňskými objekty včetně královské vily Bled, která po druhé světové válce a nákladné rekonstrukci sloužila prezidentu Titovi.

Také ve Slovinském Štýrsku se s prvními bohatšími vilami snoubil lázeňský cestovní ruch, jak o tom svědčí lázně Dobrna. Řadu zajímavých vil najdeme v centru Slovinského Štýrska Mariboru, ve městě Celje a dalších.

Nejbohatěji je vilová architektura zastoupena v hlavním městě Lublani. Procházka osmnácti vilami zařazenými do publikace dává ucelený přehled o vilové architektuře země. Zejména od konce 19. století, kdy po lublaňském zemětřesení v roce 1895 přispěchal stát na pomoc, začaly vyrůstat rodinné vily a čtvrti rodinných domů. Závěrečná kapitola publikace skýtá nahlédnutí na současnou slovinskou architektonickou a vilovou tvorbu.

Poutavé příběhy stavebníků

Dvanáct autorů v čele s Damjanem Prelovškem, velkým znalcem díla Jože Plečnika a také české architektury, předkládá čtenářům 57 poutavých příběhů o tvorbě slovinských architektů a architektů širšího evropského okruhu, příběhů stavebníků i příběhů z historie této země. Obrazovou část vybraných architektonických objektů tvoří archivní materiály a dobové fotografie spolu s aktuálními snímky.

Stejnojmenná výstava Slavné vily Slovinska, která byla poprvé představena v Lublani, bude následně putovat po Slovinsku i zahraničí. Už nyní jsou naplánovány výstavy ve slovinských městech Kranj, Cerklje na Gorenjskem, Bled, dále v Budapešti, Ostravě, Bruselu aj.

Projekt Via Villas

Publikace Slavné vily Slovinska je součástí tříletého mezinárodního projektu Via Villas, který byl podpořen prestižním evropským grantem Culture a na kterém se podílejí partnerské organizace ze Slovinska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.

Vyvrcholením projektu Via Villas bude společná výstava a konference pod názvem „Současná architektura rodinného bydlení ve střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století", které proběhnou v Bruselu v prostorách Evropského parlamentu koncem letošního května. Zde badatelské týmy ze Slovinska, České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska představí výsledky své práce. Poprvé tak bude k vidění ucelený pohled na vilovou architekturu Visegradských zemí a Slovinska.

Další tematicky zaměřené výstavy budou v Pražském domě, Maďarském kulturním institutu a na Fakultě architektury v Bruselu.