Obě trasy, pro kolaře i Nordic Walking, vedou po asfaltových a lesních cestách, jež se nachází v malebné přírodě Krušných hor, kde zajisté navštívíte mnoho zajímavých míst. Trasa vede kolem Dřevařského rybníka, můžete se také podívat na důl Červená skála či si projet lyžařskou sjezdovku Pyšná. Na cestě se také nachází dvě osady, a to Rudolice v Horách a Lesná.

Pro příznivce cyklistiky je připravena trasa dlouhá 23,8 km, na níž překonáte celkové převýšení 440 m. Tato náročná trasa je určena pro horská a trekingová kola.

Ti, co upřednostňují pěší turistiku či stále populárnější Nordic Walking, si zajisté přijdou na své na trase dlouhé 11,2 km, kde zdolají celkové převýšení 215 m.

Město Litvínov a INTUS Litvínov (Informační turistická služba) zajišťují o víkendu pro turisty dopravu cyklobusem, jenž odjíždí v 9.00 od litvínovského autobusového nádraží.

Co najdete na trase:

Muzeum Lesná

V osadě Lesná, jež je částí obce Nová Ves v Horách a Boleboř, se nachází replika stavení z roku 1873. Ta je součástí miniskanzenu vybudovaném Horským klubem Lesná. V muzeu je umístěna stálá expozice o životě horalů a jejich tradicích. V domě si můžete prohlédnout tkalcovský stav, kolovrátek či etážová kachlová kamna. Nachází se zde i výstavní síň. Dům byl postaven podle plánů nalezených v Oblastním muzeu v Mostě. Vedle statku je umístěna malá zvonice, jíž zvon odbíjí každou hodinu. Muzeum je otevřeno denně. Vstupné je dobrovolné.

Rudolice v Horách

Osada Rudolice v Horách je část obce Hora Svaté Kateřiny. První zmínka o Rudolicích pochází z roku 1606. Své jméno získala přeložením německého názvu Rudelsdorf. Osada se nyní využívá především k rekreaci.

V okolí se nachází několik rašelinových rybníků, jež můžete využít i ke koupání. Telčský potok napájí dva Rudolické rybníky. Ten větší a starší se nachází zhruba kilometr od osady, vzhledem k nadmořské výšce je však i v létě voda studená. Blíže u Rudolic v Horách je mladší Rudolický rybník, který se též nazývá Hraniční rybník. K osvěžení láká i vzdálenější Kachní rybník, jímž protéká Nivský potok.

Rozhledna v Hoře Svaté Kateřiny

Na Krušné hory se můžete podívat ze šestnáctimetrové rozhledny u obce Hora Svaté Kateřiny. Rozhledna byla poprvé otevřena roku 1902. Po rekonstrukci se znovu zpřístupnila 22. června 2002. Rozhlednu můžete navštívit celoročně od 11. do 17. hodin. Dospělí za vstup zaplatí 20 Kč a děti 10 Kč.

Kostel  sv. Kateřiny a socha Piety

Kostel vystavěný mezi lety 1611 až 1612 se nachází v Hoře Svaté Kateřiny. Kostel byl roku 1785 přestavěn v barokním stylu a byla k němu přistavěna věž. Před kostelem se nachází pískovcová socha Panny Marie držící tělo Krista v náručí. Tato pieta pochází z roku 1729. V soklu sochy je vyobrazen svatý Josef s dítětem v náručí.

Kapličky v Hoře Svaté Kateřiny

Je tomu už 300 let, co obyvatelé Hory Svaté Kateřiny začali s výstavbou kapliček, jež sloužily k modlitbám havířů, kteří chodili do nedalekých štol za prací. Jednou z prvních je kaplička s názvem ECCE HOMO. Na skále je umístěna plastika vyobrazující hlavu Krista s trnovou korunou. Další je kaplička se sochou svatého Jana Nepomuckého. Ta byla opravena roku 2005. Původní socha z roku 1715 byla v 60. letech 20. století nalezena v potoce.

Novoveské muzeum

V muzeu v Nové Vsi v Horách jsou k vidění exponáty, jež pojednávají o tradičních řemeslech Krušných hor. Expozice je zapůjčena Oblastním muzeem v Mostě. Nachází se zde i dokumenty, jež souvisí s výrobou hraček, která v obci přetrvává do dnešní doby. Muzeum je otevřeno každý víkend od 10. do 16. hodin.