Automaticky si totiž představíme naše obydlí plné nepořádku, prachu a nářadí po dobu několika dní až týdnů. Nemluvě o vynaložených financích. Zároveň nás však tíží svědomí a pohled na zničenou podlahu, rozpadající se koupelnu či starou nevzhlednou kuchyň.

Přinášíme proto několik tipů na rychlou rekonstrukci, která dokáže tyto problémy efektivně vyřešit bez zbytečného chaosu a nečistot.

Nová podlaha snadno za pár hodin

Častým problémem, který nás odrazuje od jakýchkoliv úprav, jsou nerovné plochy pod podlahovinami. Znamenají totiž množství práce navíc v podobě broušení a takzvaného stěrkování podkladu. Díky novým technologiím se však můžeme těmto pracím vyhnout. „Pro velmi rychlou rekonstrukci klidně i celé plochy bytu či domu jsou ideální PVC podlahy s textilní podložkou. Ty kvalitní mají díky speciální konstrukci takzvanou samovyrovnávací schopnost, která se snadno vypořádá s drobnými nerovnostmi podkladu. Není tedy třeba starou podlahu odstraňovat, natož brousit či stěrkovat, což ve výsledku výrazně sníží náklady na novou podlahu," říká Alena Vyroubalová ze společnosti Gerflor, která vyrábí PVC podlahy s unikátní vyrovnávací schopností.

Cena samovyrovnávacích PVC podlah se pohybuje od 329 Kč za metr čtvereční bez DPH.

Čisté a upravené stěny bez malování

Malování se můžeme vyhnout díky novějším a modernějším metodám. Jednou z nich je tapetování, které zajistí v podstatě nejjednodušší, ale zároveň nejviditelnější proměnu interiéru, kterou však velmi rychle zvládnou i začátečníci. Nutností jsou však takzvané vliesové tapety, se kterými se na rozdíl od papírových pracuje velmi snadno. Jejich hlavní předností je, že lepidlo aplikujeme pouze na stěnu a tapeta se pak přikládá suchá. Odstranitelné jsou následně beze zbytku.

Cena za metr se u těchto tapet pohybuje už od stokoruny. V případě ještě větší úspory času i peněz je možné také koupit různé zbytky tapet a vytvořit si stěnu patchworkovou.

Místo umakartu hezká koupelna

Z nové koupelny se dnes můžeme těšit velmi rychle a bez složitých oprav. Řešení se totiž nabízí zejména v podobě voděvzdorných obkladových desek či panelů, které se lepí přímo na jádro. I při rekonstrukci pak můžeme byt normálně používat, práce zaberou v průměru tři až čtyři dny.

Lze také použít akrylátové emulzní barvy, které jsou odolné proti špíně, mastnotě i vlhkosti, zároveň však takzvaně paropropustné (nechávají stěny dýchat). Chrání přitom ale stejně jako například klasické dlaždičky. Akrylátové barvy nanášíme stejně jako ty běžné, výhodou je ale rychlost zasychání, asi po třiceti minutách už jsou totiž suché.

Cena barvy se pak pohybuje kolem 380 Kč za 2,5 litru.

Kuchyňská linka za jeden den

I kuchyňskou linku je možné zrenovovat lacině a bez zbytečných průtahů lehkými úpravami, které však vytvoří intenzivní efekt. Základem mohou být například speciální samolepící fólie, kterými je možné dvířka či jiné pracovní plochy polepit. Takzvané d-c-fix fólie jsou ale určeny k lepení pouze na hladké a pevné povrchy. Existují v mnoha tvarech i barvách.

Cena se pohybuje kolem 150 Kč za metr čtvereční.

K dokonalému efektu novoty pak dopomohou i nové kuchyňské úchytky, ideální jsou zejména jednodušší a modernější typy. Lze je pořídit už od 49 Kč za dva kusy.

Rychlé odhlučnění bez velké námahy

Zejména ve starších panelákových bytech velmi často myslíme na odhlučnění bytu. Pokud se chceme zaměřit na strop, obě tato kritéria splňuje polystyrenová vystýlka, která však nemusí být esteticky zcela uspokojivá. Odhlučnit pak můžeme i podlahy. „Existují takzvané tiché vinylové podlahy, které nahrazují prostorám optimální zvukovou i tepelnou izolaci. Jedná se o kombinaci vinylu, textilní podložky a pevné základní desky. Podlaha je pak velmi příjemná a dobře se i udržuje," vysvětluje Alena Vyroubalová ze společnosti Gerflor, která se specializuje na tiché podlahy Top Silence.

Jednoduchá je i pokládka díky zámkovému systému, položit lze až 12 čtverečních metrů za hodinu. Dekory odpovídají dřevu a kameni.

Cena tiché podlahy se pohybuje kolem 660 Kč za metr čtvereční bez DPH.