VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemná místa vábila pohany i Karla Maye

Severní Čechy - Jsou místa, která na nás působí zvláštní silou. To, co vyzařují, nazýváme geniem loci čili duchem místa, aniž bychom specifikovali, co to vlastně znamená.

10.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: František Grafek

Jisté je, že tuto jemnou energii mnohem silněji dokázali zachytit už naši dávní předkové. V době předkřesťanské to byly nejrůznější pohanské národy, na našem území zvláště Keltové. Ale svatyně či obětní místa tu budovali už lidé doby bronzové a nezřídka i starší kultury, což dokazují archeologické nálezy. O tom už byla zmínka ve včerejším vydání Deníku. Dnes se společně vydáme po některých z nich.

Hrady a zámky

Patrně nejbizarnější pověsti se vážou ke hradům Trosky a Houska, kde se prý otevírá brána do pekla. Na Housce jsou prý silné negativní vibrace, které pociťují zvláště citliví jedinci. Řada lidí potvrdila pochmurný ráz zalesněné krajiny, odkud je skvělý výhled na kultovní místo České země horu Říp. Těžko ale potvrdit, zda jde o skutečně negativní záření vycházející ze skály, na níž je hrad vystavěn, či turisticky atraktivní náplň jinak zapomenutého hradu.

Podobně se můžeme dívat i na Trosky. Podle specialisty na geomantii, čili jemnou zemskou energii, mohlo místo tvořit posvátnou lokalitu vzhledem ke svému tvaru.

„Každý, komu se podařilo sledovat východ či západ slunce mezi špičkami Trosek, potvrdí, že šlo o působivý zážitek. Ostatně, už starověcí bohové byli znázorňováni s rohy, mezi kterými září slunce. Je velmi pravděpodobné, že místo využívali dávní obyvatelé oblasti ke svým obřadům," tvrdí Jan Kroča ve své knize Tajemná místa Jizerských hor a Pojizeří.

Dalším hradem podobného významu je bezpochyby královský Bezděz, kde ještě před postavením strážního hradu pořádali pohané své obřady, protože vytušili zvláštní silová pole vábící k sobě poutníky. Křesťanští misionáři toto místo využili ke stavbě kostela. Což ostatně není jediný případ a v takovýchto svatyních pak cítíme zvláštní klid, jakoby byla „promodlená" celými staletími a setrvával v nich dosud odraz dobrých myšlenek a upřímných přání.

Podobně magickou přitažlivost a údajně pozitivní náboj má hrad Střekov, ale také Frýdštejn na Maloskalsku. Právě tady prý podle pověsti podepsal „Faust Jizerských hor" doktor Kittel svou smlouvu s ďáblem, pomocí níž ale na druhou stranu lidem prospíval léčivou mocí…

Zvláštním místem je podle odborníků na záhady také zámek Frýdlant, postavený na místě bývalé sopky, z níž údajně stále tryská proud energie a činí toto místo velmi pozitivním. Jako protiklad se tu ale podle badatelů v oblastech zvláštních jevů vyskytují velmi negativní místa dračí skála, palouk víl a černé jezírko.

Léčivé prameny

Podobně silná energetická pole cítí lidé také v okolí pramenů (pramen Nisy, Ploučnice, Křinice) studánek (Kittelova nebo Zdislavina) a kaplí.

Pramenům lidé připisovali silně léčivé účinky, což je případ Zdislaviny studánky u Lemberka. Přestože podle hydrologů nemá voda žádné zvláštní složení. Možná k jejímu věhlasu a legendě o zázračných uzdraveních přispěla laskavost, oddanost nemocným včetně těch nejchudších a ošetřovatelská zkušenost hradní paní.

Opakem zázračně uzdravujících studánek a magických pramenů řek jsou takzvané čertovy studny. Jak už z názvu vyplývá, jejich voda byla považována za „mrtvou".

Podle Jana Kroči sloužila taková voda například k zacelování ran, zamezování infekcí, ale také k věštění. Jednu z nich můžeme najít například nedaleko Bukové hory v Jizerkách.

Mysterium kamenů

O zvláštním významu kamenů, viklanů a mimořádných skalních útvarů s magickou přitažlivostí by se také daly napsat celé knihy (což se také děje). Na závěr tohoto stručného výtahu, který má především přispět k pohodě, ale i dobrodružné stránce prázdnin, snad alespoň malá zmínka na toto téma.

Už z antické mytologie známe obětní skály, z nichž se shazovaly živé oběti na usmíření bohů (či alespoň zachování poslušnosti lidského stáda). Nemusíme ale cestovat do Středomoří. I v naší zemi je řada míst, která svým názvem Krkavčí skála, Pohaniště apod. odkazují na rituální pozadí těchto míst. Patří k nim i Průčelská rokle na Labi.

Snad patří k novodobým mýtům i ten, že právě toto romantické místo s divokými skalisky, suťovými poli a vodopádem posloužilo prý jako inspirace pro autora příběhů o statečném indiánském náčelníkovi Karla Maye, který se narodil na německé straně Krušných hor a krátkou dobu žil i v Ústí nad Labem.

