Víte, co znamenají čísla 3,8-180-42,2? Všechna jsou v kilometrech a dohromady reprezentující disciplínu pro železné chlapy dlouhý triatlon. V tomto případě jde o distance pro plavání, jízdu na kole a běh v závodě Ironcat, který se již podesáté uskutečnil v katalánském letovisku L´Ampolla. Závod je zároveň mistrovstvím Španělska.

V sobotu si s tratí nejlépe poradil Jaroslav Brynda, český reprezentant, který hájí klubové barvy jednoho ze severočeských klubů, Tri Star Kucera Triatlon Team Teplice. Po loňském druhém místě v celkovém pořadí tak mohl díky výbornému času 08:46:27 hodin brát vavříny pro vítěze.

Časy Jaroslava Bryndy v jednotlivých disciplínách:3,8 km plavání: 00:51:58
180 km kolo: 04:47:53 (průměrná rychlost 37,52 km/h)
42,2 km běh: 03:06:36

Jen pro představu: Abyste se vešli do časového limitu a byli v závodě klasifikováni, museli byste se s absolvováním všech disciplín vejít do 15 hodin. Například samotné plavání v podání českého závodníka za 51 minut a 58 sekund bylo potřeba dát do dvou hodin. Plavání a kolo dohromady do deseti hodin…

Šéf teplického týmu Otakar Kučera prožíval radost se svým svěřencem na dálku. „Je to pro náš region určitě zajímavá zpráva. Když jsme byli spolu na soustředění v Chorvatsku, už jsem cítil, že letos bude mít asi nejlepší formu," dodává s úsměvem Otakar Kučera k úspěchu Jaroslava Bryndy.

A jak prožíval závod jeho pozdější vítěz?

„Poslední čtyři roky se soustředím na dlouhý triatlon, postupně jsem se k němu propracoval samozřejmě přes krátké a střední tratě. Kvůli atopickému ekzému mám málo naplaváno, tak něco přes deset kilometrů. Vidíte ani to není znát. Ve Španělsku jsem vedl od startu do cíle a nikoho před sebe nepustil," řekl po návratu z Iberijského poloostrova domů v rozhovoru pro Deník Jaroslav Brynda, mimo jiné akademický vicemistr světa a držitel hlavní ceny Českého klubu Fair play.

„V plavecké soutěži, kde se plavaly tři okruhy, na první bójce jsem byl první, ale drželi se se mnou dva soupeři, na které jsem získal náskok asi jedné minuty. Další odstup jsem získal na kole. Byli tam špičkoví cyklisti, ale blíž než na čtyři minuty se ke mně nikdo nedostal. Z loňského běhu jsem věděl, že musím počítat s teplotami kolem 35 stupňů Celsia a letos to bylo pod 30. Je těžké v tom absolvovat závěrečný maraton. Naštěstí se mi ale běželo dobře a dost mi pomáhala přítelkyně, která mi podávala výživové gely, magnezium, vodu na polévání. To je při ironmanu obrovská pomoc," zdůrazňuje triatlonista, který se už pět let tomuto náročnému sportu profesionálně nevěnuje a „normálně chodí do práce". Tak na amatéra slušný výsledek pro začátek sezony, co říkáte?