Odhalte roušku tajemství skalního labyrintu

Rouškou tajemství byly odjakživa zahaleny také jeskyně. Podle legend se v nich skrývaly poklady, podle nálezů nadšených jeskyňářů sloužily mnohdy podzemní labyrinty i jako úkryty v nebezpečných dobách. Jaká tajemství ukrývá Hanychovská jeskyně u Panského lomu na úpatí Ještědu?

„Za války tam byla naházená nepoužitá munice, to už je ale dávno vyčištěno. Tajemství, které ukrývá dnes, se skrývá v dosud neobjevených prostorách," prozradil Daniel Horáček z České speleologické společnosti.

Podle něj je dosud zprůchodněna vstupní zvonovitá propast a zhruba 136 metrů chodeb. „Ty jsou však různého stáří, liší se nejméně o dvě generace. Dá se proto předpokládat, že lokalita skrývá další rozměrné jeskyně v dalších patrech," prozradil jeskyňář.

Podrobnosti se můžete dozvědět už tuto sobotu, 14. července, v rámci Speleologického dne, který se už poosmé koná v Panském lomu v Horním Hanychově. Připravili ho právě liberečtí jeskyňáři ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody za podpory Lesů ČR. Návštěvníky čeká ukázka jednolanové speleologické techniky na cvičné stěně a na lanovém přemostění přes Panský lom. „Jedná se o zhruba 160 metrů dlouhý lanový traverz," upozornil Daniel Horáček.

„Největším lákadlem je ale tradičně možnost návštěvy vstupní propasti jinak nepřístupné Hanychovské jeskyně, která bude i osvětlená, což umožní vyniknutí její mohutnosti a impozantnosti," dodal jeskyňář, který tu se svými kolegy několikrát ročně čistí zanesené prostory od sedimentu a kamení. „I když tato jeskyně velmi neochotně odkrývá svá tajemství," dodává.

Velkou návštěvnickou atrakcí je pak takzvaná bednovaná, kdy se s pomocí lana šplhá po bedýnkách od piv. Kromě zábavy pro tatínky je samozřejmě připraven i program pro děti.

Speleologický den proběhne v sobotu 14. července od 13.00 do 17.00 hodin. Vstup je zdarma. Dostanete se tam z konečné tramvaje č. 3.

Autor: Jana Švecová

10.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výrobní linky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 49. Poznámka: Dostavte osobně na adresu Poštovní 721, Kadaň vždy v pátek době od 9,00 - 11,00 hod., , Místo výkonu práce - Doorhan s.r.o. + okres Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Nika Slovanka s.r.o., , Náplň práce - jednoduché pomocné a manipulační práce u výrobní linky, manipulace s materiálem, , Požadujeme - manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, ochota pracovat v třísměnném provoze. Pracoviště: Nika slovanka s.r.o. - provozovna společnost, Poštovní, č.p. 721, 432 01 Kadaň 1. Informace: Ivan Bilanych, +420 607 959 595. Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 18 000 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu volat na tel.č.: 732 911 879 a domluvit pohovor, nebo zaslat strukturovaný životopis na email: obernard@seznam.cz, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Požadujeme - zdravotní průkaz, flexibilitu. Pracoviště: Oldřich bernard - pracoviště, Petlérská, č.p. 699, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Vít Kočárek, +420 732 911 879. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každý čtvrtek v 9:00 hodin., , Místo výkonu práce: VINECO - Vinné sklepy Chomutov s.r.o. Lipská č.p. 2023, 430 03 Chomutov 3, , Požadujeme - min. praxe 3 roky. Pracoviště: Vineco - vinné sklepy chomutov s.r.o., Lipská, č.p. 2023, 430 03 Chomutov 3. Informace: Jitka Tůmová, +420 777 788 813. Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 13 000 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PÁTEK od 10:00 do 13:00 hod. (životopis s sebou), nebo v případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: jiranek@ceskoevropska.cz, nebo volat na tel. č. 603 570 894 v době PO-PA od 9,00 - 14,00 hod.a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Krátkodobé zaměstnání cizinců podle § 92 zákoníku práce, Vítána znalost RJ.. Pracoviště: Česko evropská agentura s.r.o. - pracoviště klášterec nad ohří, Pražská, č.p. 690, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martin Jíranek, +420 603 570 894.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Někdejší velice populární chlapecká skupina Lunetic začne podzimní turné 20 let v litvínovské Citadele.

Lunetic začne turné v Litvínově. Mámě zpívají už dvacet let

SK Kadaň.

Souboj nejslabších. Trhači dnes vyzvou Slavii Praha

Hlavně opatrně. V Jirkově neprošla koupě kuželny ani pravidla na prodej pozemků

Jirkov - Na svém posledním zasedání před volbami se zastupitelé raději drželi zpátky.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Spořice versus Klášterec: Sto padesát diváků vidělo sedm gólů

Spořice - Lepší zakončení rozhodlo o vítězství kláštereckých fotbalistů na trávníku předního týmu I. A třídy Spořic. Dvakrát dotáhli domácí fotbalisté náskok hostí, ale potřetí se jim to už nepovedlo. O výhře Klášterce 4:3 rozhodl devět minut před koncem klášterecký Roman Mařík.

Houška: Chomutov je pro mě srdeční záležitost! Chtěl bych mu něco vrátit

Chomutov /ROZHOVOR/ - Levhart a Válečník Jakub Houška se po skončení profesionální kariéry vrátil do Chomutova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT